Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 20:27:13



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 226 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Další
 Navazování orchidejí 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
jak jsem slíbil,tak jsem něco nafotil http://drroman2.galerie.cz/6551285-koreny - je vidět jak holé tak zamechované podložky.Můžete vidět jak rostliny z těch mechů "utíkají" pryč a rostou na holém nebo ve vzduchu. Jediné čemu nevadí výš mech je Scapoho.ovulare. Na konci jsou zdechliny kde bylo podloženo moc a rostliny zdechly-byla to Pl.umbelata,Pleuro.bivalis a poslední některé Porroglossum-je vidět jak se slušně narostlé rostliny zcela osypaly a pošly. Jsou tam i čerstvě navázané stelisy,které byly zcela bez kořenů nebo byly kořeny mrtvé a už začínají kořenit. ta trocha rašeliníku co dávám buď vyhnije nebo na jaro vyškubu co půjde. Na druhém obrázku je Platystelka co mi dovezli minulé léto,takže za rok krásně prokořenila a den bez vody ji vůbec nevadí. U Ac.sonderiana je na holém korku a hned za ní je druhá s jinou barvou květů,na mechu-žije ,ale neroste,takže na jaro půjde mech pryč také. A pro všechny nevěřícné Tomáše,opravdu bydlím v paneláku a mám kytky v obyváku na okně až do zmrzlých,pak jdou na balkon.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


ned 18. pro 2016 17:33:45
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
No s tím co pěstujete nemám žádnou zkušenost. U druhů které pěstuji dávám mechu málo, u miniatur ještě méně, viz. mé předchozí obrázky. Vrstva je slabá a tím že lepím a nesvazuji tak je vše velmi vzdušné. To je možná výhoda lepeného vůči svazovanému- že vše zůstane nadýchané :P Rosím tak, aby mezi roseními proschla i mechová vrstva. Myslím, že nejhorší pro kořeny většiny druhů orchidejí je trvale vlhký až mokrý substrát a zejména u báze rostlin.
Ve Vaší galerii mi připadá u některých druhů že je mechu hodně a svázáním a omotáním se tato vrstva stane málo vzdušnou a mezi zálivkami nestačí proschnout. Tomu napovídá i řasa, která se někde utváří a utemuje postupně celý povrch. Při takto nastavené kultuře by to asi bylo lepší bez mechu, nebo s úplným minimem tohoto materiálu.
Tyto moje postřehy ale berte jako názory člověka, který tomu co pěstujete vůbec nerozumí. Je to pouze popis okem laika. Je mi jasné, že navázat vše tak, aby celá sbírka jednotně prosychala je při množství rostlin které vlastníte téměř neřešitelná záležitost.


ned 18. pro 2016 20:02:56
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Je to tak,že plno rostlin jsem navázaných už takto dostal či koupil. Kdysi jsem dával mechu hodně,než jsem dospěl k tomu,že je to zcela zbytečné.Nyní se snažím nedávat nic nebo pro nové kytky minimum a jakmile začnou kořenit,tak to vyškubávám. Lepení pro mně je zcela mimo,některé ty rostlinky jsou tak jemné ,že bych je lepidlem asi zalil celé.
Navíc dost často se stáva,že je to více kousíčků svázaných do jednoho trsu. Ono třeba u Platysteli je samotný trsík-růžice 3 listy a to by člověk na pořádnou kytku čekal dlouho. Lepení bych teoreticky mohl zkusit u větších Stelis. Problém je ten,že koupené kytky jsou třeba v květináči,kde je chuml kořenů s přirostlou kůrou nebo kořeny jsou mrtvé úplně. Já to navazuju celý ten bal,vůbec to nemyju nečistím od zbytků ,prostě to celé mrsknu na kůru a přivážu.Moc se s tím nepárám a zálivku tomu přizpůsobuju.
Třeba tohle je navázano v záři a bylo zcela bez kořenů http://drroman2.galerie.cz/6551285-koreny#103766206

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


pon 19. pro 2016 16:56:25
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Tady jsou slíbené rostliny na polystyrenu. Předem se omlouvám za kvalitu foto. Docela mně prochladl foťák a nebylo možné čekat na jeho ohřátí. Mlžil se mě objektiv ze začátku trochu a pak se to už nedalo zvládnout a měření expozice trochu vázlo. :) :) :) . Je to jak v mlze ale bude to na ukázku stačit. Řešil jsem na co navazovat malé rostliny které bude potřeba za rok dva převázat. Němci používají lepený korek který jde lehce rozlámat a osvobodit kořeny přilepené na něm. Korek to je docela nákladný způsob navazování a tak mě napadlo použít na navazování polystyren. Je levný a dá se lehce rozlámat i když kořeny někdy prorůstají skrz. Konečným stadiem by mělo být navázání na přírodní korek vhodného tvaru. Jenže to je na navázání několika rostlin nejméně 300-500kč za korek. Všechno jsou to rostliny Sophronitis brevipedunculata. Pokud jsou rostliny přivázáné drátem tak se velice špatně potom drátek dostává ven. Kořeny jej překryjí a propletou.


Přílohy:
IMG_0437   Lepené rostlinky ihned po vylahvování (rok po vylahvování).jpg
IMG_0437 Lepené rostlinky ihned po vylahvování (rok po vylahvování).jpg [ 225.14 KiB | Zobrazeno 5327 krát ]
IMG_0433   navázané semenáčky na polystyrenu.jpg
IMG_0433 navázané semenáčky na polystyrenu.jpg [ 265.44 KiB | Zobrazeno 5327 krát ]
IMG_0432  kořeny v polystyrenu.jpg
IMG_0432 kořeny v polystyrenu.jpg [ 151.74 KiB | Zobrazeno 5327 krát ]
pon 19. pro 2016 18:38:48
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Příloha:
WP_20161219_001.jpg
WP_20161219_001.jpg [ 69.19 KiB | Zobrazeno 5313 krát ]
drroman: No jo, s těmi bleškami je mravenčí práce. Možná by lepit také šly ale byla by to hodinářská práce :lol: Na malou rostlinku by měla stačit pouze malá kapička lepidla, protože je lehounká.
virens: Dnes jsem byl u nás v Bauhausu a zcela náhodně v zahradě měli v košíku tavící pistole v setu se dvěma náplněma. Koukl jsem na to a celé to stálo pouze 160,-kč. jelikož mi všichni říkají že si mám koupit nějaké dárky na vánoce tak jsem to koupil a zkusím také přitavovat. Pak jsem v jiném obchodě viděl jak paní pracuje s tavící pistolí a tak jsem se jí zeptal jak teplá je ta hmota. Koukla na mne a odpověděla že strašně, protože když si jí kápne na ruku tak má obrovský puchýř. Tak mne trochu znejistěla. Budu to muset vyzkoušet a pokud možno chytat rostlinku na několika místech za mrtvé kořínky abych jí neublížil. Na živou část mi připadá že by to bylo horší než to lepidlo :|
Ten polystyren bude asi dobrý i na to vylamování potom. Na ten to ale nejde ani přitavit, ani přilepit acetonovým lepidlem. Když mi přišly kytky z Orchids&more tak byly přišité za kořínky do korku sešívačkou. Možná by to nějakými takovými sponkami šlo uchytit i do toho polystyrenu. Asi by si je musel člověk z drátků vyrobit pro svůj účel asi i v několika velikostech. Kdyby byly z poplastovaného drátku tak by se daly používat i vícekrát.

Taky mi bylo smutno z toho kolik a jakých kytek ti prodejci zahubí. Je to mimo jiné i spousta práce jiných lidí. V koši jsem tam v Bauhausu objevil poměrně hezkou Vandu z těch "Blue Magic" co se neprodala. Zeptal jsem se jestli je to opravdu k likvidaci a jestli si ji mohu vzít. K likvidaci to bylo, ale vzít ani koupit to nemohu právě pro to, že je to vyřazené a kdyby se to dozvěděl dodavatel že to někdo odnesl tak by prý byli v maléru. Smlouvy s dodavateli jsou nekompromisní. Kromě toho tam měli několik citrusů které jim umíraly suchem. Inu na práci je lidí málo. Schválně jsem to tajně vyfotil aby mne ještě nezavřeli jako špiona. Tak koukněte jaké rostliny se někdy vyhazují.


pon 19. pro 2016 20:22:00
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: úte 15. črc 2014 20:10:27
Příspěvky: 128
Bydliště: Zvolen, SR
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Ta taviaca pistol je horuca riadne. Denne s nou pracujem a naozaj su po nej nepekne pluzgiere. Raz mi prst osetrovali na pohotovosti, kde lepidlo aj s kozou vystrihovali. Neprajem nikomu.. Ked to chcete skusit, tak z dakej rastliny si odtrhnite list a kvapnite lepidlo. Po par hodinach vidno spalene miesto..


pon 19. pro 2016 20:33:46
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Tak bych chtěl trochu osvětlit postup lepení 8-) když dávám trochu lepící pasty (roztavenou tyčku) na podložku je už mírně vychladlá a jde jen o cvik a pak tam přitlačím rostlinu a podržím cca 5 vteřin. Je dobré si vzít do druhé ruky špachtličku na kterou si vymáčknete roztavenou hmotu. Na dřevo nebo kůru to nepotřebujete. :roll: V polystyrenu sešívačka (sponky) nedrží ale v korku a dřevě ano. Dostanou se nerezové sponky.


pon 19. pro 2016 20:58:30
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Já se budu spíše snažit upevňovat rostlinu za odumřelé části podobně jako při lepení. Je mi jasné, že horká lepící hmota na živé rostlině není to pravé ořechové. I když bude trochu vychladlá tak aby lepila tak stejně bude mít nějakých 70-90°C. Mech ale přilepím protože ten mi v létě stejně chcípne takže je to jedno.
Ty sponky do sponkovačky držet v polystyrénu určitě nebudou. Myslel jsem něco jako dlouhé U. Třeba tak dlouhé že konce prolezou i skrze podložku a z druhé strany se roztáhnou. Tímto způsobem rostlinu uchytit na několika místech. Vím, že polystyrén je daleko měkčí než korková deska.


pon 19. pro 2016 22:48:01
Profil
Online

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
No já nevím co máte proti vázání punčochou. Vůbec to nevypadá špatně a je to praktické. Punčochou navíc můžete i přivázat kořeny ke kůře a ta se dá samo později odstranit. Zrovna větší druhy tillandsií těžko přilepíte. Tam už jedině punčocha či drát.


úte 20. pro 2016 16:07:23
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Navazování orchidejí
Tillandsie mám jenom stříbřité druhy a ty mám přilepené všechny. Na kůry dávám u orchidejí také ty malé- obtížně pěstovatelné a jsou také lepené. Není vidět vůbec nic, vypadá to jako v přírodě. Punčocha přeci jenom ruší, zejména na rubové části na kterou se z bytu dívám a kde to omotání je nejvíce vidět. Asi jsem na tu estetiku ujetý :P . Lepení je moje cesta. Mám pouze málo druhů a radši si s tím pohraji než se dívat celý rok na něco co se mi nelíbí.


úte 20. pro 2016 16:24:10
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 226 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: