Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 16. čer 2024 12:44:22



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Další
 Osvětlení vitríny 
Autor Zpráva
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Kajmii, tak to jsem teď zvědav co s těmito informacemi provedeš :lol: . Míla Ti napsal vlastní, dovolím si tvrdit subjektivní, zkušenost a Paphio to co se dlouhá léta všude píše.
Sám jsem nad tím nějakou dobu laboroval, až jsem pro vylahvované semenáčky koupil Paphiem jmenovanou Osram SKYWHITE 8000K. Po čase jsem zkusil pro změnu i Osram INTERNA 2700K. A to všechno jen proto, abych po dostavění zimní zahrady objevil Ameriku a zjistil, že kytky mnohem líp rostou na denním světle :mrgreen:
Nejdůležitější je podlě mě poznamenat, že Tebou jmenovaná úsporka by efektivně osvětlovala tak cca 0,25m2 (to je odhadem asi tak 4 menší kytky). Kvalitní a efektivní osvětlení je při pěstování orchidejí asi to nejdražší. V tomto případě bohužel neexistuje levné řešení. Je proto třeba se dobře zamyslet, nelze-li se přisvětlování nějak vyhnout. A pokud ne, pak je třeba počítat s vysokými náklady na spotřebovanou elektřinu.
Hezký den
Pavel


úte 19. říj 2010 7:44:34
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Já tam doted měla jen 550lm a 4100K a rostliny rostly dobře, tak myslím, že jakákoliv změna se jim bude líbit. Ono na ně dost svítí denní světlo a vitrínka je malinká, zářivka je spíš něco navíc. Snad budou spokojené....
Se spektrem to udělám jednodušše, koupím tu, kterou potkám na trhu jako první a bude.....


úte 19. říj 2010 12:55:53
Profil ICQ

Registrován: pon 25. říj 2010 18:29:50
Příspěvky: 97
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
cely jsem si to tu procet, ale na mou otazku odpoved zadna. chci se zeptat, mam tmavy byt a kytky pestuji na Jparapetu a chtel bych jim prisvitit. mam phaly a vandy. Dokaze mi nekdo rict jakou mam koupit zarivku do bytu na parapet? nejaky konkretni navrh? a to se proste zavesi treba pulmetru nad kytky? diky


sob 27. lis 2010 0:09:26
Profil

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Já třeba používám a jsem spokojená s Osram Fluora 36W, je to zářivka dlouhá 120cm, svítivost proti běžné zářivce s bílým světlem, která byla ve svítidle je viditelně větší a pokud rostliny kvetly tak se i víc vybarvovaly. Tato zářivka má červené i modré spektrum, takže pro růst i květ a myslím si, že na přisvětlování parapetu stačí, ale odborník nejsem.
Svítidlo mám , ale na stropě, protože osvětluji takový policový systém a od horních rostlin to může být asi 25cm, možná i míň


sob 27. lis 2010 9:02:28
Profil

Registrován: pon 25. říj 2010 18:29:50
Příspěvky: 97
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
poradite nekdo? staci jen tatozarivka k prisvicovani na parapet?


sob 27. lis 2010 20:34:55
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Podle šířky parapetu, počtu rostlin , volíme množství trubic. Těleso je vhodné zavěsit kousek nad rostlinami (podle druhu) raději ne víc jak 25cm. Pokud tam nejsou Ludisie a pod. Ty vyžadují dále. Vhodné je těleso umístit nad rostliny z vnitřní strany pod ůhlem asi 45° (vhodný ůhel zvolit tak, aby nesvítilo moc ven). Tím se rostliny tolik nenaklánějí. Svítí na ně z obou stran. Vhodné jsou trubice délky 150cm. Pokud se nejedná o kratší parapet.Mají větší intenzitu světla. Těleso by mělo mít reflektor. Pokud reflektor není, je možné použít zářivky s reflektorem. http://www.ecat.lighting.philips.com/l/ ... tle=MASTER TL-D Reflex 58W/830 1SL&ctn=928048908379_EU Těch ale není mnoho, není moc na výběr. Sylvania je myslím dělá také. Pokud není parapet moc široký, není moc rostlin, mohli by dvě trubice stačit. Vždy je lépe kombinovat různé druhy. K uvedené třeba http://www.ecat.lighting.philips.com/l/ ... tle=MASTER TL-D Reflex 58W/865 1SL&ctn=928048986579_EU
Pokud je reflektor (lépe) , je možný výběr větší. Např. uvedená Osram flora 58W (typové číslo má 77, nebo 077 tohle číslo užívají i ostatní výrobci. Sylvania jim říká Gro lux) a druhá 827. Často užívaná kombinace tří trubic je 77 , 827, 865. Vhodné mimo ty růžové specialky (77) užívat řadu 8xx. Od kteréhokoli výrobce. Občas někdo preferuje některého výrobce, ale každý jiného. Při důkladném sledování je možné zjistit, že jsou nejlepší i nejhorší všichni. Dle mého názoru, i některých výrobců, je 77 nejefektivnější právě jako doplňková- v kombinaci.
Vandy a jiné vysoké rostliny se zářivkami ale nasvětlují špatně. Předpokládám, že dvě trubice vystačí, tři jistě nebudou na škodu. Pro rostliny lépe, pro peněženku hůř.


sob 27. lis 2010 21:04:32
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
V případě dostatku přirozeného světla samozřejmě stačí méně. Tři 150cm trubice stačí na tři řady květináčů( asi 50cm parapet) severní okno.


sob 27. lis 2010 21:08:33
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 14. říj 2008 10:31:11
Příspěvky: 98
Bydliště: Ostrava
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Konečně je to tady - LED osvětlovací tělesa. Ovšem ty ceny :oops: http://www.mazar.cz/cs/produkt/6-mazar- ... w/?katID=4. Viděl jsem v reálu svítit LED UFO, ale moc mně to nepřesvědčilo. Mluvil jsem s p.Klečkou s Klečka shopu a řekl, že bude doma testovat LED Spectrabox. To bude asi trochu jiná káva. Každopádně za několik let se máme na co těšit. 600 W Spectrabox nahradí 2000W výbojky a osvítí 120 m2. Více na na www.mazar.cz

_________________
www.jurasu.cz


pát 03. pro 2010 21:34:41
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Vypadá to zajímavě, ale jak říkáš, ty ceny :shock: , třeba za pár let zlevní.


pát 03. pro 2010 22:24:16
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Osvětlení vitríny
Tak ty výsledky by mě velice zajímaly. Můj postoj je ovšem silně rezervovaný. Běžně prodávané zdroje LED světla jsou v dnešní době o něco málo slabší než běžně používané kompaktní zářivky s účinností cca do 50 lm/W (mimochodem nejlepší sodíkovky mají 150 lm/W). Je tu možná sice kvalitnější spektrum, ale dokud neuvidím nějaké seriózní hodnoty o světelném výkonu, budu jak nevěřící Tomáš. Navíc s deklarovanou životností už mám také svoje neblahé zkušenosti. 2 reflektorové LED žárovky z 8 s deklarovanou životností 40000 hodin nevydržely půl roku použávání v letním režimu!
Hezký den
Pavel


pát 03. pro 2010 22:33:21
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron