Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 13:31:03



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 Výroba pozadí do vitríny 
Autor Zpráva

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
Tedy Kačko, ty jsi šikulka. Moc se mi to líbí! Škoda, že na to nemám místo...


sob 05. úno 2011 23:49:30
Profil

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
Teta píše:
Tedy Kačko, ty jsi šikulka. Moc se mi to líbí! Škoda, že na to nemám místo...

děkuju :P ale určitě by vypadalo hezky i něco menšího, budu zkoušet i menší...ale až časem.....jinak mě už drahá polovička rozkouše :lol:

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


ned 06. úno 2011 10:05:08
Profil

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
tak konečně hotovo.....zatím bez kytek..... :P
takhle to vypadalo ráno, když byl mrazík.....fakt paráda
Obrázek

a takhle jak to vypadat už má ;)
Obrázek

a tady jsou fotky od začátku
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/vyroba_steny/

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


Naposledy upravil kaacka3 dne pát 25. bře 2011 22:24:29, celkově upraveno 1



pát 25. bře 2011 14:09:06
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
Krásná práce, hluboce smekám. Už aby to bylo hezky porostlý :mrgreen:
hezký den
Pavel


pát 25. bře 2011 14:29:01
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
pavelheger píše:
Krásná práce, hluboce smekám. Už aby to bylo hezky porostlý :mrgreen:
hezký den
Pavel

jéje děkuju :oops: taky se moc těším...dneska určitě něco koupím, jedu se synátorem na fotbal, tak to krouhnu přes Baumax :lol:

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pát 25. bře 2011 14:35:45
Profil

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
ještě si dovolím přidat jednu fotečku, jen zkusmo jsem tam vrazila tři kytky, který byly zrovna při ruce
Obrázek

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pát 25. bře 2011 19:13:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
no je to nádhera ! Obdivuji tvoji šikovnost a asi hlavně trpělivost. :o :o :o


pát 25. bře 2011 19:28:43
Profil ICQ

Registrován: ned 25. bře 2012 18:52:44
Příspěvky: 23
Bydliště: Chrudim
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
Zdravím. Chtěl bych se podělit s případnými zájemci o zkušenosti při výrobě pozadí do epifitní vitríny.
Protože jsem před časem svou už trochu zanedbanou vitrínu kompletně předělával, dostal jsem se po letech konečně i k výrobě pozadí. Studoval jsem tady na fóru vaše zkušenosti z výroby (děkuji přispěvatelům za inspiraci), ale já jsem línej, nemám tolik trpělivosti a taky se mi nechtělo do pozadí investovat větší peníze a tak jsem se pokusil vše trochu zjednodušit - zvláště pracnou finalizaci povrchu. Nakonec mě to stálo jen pár stovek (je ale pravda, že třeba polystyren jsem už doma měl ve zbytcích) a dohromady asi 4 hodiny práce, což se dá ještě vydržet ;) .
Vyrobené pozadí má rozměr cca 90 x 75 cm. Jako základ jsem použil dvě desky polystyrenu 2 cm tloušťky (rozměru 50 x 100 cm), ty jsem bočně k sobě slepil lepidlem na polystyren a vznikla tak deska 100 x 100 cm, kterou jsem zubatým nožem (tuším nůž na chleba) ořízl na požadovaný rozměr. Pak jsem si fixem na desku načrtl požadovaný reliéf, což mělo představovat něco jako kmen a větve stromu, na které budu dávat květiny. "Větve" jsem vedl příčně přes slepovaný spoj obou desek abych celou konstrukci zpevnil. Dále jsem použil 1 desku polystyrenu tloušťky 5 cm a odříznuté zbytky z desek 2 cm a opět zubatým nožem uřízl a přilepil spodní výztužný "trámec" podél dolního okraje a dále nahrubo vyřezal tvar hlavních "větví" a ty opět přilepil na základní desku a vyřezal v nich "hnízda" na květináčky. :idea: Ušetří to spoustu pěny, když se reliéf nahrubo vymodeluje přímo z levného polystyrenu, který se celkem snadno opracovává a slepuje. Finální opracování slepeného reliéfu jsem prováděl horkým drátem (pomocí elektrické páječky), ale šlo by to jistě opět jen nožem. Do vydlabaných "hnízd" jsem zasadil plastové květináčky s vystřiženým dnem a vyřízl pod nimi odtokové žlábky.
Příloha:
Pozadí0.jpg
Pozadí0.jpg [ 101.45 KiB | Zobrazeno 3603 krát ]

Na hotovou kostru polystyrenového reliéfu jsem pak nastříkal už poměrně tenkou vrstvu běžné montážní pěny (vystačilo mi jedno malé balení - tuším 500 ml), která mi původně strohý povrch krásně zaoblila a přiblížila přírodním tvarům, zapěnil opatrně květináčky do "hnízd", vymodeloval "housenky" menších "větví".
Příloha:
Pozadí1.jpg
Pozadí1.jpg [ 188.97 KiB | Zobrazeno 3603 krát ]

Tím byl základní reliéf hotov a zbývala finalizace a probarvení povrchu, kterou jsem udělal během cca 1/2 hodiny pomocí obkladačské spárovací hmoty :idea: . K tomu mě inspiroval obkladač, který mi nedávno obkládal koupelnu a varoval mě, abych okamžitě a pečlivě omyl nářadí a zbytky hmoty nevyléval do sifonů umyvadla nebo WC, protože drží dobře na všem a když ta hmota zatvrdne, nikdo to už odtamtud nedostane. Takže proč by nedržela dobře i na pozadí ? Je vodě odolná, trvanlivá a hlavně už probarvená a není potřeba ji tedy dodatečně barvit. Koupil jsem tedy to nejmenší balení práškové okrové a tmavě hnědé spárovací hmoty (v Baumaxu), rozmíchal na kašičku a napatlal normálně štětcem na povrch pozadí - vystupující "větve" hnědou a zbytek pozadí okrovou (tu jsem pak místy "zašpinil" tím, že jsem občas sáhl i do zbytku hnědé, aby ten povrch nebyl moc jednolitý). Pak jsem natrhal jakési smotky kokosových vláken co používám k orchidejím a zatupoval je štětcem podélně na "větve" a občasně i do zbytku pozadí, abych opět rozbil tu nepřírodní dokonalost povrchů. Po zaschnutí jsem celý povrch pro jistotu ještě přestříkl matným bezbarvým lakem ve spreji (stačil jeden malý sprej) a bylo hotovo. Pozadí jsem usadil do vitríny a do výše cca 10cm dole zasypal agroperlitem.
Příloha:
Pozadí2.jpg
Pozadí2.jpg [ 177.41 KiB | Zobrazeno 3603 krát ]

Na to, že stálo pár korun a jen pár hodin práce, nevypadá pozadí úplně nejhůř a až se popne liánkami, které schovají ty rovnější plochy, bude to ještě lepší. Je lehoučké (je to vlastně hlavně jen polystyren) a zdá se i trvanlivé - po 3 měsících ve vitrině nejsou patrny žádné známky plísně, praskání nebo smývání barvy, i když je pozadí při každém zalévání (zalévám plošně postřikovačem) úplně celé mokré. Zdá se, že mohu tuto jednoduchou povrchovou úpravu s klidným svědomím doporučit.


stř 24. říj 2012 14:37:21
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
Miloši, díky za pěkný nápad a názorný návod. Mohl bys dát ještě fotku vitríny, jak to vypadá teď "v provozu" ?
Děkuji


stř 24. říj 2012 19:08:35
Profil ICQ

Registrován: ned 25. bře 2012 18:52:44
Příspěvky: 23
Bydliště: Chrudim
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
No ono se ve vitríně dost špatně fotí - nebo to neumím :) . Fotky mi vycházejí moc ploše a nevystihují skutečnou plasticitu pozadí, navíc nahoře je moc světla (přepaly) a dole zase moc tma. Něco jsem zkusil nafotit a musel to trochu dohnat editorem, takže ta kvalita obrázků nic moc - tak snad aspoň pro ilustraci.


Přílohy:
Pozadí5.jpg
Pozadí5.jpg [ 101.19 KiB | Zobrazeno 3520 krát ]
Pozadí4.jpg
Pozadí4.jpg [ 174.71 KiB | Zobrazeno 3520 krát ]
Pozadí6.jpg
Pozadí6.jpg [ 174.15 KiB | Zobrazeno 3520 krát ]
čtv 25. říj 2012 10:22:50
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: