Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 23. kvě 2024 17:58:35



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Další
 Osvětlení vitríny 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Mila.J píše:
12000lx je hohnota velmi vysoká, dosažitelná jen výbojkami. Ty výkonné kompaktní zářivky doma nemám, ještě jsem je neměřil. Předpokládám, že 12000lx by dosáhly ve vzdálenosti max 5cm. Běžné trubicové zářivky dosahují asi 10000lx přímo na povrchu. A to ještě s reflektorem. Jsou odchylky u jednotlivých typů. Přesnost měření garantovat nemohu, pro orientaci to postačí.Se vzdáleností intenzita velmi klesá. Je dobré, když intezita na rostlinách je alespoň 2000lx, s přihlédnutím k druhu. 5000lx většinu druhů jistě potěší, ale matematika je neůprosná- 2,5x vyšší náklady. Tabulkové hodnoty jsou často přes 20000lx. Toho lze dosáhnout jen výbojkami , pro většinu rostlin je to už zničující. Tabulkové hodnoty se hodí spíš ke kontrole intenzity přirozeného světla- stínění. Sluníčko nesvítí pravidelně, kratší dobu. Umělé osvětlení , při delší době osvitu, asi 12h, nepotřebuje takových intenzit. Rostliny si také na pravidelnou intenzitu zvyknou.
Příkon ve watech by snad měli mít všechny světelné zdroje. Ty orientační hodnoty 100W/m2 nejsou mnoho. Většinu rostlin potěší víc. Podle zdroje, druhů rostlin, atd.

Děkuju. Mám kompaktní zářivky a tam je skutečný výkon a adekvátní výkon ve watech. proto se o to tak dalekosáhle zajímám...


pát 01. dub 2011 0:32:01
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Není zač. S tím posouzením příkonu se dá vystačit v zásadě také. To posouzení intenzity je ještě o dost složitější. Kompaktní zářivky jistě poslouží.


pát 01. dub 2011 22:12:05
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Pořídily jsme si luxmetr. Přestože se všude uvádí, jak světlo se vzáleností prudce klesá, takhle v číslech na displeji mě to udivilo. Dívala jsem se do knížky a tam píší hodnoty jako 20000lux a víš. To mi neukazuje opravdu nikde ani když to dám přímo k zářivce. Podle čeho to mám posoudit? Třeba ted už je temno, kdežto před půl hodinou by to ukázalo na okně určitě mnohem víc. Jsou někde nějaký konkrétní a reálný hodnoty?


pon 12. zář 2011 17:29:59
Profil ICQ

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
kajmii píše:
Pořídily jsme si luxmetr. Přestože se všude uvádí, jak světlo se vzáleností prudce klesá, takhle v číslech na displeji mě to udivilo. Dívala jsem se do knížky a tam píší hodnoty jako 20000lux a víš. To mi neukazuje opravdu nikde ani když to dám přímo k zářivce. Podle čeho to mám posoudit? Třeba ted už je temno, kdežto před půl hodinou by to ukázalo na okně určitě mnohem víc. Jsou někde nějaký konkrétní a reálný hodnoty?

Jestli si to ještě pamatuji, tak zářivka vydá asi 600 lx.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 12. zář 2011 18:50:36
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
To asi záleží na tom jaká a na jaký ploše. Mě to přímo pod ní ukazuje kolem 20klx, 10cm od zářivky 4klx, směrem dolů to prudce klesá. Na okně to v pět ukazovalo 1500lx, což je asi málo. Neumim to nějak vyhodnotit, co ty čísla znamenaj a nedaří se mi o tom měření nic zjistit :x


pon 12. zář 2011 18:59:59
Profil ICQ
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Lucko, obávám se, že do takové hloubky jde z amatérských pěstitelů málo kdo. Tak můžeš být průkopníkem. Na zprávu o tom, jak se intenzita světla mění dle polohy okna, v různou denní dobu, dle pokrytí oblohy mraky atd. se už těším ;)
předem díky
Mimochodem velice hrubým odhadem bych řekl, že pro S. cernua by mohlo být 6klx dostačující, zatímco 2,57klx pro L. bicolor bude asi málo.
Hezký den
Pavel


pon 12. zář 2011 21:30:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
kajmii píše:
Cit je fajn, když kytky rostou a kvetou. Když mě nerostou a nekvetou a ostatním jo, bude nejspíš někde něco zásadního špatně. Nevím jak to zjistit, aby kytky nestrádaly zbytečně dlouho. Každá odezva na změnu prostředí může trvat měsíce, měřák je přeci jen rychlejší.

Bohužel, všechny aspekty jen tak lehce změřit nejdou. ;)
Hezký den
Pavel


pon 12. zář 2011 21:33:17
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Lucko a není to spíš ve výběru rostlin? Jestli tam máš například L. liliputanu, tak ta tam rozhodně nepokvete. Dend. cuthbertsonii je do bytových podmínek také vysoká laťka. Měla bys volit rostliny s nároky odpovídající tvým podmínkám.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 12. zář 2011 22:38:39
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
radzak píše:
Lucko a není to spíš ve výběru rostlin? Jestli tam máš například L. liliputanu, tak ta tam rozhodně nepokvete. Dend. cuthbertsonii je do bytových podmínek také vysoká laťka. Měla bys volit rostliny s nároky odpovídající tvým podmínkám.

Radku to už ted vim taky a proto si myslím, že už jenom proto by ta měření mohla mít smysl, aby ostatní nezabili zbytečně tolik kytek jako já v době kdy jsem si myslela, že mám na cokoliv, protože jsem si pod zde uvedenýmu pojmy neuměla nic představit. Měřák mám proto, abych diagnostikovala jaký teda konkrétně mám podmínky a do toho dál kupovala rostliny. Není mi jasný podle čeho si ty kytky mám teda vybírat, když měřák se tu nikomu nezdá. Já to stylem "mám tu světlo stíněný balkonem pod úhlem x stupnů, to tam asi můžu dát to a to..." neumim. Vůbec mi není příjemný jakým směrem se diskuse ubírá a je mi skutečně líto, že jsem chtěla vůbec o něčem diskutovat. Téměř každej, kdo si tu chtěl zakládat vitrínu se zajímal o světlo. Většina rad je typu "kupte si zářivku tu a tu od té a té značky a mělo by to stačit" . Když člověk chtěl jinou značku. jinej typ, vzdálenost, rozměr....cokoliv...byl namydlenej, protože krom watáže a spektra se téměř nic jinýho nedozvěděl. Navíc názory jsou hodně odlišný. Chtěla jsem přinést konkrétní čísla, protože kdybych je tenkrát měla já, neměla bych tu hromadu žárovek a zářivek, který sice stály spoustu peněz, ale k ničemu nejsou. Chtěla jsem jen ulehčit cestu dalším, kteří si neví rady a chtějí si to nějak usnadnit byť jen otázku svícení a chtěla jsem pomoct mejm rostlinám. Toť vše. Zjevně jsem si to měla nechat pro sebe.
Když se tu bavíme o konkrétních koncentracích hnojiva, typech substrátu a vodivostech, proč bychom se nemohli bavit o konkrétních hodnotách světla? Vůbec nechápu takovej pohled na věc, vždyt to je jeden z nejdůležitějšíh aspektů pěstování nejen orchidejí, tak proč to v tolika lidech tady vyvolává takový negativní reakce? Nechápu, ale to je můj problém.


pon 12. zář 2011 23:42:03
Profil ICQ

Registrován: čtv 01. říj 2009 9:05:28
Příspěvky: 1485
Bydliště: Liberec
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
pavelheger píše:
Lucko, obávám se, že do takové hloubky jde z amatérských pěstitelů málo kdo. Tak můžeš být průkopníkem. Na zprávu o tom, jak se intenzita světla mění dle polohy okna, v různou denní dobu, dle pokrytí oblohy mraky atd. se už těším ;)
předem díky
Mimochodem velice hrubým odhadem bych řekl, že pro S. cernua by mohlo být 6klx dostačující, zatímco 2,57klx pro L. bicolor bude asi málo.
Hezký den
Pavel


No vida, co se nedozvím....a já mám S. cernua na okně - na jih (i když ne v první lajně). A teď krásně kvete.... Bylo by zajímavý změřit, kolik tam vlastně je. Ale tuším je někde nějaká tabulka na převod EV z expozimetru na hodnoty Lux. Našla jsem toto.... http://www.999-wed.com/pg/pg9-infrared- ... tables.htm - ale teď koukám, že to je asi pro infračervený světlo?
ale člověk zase musí mít expozimetr, který je schopen udávat hodnoty EV.
Takže jsem schválně měřila, a monitor má 3,6 EV (všude kolem tma - svítí jen ten monitor).
No - asi jdu radši spát - už nějak blbnu... :lol: :lol: :lol:


pon 12. zář 2011 23:47:28
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: