Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pon 01. črc 2024 10:42:39



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 87  Další
 Zimní zahrada 
Autor Zpráva

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Zimní zahrada
To Věrka: měl jsem Věrko polykarbonát normálně v téčkovým praporku, tedy tak jak se dřív dělaly klasické skleníky ze skla chycené tmelem.
Jak jsem psal, za 12let mi do skleníku nezatekla ani kapka, nebyl s tím žádný problém. Jediný rozdíl byl v tom, že nahoře byla uchycena ještě
zakrývací lišta, která se vám na klasické téčko bude asi špatně přidělávat, bez zakrývací lišty nad nalepeným makrolonem bych se trochu bál co to bude dělat, ale fakt nevím, nemám s tím zkušenost. Na vašem místě bych konstrukci odřezal a udělal novou z jeklu (praporkový jekl je moc drahý a je zbytečný) a frnknul na to polykarbonát normálně na těsnění. Pokud máte někoho známého, kdo vám to svaří, tak vás to vyjde levně, tj. za zlomek ceny kterou by si řekla firma. Teď jsem předělával skleník zhruba sterjných rozměrů jako máte vy (taky přilepený k baráku) a železo na konstrukci mě vyšlo na 4000,-.

To Garnet: ...neříkám že lepení na silikon je lepší, než tak jak se polykarbonát má dle návodů spojovat ke konstrukci, jen jsem popisoval svou zkušenost, že to na silikonu také bez problémů fungovalo. Nějak nerozumím těm otevřeným komůrkám jak popisujete, voda sice může ven, ale musí se v nich usazavat prach ne (?) když jsou na koncích neuzavřené. Jinak si myslím, že hlavním problémem polykarbonátu je, že nepropouští UV záření, a to tak že, že vůbec žádné.


ned 20. říj 2013 15:29:51
Profil

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Dobré odpoledne. Tož sleduji diskusi o polykarbonátu a protože zamýšlím stavbu zimní zahrady z tohoto materiálu také by mě zajímalo jak opatřit konce desek. Upřímě, kontaktoval jsem dvě firmy, co se tímto zabývají a obě mi doporučily dát na jeden konec Al pásku a na druhý paropropustnou. Jsem stejného názoru jako Tomáš, že otevřenými konci desek se do komůrek napráší a to, spolu s vlhkostí , vytvoří ideální medium pro růst řas a bakterií. To pak, v poměrně krátké době, musí zapříčinit znehodnocení polykarbonátu. Jinak uchycení samotných desek se prý provádí dle materiálu ale shodně doporučili použít k tomu speciální lišty. Takže diskutujte, diskutujte, já tu zkusím chytat rozumy. ;)


ned 20. říj 2013 16:14:40
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Tomáš píše:
To Věrka: měl jsem Věrko polykarbonát normálně v téčkovým praporku, tedy tak jak se dřív dělaly klasické skleníky ze skla chycené tmelem.
Jak jsem psal, za 12let mi do skleníku nezatekla ani kapka, nebyl s tím žádný problém. Jediný rozdíl byl v tom, že nahoře byla uchycena ještě
zakrývací lišta, která se vám na klasické téčko bude asi špatně přidělávat, bez zakrývací lišty nad nalepeným makrolonem bych se trochu bál co to bude dělat, ale fakt nevím, nemám s tím zkušenost. Na vašem místě bych konstrukci odřezal a udělal novou z jeklu (praporkový jekl je moc drahý a je zbytečný) a frnknul na to polykarbonát normálně na těsnění. Pokud máte někoho známého, kdo vám to svaří, tak vás to vyjde levně, tj. za zlomek ceny kterou by si řekla firma. Teď jsem předělával skleník zhruba sterjných rozměrů jako máte vy (taky přilepený k baráku) a železo na konstrukci mě vyšlo na 4000,-.

To Garnet: ...neříkám že lepení na silikon je lepší, než tak jak se polykarbonát má dle návodů spojovat ke konstrukci, jen jsem popisoval svou zkušenost, že to na silikonu také bez problémů fungovalo. Nějak nerozumím těm otevřeným komůrkám jak popisujete, voda sice může ven, ale musí se v nich usazavat prach ne (?) když jsou na koncích neuzavřené. Jinak si myslím, že hlavním problémem polykarbonátu je, že nepropouští UV záření, a to tak že, že vůbec žádné.


Nejsem zádný odborník , ale tyhle informace mám od kluků, co mi stavěli skleníky. Jsou od firmy Betvar ( dříve Zenit ) a dělali už po republice dost podobnych věci. Makrolon je měkký materiál, časem se opravdu muže zaspinit , ale ne prachem zevnitř. Z toho dle důvodu se moc nerozsiril mezi velkopestiteli, protože pak trpěli rostliny nedostatkem světla.
Já mám desky neuzavrene a cokoli v nichž kondenzuje muže lehce ven . Jsou chycené jen smacknutim do profilu . Pozor na to, aby byly desky ven natočené stranou, která má ÚV stabilizaci, jinak odejdou a zezloutnou jako na Fatamorgane v botan. zahradě v Praze kde se budou měnit , pokud to již nedělají. Rasy se tvoří tam , kde je trvala vlhkost když nemůže ven, budou komurky uvnitř zelené. Mě se to dělo u pergoly , kde jsem měl desky uzavřené a bylo to hlavně tam, kde se voda shromazdovala.


ned 20. říj 2013 16:40:56
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Taktéž mám makrolon neuzavřený. V zimě je vidět, že uvnitř komůrek je sražená voda ale v létě je tam takové vedro, že tam není nic natož řasa. Ale je velice důležité pohlídat strany, protože pokud se to otočí UV stranou dolů, tak první i malé ,kroupy to prostřílí a hlavně to do dvou let zežloutne. Věrko, je naprostá blbost, abys teď ve skleníku měla takovou teplotu. Mám plný jih ale slunce už je tak nízko, že i když jsem v práci a nemá to kdo otevřít, tak tam je teplota okolo +25°C. Ty udělej to samé, co mám na chladném skleníku. Nech tam to sklo ale pořádně ho vyčisti, pak tam dej cca 5mm distanc a na něj makrolon. Ta vzduchová vrstvička dělá v zimě divy. Ale nezapomeň tuto mezeru uzavřít. Majkrolon díky filtru UV ti rostliny nepopálí. Stínění v tuto dobu je blbost. Právě to dvojité zasklení s tou vzduchovou mezerou šetří topení.


ned 20. říj 2013 18:50:56
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Každý máme svůj názor pánové, osobně jsem neslyšel o výrobci nebo prodejci polykarbonátu, který by doporučoval nechat komůrky otevřené
na obou koncích, podle mě k tomu není žádný důvod, komůrky jsem měl vždy uzavřené z obou stran a s řasou ani kondenzátem nebyl nikdy problém. Mimo jiné musí být kolem otevřených komůrek tepelný most, zvláště když jsou komůrky otevřené z obou stran a může jimi proudit studený vzduch v zimě.
To Věrka: být vámi Věrko tak bych to lepení polykarbonátu na sklo zvážil hlavně z ekonomických důvodů: pochybuji, že velikost oken máte takouvou, že nebudete při nákupu polykarbonátu mít velký prořez, který vám prodejce pochopitelně zaůčtuje, většinou je k mání pouze šíře 2,1m nebo 1,05m a délky po metrech. Daší věc je, že nalepeným polykarbonátem na sklo nevyřešíte velké tepelné ztráty přes tepelný most, který představují téčka. Když vrazíte pár tisíc do nové konstrukce bez tepelných mostů, tak se vám náklady velice rychle vrátí, jelikož ušetříte za vytápění. Novou konstrukci si také přizpůsobíte prodejní velikosti desek, abyste minimalizovala prořez, což je dalš velká úspora peněz. To že máte v tak úzkém skleníku ze skla, orientovaného na jih (k tomu delší stranou napojeného na barák) v tuto roční dobu 30st. je normální, nechápu proč to Míra považuje za blbost. Chce to jen vyřešit větrání (chlazení) pokud máte kolem zahradu a doma šikovného chlapa
udělal bych si zemní výměník, skvělá věc - oproti klasické klimatizaci vás po vybudování chlazení vyjde na pár kaček.


ned 20. říj 2013 22:39:55
Profil

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: Zimní zahrada
HAKI píše:
garnet píše:
Pokud má někdo zájem se dozvědět první zkušennosti, dá se diskutovat o řadě více či méně povedených věcech.

/

Pěkně se to rozrůstá ;) No mě by trošku víc zajímalo jak se daří těm střevícům dole v tom jakoby políčku.

To Haki
- odpověď na dotaz:

Tady je pár obrázků po takřka roční zkušennosti s pěstování střevičníků ve volné půdě mezi ostatními rostlinami. Moc péče jsem jim nedal , zatím žijou a dle mého názoru docela dobře. Zatím nekvetou, ale na to mají ještě čas, jejich doba teprve přijde.

http://garnet007.rajce.idnes.cz/Strevic ... volne_pude


úte 22. říj 2013 16:52:05
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Zdá se, že jim to vyloženě vyhovuje


úte 22. říj 2013 18:13:16
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Tedy já jen zírám :o :shock: a jaké krásné rostliny ... :?


úte 22. říj 2013 18:22:52
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Vypadá to velice na efekt ,děkuji za fotky.Omlouvám se možná se tam jednomu nelíbí .Neměla bych moc odvahu střevíce takto pěstovat .Přeju aby to klaplo ,rostlo a jestli kvetlo- tak fakt budu „čumět“.Ještě jak to bude z přesazováním . Píšete že multihybridy jsou -cituji:" V čisté směsy borky a chipsů ,pod 1ř cm substrátu je 10 cm drenáže z kačírku frakce 16/22. "Ta kůra i chips tam něco za nějaký rok udělá.Nikdo z pafíčkářů neřekl názor na tohle pěstování ,zřejmě to půjde nějaký čas ve směsici kořenů všeho možného.Když rostou i květ přijde asi i dole budou mít dostatečný pokles teplot i světlo.Koukám na to z nedůvěrou trochu ,ale to vůbec nic neznamená to je jasný ... ;)


úte 22. říj 2013 18:43:11
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Já mám pár kousků taky takhle v záhonu, je pravda, že jsem je nedal přímo, ale do děrovaného košíku s lehčím substrátem, ale evidentně se jim to líbí, jdou mi tak velmi dobře :-)

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


úte 22. říj 2013 19:43:38
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 867 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 87  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: