Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 17:09:30



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Výroba pozadí do vitríny 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Výroba pozadí do vitríny
EvaJ píše:
mě se pozadí líbí, právě potřebuji řešit pozadí ve stávající vitríně, protože to stávající (z husté kokosové sítě) se začíná pomalu rozpadat..
Takže díky za nápad.


Evo, jestli mohu díky 5-leté zkušenosti s podobným pozadím něco podotknout k zamyšlení, tak si dovoluji napsat následující.
Je na každém z nás, jak si představujeme estetický a praktický účel podobných vitrín, ale osobně kdybych mohl znovu zařídit mé paludárium od píky, začal bych úplně jinak.....žádné polystyrenové schovávačky - které nakonec zjistíte že nevyužijete, žádné umělé větve obalené rostlinami- jak nakonec zjistíte akorát vám dole vznikají tmavé kouty, kde nic neroste , žádná PUR pěna, byť sebelépe vytvarovaná- každý trvanlivý přírodní materiál vypadá svou strukturou lépe, žádný posyp ať už jakkýmkoliv materiálem, který po dvou letech neustálého působení vlhka a smývání stejně odhalí časem podklad barvy pěny či silikonu.....ne, vše bych podřídil praktické stránce věci a to, aby epifyti, a teď mám na mysli nejen samotné orchideje - měly příslušný dostatek světla, měly vhodný podklad, ke kterému se přichytí a měly možnost dobře oschnout.
Po dvou letech , co se mi ve vitríně začala tvořit změť všeho zeleného a já nadšeně tu džungli sledoval, jsem začal postupně z prvotního nadšení střízlivět.....dnes po pěti letech bych mohl bohužel sesumírovat slušný seznam rostlin, které jsem postupně zahubil, v lepším případě přesunul a zachraňoval za okny.
Dnes bych dozadu vitríny dal jednoduše velkooké pletivo z tvrdého plastu a to alespoň 5cm odzadu, ať může za podložky proudit vzduch, a na to postupně jen rozvěsil rostliny dle jejich potřeb světla, vláhy a citlivosti k proudění vzduchu- za čas stejně pletivo schová změt kořenů a rozrůstající se listová plocha. Snažil bych se využívat jen přírodní co nejtrvanlivější podložky pod vyvázané rostliny, v kombinaci s košíky pro rostliny co mají rády více materiálu pro prokořenění, ..... případně na boční stěně vytvořit jakousi odstupňovanou kaskádu pro ty vlhkomilnější s decentním vodopádem. Velkou pozornost bych věnoval správnému a důkladnému vzdušnému proudění, a možná ještě větší dostatečnému osvětlení. Doprostřed bych již rozhodně nedával nějakou monstrózní větev, cokoliv na ni rostoucí většího vzrůstu rychle zacloní velký prostor pod tím. Takovýto větší kmínek maximálně někam do rohu jako solitéru s menšími slabšími větvemi do prostoru, ale vyčnívající maximálně v polovině výšky vitríny, výše ne...zase pod nimi bude tma.
Tilandsie za okna a přes léto na balkón, nejlépe na zahradě pod strom....jak se prostor vitríny časem zahustí, tak to vydrží tak maximálně Til. bulbosa, pruinosa, cyanea, leiboldiana, deyriana a nějaké vlhkomilnější miniatury. Držet ve vitríně "stálých 90%" vlhkosti (a když k tomu přičtu pro spoustu rostlin nutný noční pokles teplot k 18-20 st.C) je přesně ten způsob, jak rychle přijít v důsledku hnilob a nemožnosti oschnutí kořenů rychle o rostliny (teď nemám na mysli jen tilandsie, ale hlavně orchideje a další)....stálejší vlhko milují jen pralesní rostliny z podrostu a to hlavně kapradiny a možná Anturium, když nepočítám různé další Áronovité, jako Philodendron, Monstera a další liány, které klíčí na zemi u pat stromů a postupně šplhají za světlem.
Ale jak zde bylo řečeno, vše je na pěstitelově citu a estetickém vnímání. :mrgreen:


stř 31. říj 2012 7:38:26
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: