Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 15:38:15



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí 
Autor Zpráva
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
I po letech a zkušeným orchidejářům se občas stane, že nastanou nevysvětlitelné obtíže při pěstování orchidejí. Abych to upřesnil ze svých zkušeností. Před asi 8 lety jsem potřeboval z bezpečnostních důvodů pokácet celkem mohutnou švestku před skleníkem z jihu a menší jabloň ze západu. . Věděl jsem , že budu mít méně stínu ale řešil jsem to větším zastíněním klasickým zeleným rašlovým úpletem. Nebylo to špatné až na problém. Viditelně rostliny nekvetly jak dříve. Trvalo dalších 3-4 roky než se mi podařilo vychytat problémy se stíněním . Postupně jsem zjišťoval kde je problém .Vyšší teplota se v létě držela až do pozdních hodin a značně vysušovala rostliny. Dlouho jsem si dělal poznámky a zapisoval teploty a vlhkost. Po večerech jsem seděl a přemýšlel jak to vylepšit. Nedávno při rekonstrukci bytu jsem se na léto přestěhoval neboť bydlet v rozbouraném bytě nelze. Vzal jsem sebou i spoustu výsevů a falšek a umístil je na verandu. Nebylo to šťastné řešení. O většinu jsem přišel i když mi bylo jasné, že teploty na verandě mohou vyskočit lehce na 45°C. Zastínil jsem ji a větral, moc to nepomohlo . Jakmile jsem se přestěhoval zpět do bytu zařídil jsem pro výsevy nad linkou zářivky a celou zimu výsevy rostly nádherně. Přišlo léto a problémy gradovaly. Nebylo mi jasné proč výsevy nerostou a již naklíčená semena hnědnou. Naštěstí jsem potkal přítele který měl starou
zapisovací jednotku která na papír zaznamenávala teplotu a vlhkost. Nebylo to nic zázračného ale během týdne jsem zjistil, že teplota pod zářivkami se šplhá při teplotě v bytě 30-35 °C na neuvěřitelných 45°C . A taky to nebyl krátkodobý úlet jak jsem si myslel ale několikahodinový proces. Když chodíte do práce je přeci jenom obtížné dvakrát třikrát denně si odskočit na kontrolu domů nebo do skleníku. V 16 hod již toho moc nezjistíte.
S nadšením jsem uvítal nabídku vyzkoušet novou techniku datalogger o kterém jsem neměl tušení. Je to od zanícených pěstitelů konopných rostlin ( zřejmě postaru vyrábí lana) :D . Točí se zde určitě více peněz jak u orchidejářů a mají proto dost
slušnou nabídku jak techniky tak hnojiv a substrátů.
Datalogger jsem umístil do skleníku a naměřené údaje jsem přenesl přes USB do PC. Namaluje vám to nádherné grafy souběh teploty a rel. vlhkosti. Pak v klidu můžete přemýšlet co kde vylepšit. Hodilo by se to i pro letnění kde by to nádherně vyjádřilo
jak moc je místo které jste rostlině vybrali vhodné. Samozřejmě budou jistě takový kteří opovrhnou technikou a raději několikrát denně zajedou ze zaměstnání domů aby zjistili na místě jak se kytce daří. Samozřejmě nabízejí i další sortiment jako PH metry , Luxmetry, EC metry,
ventilátory se soustředěným proudem vzduchu, a pod. My orchidejáři můžeme jen závidět konopným prodejnám.
Blíží se vánoce a jistě každý už má obálku pro ježíška a jen neví co by do ní napsal. Já už mám vybráno. Najde se více typů dokonce jsou bezdrátové a nemusíte nikam chodit sedíte u televize a máte dokonalý přehled. jak jsou spolehlivé to vám neřeknu ale s tímto mám dobrou zkušenost.
http://www.tipa.eu/cz/datalogger-dl-120th-usb/d-85830/
http://meteostanice.e-pocasi.cz/529-dat ... -t113.html
http://www.meteoshop.cz/bezdratovy-data ... p-534.html
http://www.pcprokazdeho.eu/cz-detail-832674.html
http://www.e-pristroje.cz/vlhkomery-loggery.html


sob 03. pro 2011 19:19:27
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
no tak to je úžasný přístroj ! Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. Určitě si něco takového pořídím, protože právě ty hodnoty, které mám jak ve skleníku, tak ve vitríně nejsem schopná několikrát denně měřit. Jaksi si nemůžu odskočit z práce :-) a tak mám jen max. a min. hodnoty.


sob 03. pro 2011 21:54:02
Profil ICQ

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
Jo, něco podobného máme v práci. Ale ani mě nenapadlo, že by se to hodilo vlastně doma.....v práci mi to ukázalo docela drsný hodnoty - mám tam vlhkost jako na pěstování žampionů (orchideje by nešly, mám málo světla, protože jsem v suterénu) :lol:
Díky za tipy!


sob 03. pro 2011 22:40:18
Profil

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
Já se technice taky nebráním, spíše naopak, ve vitríně se mi stále nedařilo udržet vlhkost tak ,aby nebyly příliš velké rozdíly ( skoky byly např. ze 38% na 80% což mi nepřipadalo ideální, takže postupně po zjištění, že vodopád a mlhovač strčený v lahvi je k ničemu jsem si pořídila Lucky Reptile mlhovač, který vytváří úžasné množství mlhy, ale stále se mi nedařilo jej seřídit tak, aby byla zajištěna vlhkost jakou bych chtěla po celý den i noc tak jsem k němu pořídila ještě skvělou věcičku Lucky Reptile Humiditi control II. a mám nastaveno tak.že po 10% snížení vlhkosti zapne mlhovač, navíc se dá jinak nastavit na noc i na den, kytky vypadají spokojenější už podruhé kvete i Ceratostlilis rubra, odvětrávám dolním a horním přirozeným větráním a čtyřmi větráky do počítače, těch už mám druhou sestavu, vlhko jim nedělá příliš dobře. Jediný problém mám teď ten, že vespod vitríny se trochu hromadí voda, nemám dvojité dno tak jsem vysadila na dno rostliny, které rády vlhčeji nebo resp. jim vlhko až tak nevadí, aby přebytečnou vodu spotřebovaly. Takže taky jsem ve fázi testování a pokusů, ale zatí ze všho co jsem zkoušela se toto jeví jako nejlepší i když ne nejlevnější, ale kytky taky něco stojí


sob 03. pro 2011 23:11:16
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
Datalogger se používá i ve farmacii, při sledování teplot ve skladech citlivých léků. Je to velmi šikovné, přesně jak píše virens.
T.


ned 04. pro 2011 0:27:59
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
Zařízení na kontrolu vlhkosti Lucky Reptile Humidity Control II. patří taky mezi jedinečné pomocníky. Je to hodně vymakaný
přístroj s přepínáním den noc. Lepším napodobením přírodních podmínek v bytě mají některé problémové kytky větší šanci na úspěch.


ned 04. pro 2011 10:28:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
To jsou skvělý udělátka.
Pafko prosím, kterej ten mlhovač přesně máš? ten externí? Blížej se vánoce, tak přemejšlim, co si nadělím :D


ned 04. pro 2011 15:18:21
Profil ICQ

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
Kajmii, přesně tento a tady jsem ho i kupovala
http://eshop.farmapython.cz/mlhovace-a- ... -zvlhcovac


ned 04. pro 2011 15:44:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
pafka píše:
Kajmii, přesně tento a tady jsem ho i kupovala
http://eshop.farmapython.cz/mlhovace-a- ... -zvlhcovac

Děkuju. Já přemejšlím mezi tím co máš a tímhle http://eshop.farmapython.cz/mlhovace-a- ... r-fog-nano.
Prosím ještě jakej máš objem vitríny? Není nad konkrétní zkušenosti :-)


ned 04. pro 2011 15:51:55
Profil ICQ

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Technika- užitečný pomocník při pěstování orchidejí
Do toho bych nešla pokud jsi mrkla do manuálu tak zásobník vody je na 140ml což je plivátko a výdej páry 100ml za hoďku což je 1) málo a 2) budeš muset co 1,5 hod. doplňovat vodu, navíc je to na terárka 50x50x50 cm.
Já mám vitrínu 100x120 x 50cm. A už jsem se naučila, že šetřit se moc nevyplácí potom se totiž doma hromadí zařízení , které sice je levnější, ale neplní můj účel


ned 04. pro 2011 16:36:31
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: