Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 11:53:47



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 226 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Další
 Navazování orchidejí 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Martin,co ti brání denně? Jsi mimo domov? Nebo proč to nejde? O víkendu bude čas i více světla ,tak můžu klidně nafotit Platystelky na holém klacku a opravdu jim nevadí den sucha,vadí to čerstvě navázaným,ale ty co jsou zajeté jsou v klidu. Někdy se tam sám vytvoří jemný mechový povrch,ty co jsem podkládal časem odumírají. Můžu jednu takovou cvaknout,nebo tam mám i opadané Porroglosum,na mechové kuči-je zdechlé. Kořeny nejprve ihijí a pak rostlina samozřejmě uschne.Jako podložku používám u nových jen korek a topol,bezinka je maximálně na 3 roky a akát nejde udělat tenký plátek jaký se mi hodí. Topol lze krájet nožem na cca 1cm plátky. Jinak nepoužívám doma žádné extra vychytávky ,tady je možnost vidět jak jsem to letos navěšel https://www.flickr.com/photos/66109315@ ... 1673787703 a celé to normálně vemu postřikovačem na 5l vody,který tak tak vystačí.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


úte 13. pro 2016 19:11:17
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 08. zář 2013 7:09:31
Příspěvky: 101
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Přesně, bývám často mimo domov. Je teda fakt, že ty co mi uschly byly vždycky čerstvě navázaný, tak to možná bude tím, nevím. Jinak mech taky zásadně nedávám, všechno vážu na holý dřevo. Momentálně bojuju jenom s tou teplotou.


úte 13. pro 2016 19:56:59
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Věra píše:
zaruba píše:
Vlhkost vzduchu je také velmi důležitým faktorem pro zdravý vývoj kořenů. Zrovna jako v přírodě je dobré když kolísá během dne a noci. 35% je možná přijatelné v odpoledních hodinách slunečného dne, ale pak se musí zvyšovat na nějakých 90-100% v ranních hodinách. V takovýchto podmínkách je pak vhodná ranní zálivka kdy mají rostliny čas vodu vstřebat a odpoledne pak důkladně oschnou. V topeném bytě je ale okolo 40% celodenně a to je špatně, takže bez pomoci rosením a zvlhčováním kořeny nemohou normálně fungovat. Ani rosením ale nedosáhneme zcela přirozeného stavu, protože současně s namáčením kořenů se smáčejí i listy a ty pak mohou při nedostatečné cirkulaci zahnívat.

Zdravím, proto miluji skleníky, zimní zahrady a třeba i staré vylejete vodu na zem i když se vám něco nepodaří, voda se krásně odpaři a ten vzdoušek......já mám v bytě jen phaly, měla jsem i vandy a snáši ty teploty kolem 15 st úplně v pohodě, navíc jedna znovu pokvete.....

Také to tak vidím. Skleník nebo ZZ jsou určitě nejlepším řešením v období podzim, zima, jaro. V bytě se takové podmínky dají jen ztěží dosáhnout. O to jsou pak ale úspěchy v bytových podmínkách radostnější :P


stř 14. pro 2016 9:04:25
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
V přírodě sice mechy bývají vidět, hlavně v horských mlžných lesích, ale tam fakt fouká a díky tomu to dostává další rozměr. Mech může být též spíše doplňkem, nikoliv nutností. Myslím že semenáčky ve vrstvě mechu nerostou. Za oknem je vzduch v podstatě nehybný a tam ty podložky dost dělají problémy. Mě se idea každodenního kropení taky moc nelíbí, tak mi to tam máti přes týden kropí v úterý a ve čtvrtek a o víkendu to beru oba dny. Např. dendrobia, cattleye, laelie, encyclie, jsou tak odolné, že týden nasucho je nezabije, mnoho druhů byste nezničili ani dvoutýdenním suchem x dalších v zimě dokonce to sucho vyžaduje....pouze seschnou, ale kořeny, jsou-li zdravé to během několika dní zase vrátí do normálu. Příroda je k těm kytkám taky tvrdá. Kolikrát jsem získal bezkořennou kytku a nemilosrdně ji přivázal na holý kus kůry a i když to trvalo dlouho, postupně to začlo kořenit, růst, fungovat. A jaké sucho přitom zažily! Scvrklé to bylo až běda.
Ep. orchideje mají takovou zajímavou vlastnost. Když není kytka OK, třeba po přesazení, nebo převázání, po nákupu a td., seschne, scvrkne se, ale dále již příliš nesesychá. Může v takovém dočasném stavu vydržet i roky, samozřejmě za předpokladu pravidelné zálivky a časem se vzpamatuje, až narostou nové kořeny. Neplatí to pro všechny samozřejmě, jsou to rostliny různorodé.


stř 14. pro 2016 9:35:27
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Zalívám každé ráno v 5 hod, nyní v zimě, když to nevyjde tak obden......dle práce v zaměstnání a doma(postřikuji tedy jen ty co jsou na klacku))


stř 14. pro 2016 10:33:40
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 24. úno 2015 18:02:47
Příspěvky: 35
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Rosím navázané denně, ráno pečlivěji, večer, jenom trochu. Na parapetu je sucho, tak jsem se postupně vypracovala k tomuto postupu. Kytky, které jsou na severním okně, rosím pouze jednou a to obvykle při vaření oběda, je to totiž kuchyň. Některé mech mají, některé ne, záleží na zkušenostech. Mech zjevně nevyhovuje katkám. Mám stále v provozu mikrovětrání a na 2 oknech, kde je kytek více, i větráky z počítače. Dříve jsou navázené kytky namáčela obden, ale rosení je lepší.


stř 14. pro 2016 16:49:13
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Vrátila jsem se z práce v půl sedmé tak stříkání bych ani nestačila, ale to nejsem sama kdo brzy odchází a večer se vrací domů z práce


stř 14. pro 2016 18:58:11
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Karlos píše:
V přírodě sice mechy bývají vidět, hlavně v horských mlžných lesích, ale tam fakt fouká a díky tomu to dostává další rozměr. Mech může být též spíše doplňkem, nikoliv nutností. Myslím že semenáčky ve vrstvě mechu nerostou. Za oknem je vzduch v podstatě nehybný a tam ty podložky dost dělají problémy. Mě se idea každodenního kropení taky moc nelíbí, tak mi to tam máti přes týden kropí v úterý a ve čtvrtek a o víkendu to beru oba dny. Např. dendrobia, cattleye, laelie, encyclie, jsou tak odolné, že týden nasucho je nezabije, mnoho druhů byste nezničili ani dvoutýdenním suchem x dalších v zimě dokonce to sucho vyžaduje....pouze seschnou, ale kořeny, jsou-li zdravé to během několika dní zase vrátí do normálu. Příroda je k těm kytkám taky tvrdá. Kolikrát jsem získal bezkořennou kytku a nemilosrdně ji přivázal na holý kus kůry a i když to trvalo dlouho, postupně to začlo kořenit, růst, fungovat. A jaké sucho přitom zažily! Scvrklé to bylo až běda.
Ep. orchideje mají takovou zajímavou vlastnost. Když není kytka OK, třeba po přesazení, nebo převázání, po nákupu a td., seschne, scvrkne se, ale dále již příliš nesesychá. Může v takovém dočasném stavu vydržet i roky, samozřejmě za předpokladu pravidelné zálivky a časem se vzpamatuje, až narostou nové kořeny. Neplatí to pro všechny samozřejmě, jsou to rostliny různorodé.

Člověk musí prostě zvážit jak suchu odolný druh bude vyvazovat, kolik má rostlina kořenů a jak se rozroste, jaká je vlhkost vzduchu, oslunění, teplota a ventilace prostoru kde bude rostlina umístěná a jak rychle by mělo vše oschnout. Z těchto faktorů pak usoudit jaký mech a kolik a jestli vůbec a podle toho vyvázat. Celkově bych to nazval uměním pěstování orchidejí na podložkách. Je potřeba se také řídit citem a pozorovat reakce rostlin.
Nějak mi ale připadá, že s tím rosením v bytech je trochu potíž a krátkodobé porosení nemůže zcela nahradit zálivku nebo spíše dlouhodobější namáčení. Když rosím pouze krátkodobě než začne více skapávat voda tak mi připadá že se rostliny dostatečně nenapijí. Proto někdy znovu rosím po chvilce, kdy už se kořeny navlhčily a lépe se pak promočí i včetně podložky. V létě tak jednou za 14 dní naházím podložky s kytkami do sudu a nechám je tam třeba i hodinu plavat. Pak jsem překvapený jak kytky, které mi do té doby připadaly zcela v pořádku najednou zmohutní a svým vzhledem mi jakoby poděkují za tuto kůru.
Je to podobné jako u kaktusů. Už za časů Šubíka a Říhy se psalo, že zalévá se buďto kropením shora nebo podmokem do květináčů v mísách. Kytky podmáčené vypadají vždy daleko lépe. V mísách se v létě nechává voda i třeba den do samovolného vyschnutí a kytky mají čas se napít k prasknutí. Pak vše rychle vyschne a to je to, co kaktusům dělá dobře. Myslím, že je něco podobného optimální i pro orchideje na kůrách. Po zálivce by se měly napít rostliny dostatečně a pak jim udělá dobře když kořeny oschnou a zůstanou nějaký čas v suchu. Krátké a rychlé porosení ale nedodá dostatek vody na dostatečně dlouhou dobu. Většina se rychle vsákne do kůry a na povrchu se odpaří a rostlina za tak krátký čas nemá možnost dostatečně se napít a nemá ani dostatečné množství vody na podložce k dispozici. Párat se s tím jak popisuji je ale určitě časově náročnější než při pěstování v květináči. Každý musí také tedy zvážit i své časové možnosti.


stř 14. pro 2016 20:09:55
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1005
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Popravde - nie som otrok, aby som neustále skákal okolo rastlín a rosil ich každý deň, nebodaj ešte 2-3x denne !

Pôvodne som pestoval orch. v hrubom kôrovom substráte, no pri presádzaní boli korene dosť premočené. Naviazať som sa ich bál, že ich neuzalievam.
Na nete som ale náhodne natrafil na pestovanie orch. spôsobom "semi-water culture". Ide o to, že rastliny sa pestujú vo váze, sklenenom pohári, atď., do ktorých sa naleje iba trocha vody tak, aby bola namočená len cca 1/3 koreňov. Dva dni sú vo vode a potom sa voda vyleje a následne sú 5 dní bez vody.
Spočiatku oschlo pár listov, kým si rastliny nevytvorili nové korene. Celá rastlina ale neuschla zatím ani jedna. Tak som prešiel na tento spôsob pestovania.
Čoskoro som zistil, že to nie je ono - že lepšie je nechať ich napiť 2x do týždňa.
Celé som to nakoniec upravil tak, že som im pridal trochu machu, ktorý na chvíľu zadrží vlahu. Tým vlastne ušetrím vodu, keďže dažďovú nemám odkiaľ brať (musím ju destilovať).
Ak rastl. "zalejem" v piatok večer, v sobotu večer sú suché. Takto ich zalejem ešte raz v týždni. A úplne to stačí ! I keď je pravda, že v lete ich zalejem aj 3-4x za týždeň. V zime ale stačí 2x.

Prikladám 2 fotky len tak pre ilustráciu. Na jednej z nich je Cattleya dowiana aurea (na druhej Sedirea japon.), ktorá vyžaduje vraj vysokú vzdušnú vlhkosť. Ku podivu - rastie. Presvedčiť sa môžete aj v príslušnom vlákne, kde je aj fotka, v akom stave som ju kúpil.
Samozrejme, nie všetky orch. zvládnu takéto suchšie podmienky. Mám napr. mladú rasl. Dendr. seciosum, pochádzajúcu z Austrálie, kde rastie ako litofyt a tá vyžaduje "kvantum" vody. Už po 2 dňoch po zaliatí sa začínajú pahľúzy scvrkávať. Stačí ale trochu porosiť a zase sa pekne napijú !
Takže z vlastnej skúsenosti dosvedčujem, ako tu už nie raz bolo povedané, že orch. toho zvládnu veľa. I keď samozrejme nie všetky.

Ešte taká "zaujímavosť":
Na jar tohto roku som si všimol, že na balkóne, v kvetináčoch po paprikách a paradajkách z min. roku, rástla burina. Kvetináče pritom neboli zalievané, ani do nich nenapršalo - zemina v nich bola absolútne suchá, popraskaná, vystavená slnku od rána do obeda. Napriek tomu sa tam tá burina tvárila spokojne. Vtedy ma napadlo, že jediná voda, ktorú môže mať, musí byť len zo vzdušnej vlhkosti.


Přílohy:
IMG_20161214_204319.jpg
IMG_20161214_204319.jpg [ 182.51 KiB | Zobrazeno 3314 krát ]
IMG_20161214_204345.jpg
IMG_20161214_204345.jpg [ 184.61 KiB | Zobrazeno 3314 krát ]
stř 14. pro 2016 20:45:48
Profil

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
děkuji za sdělení...budu o tom přemýšlet..


čtv 15. pro 2016 8:09:30
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 226 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: