Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 0:07:36



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 Venčení orchidejí 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
Příloha:
P1230177.jpg
P1230177.jpg [ 149.02 KiB | Zobrazeno 5822 krát ]
Příloha:
P1230175.jpg
P1230175.jpg [ 146.88 KiB | Zobrazeno 5822 krát ]
Příloha:
P1230172.jpg
P1230172.jpg [ 73.72 KiB | Zobrazeno 5822 krát ]
Příloha:
P1230173.jpg
P1230173.jpg [ 109.6 KiB | Zobrazeno 5822 krát ]
Příloha:
P1230171.jpg
P1230171.jpg [ 165.83 KiB | Zobrazeno 5822 krát ]
Tak dnes jsem se rozhodl vyletnit větší část sbírky orchidejí. Řekl bych tak 70%. Cataseta a něco dalšího nechávám i nadále v ZZ. Posílám několik snímků přístřešku který jsem jim zbudoval. Cyrtopodia ale jsou na plném slunci v uličce ke kaktusovému skleníku.


pon 22. kvě 2017 18:33:52
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
Příloha:
P1230260a.jpg
P1230260a.jpg [ 86.03 KiB | Zobrazeno 5781 krát ]
Příloha:
P1230256a.jpg
P1230256a.jpg [ 81.36 KiB | Zobrazeno 5781 krát ]
Karlos píše:
Zaruba: no mě to připadá, že lidi nakupují orchideje podle toho co se jim líbí a ne podle podmínek. Nakonec jsou skleníky, kde roste takřka vše od nejteplejších, po relativně chladnomilné......
Orchideje jsou neskutečně tolerantní, tedy jak kdy.
6 měsíců bych to nedal.

Výše zmiňovaná citace platí tak pro 80% druhů, kde rostliny nakvétají bezproblémově i v ne zrovna pro ně ideálních podmínkách.
Pak jsou ale i druhy, které buď dostanou to své, nebo květy nikdy neukáží. Naštěstí jich není mnoho.
Vynesl jsem na letnění většinu orchidejí. Pod kašírkou a ještě 45% stínovkou jsem trochu připálil nějaký ten lístek Stanhopejí. Na Laelia speciosa bylo vidět, že mají sluníčka také o něco více než by se jim líbilo- což mne překvapilo, protože v přírodě mají téměř plné slunce. Tak jsem ještě přidal 30% vrstvu. Na zídce do skleníku mám kaktusy a i na nich nyní při jasné obloze bylo vidět že mírné přistínění potřebují, tak jsem dal také 30% stínění. Ovšem tři Cyrtopodia na plném slunci se drží skvěle. Trochu mne to udivilo, protože jejich mladé světle zelené výhonky tomu nenasvědčují. Jsou takové tenoučké křehoučké jak jarní salát :) Plné slunce pod jižním oknem jim ale vůbec nevadí. Navíc je to mezi ZZ a skleníkem kde byla teplota 35°C ve stínu. Myslím, že takovéto druhy aby kvetly není možné pěstovat společně s ostatními orchidejemi v jednom skleníku.


ned 28. kvě 2017 18:05:34
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
Tak jsem udělal aktuální změny ve venčení orchidejí. Při prohlídce kořenů rostlin jsem zjistil, že u některých druhů orchidejí v košících a zejména na kůrách zaschly špičky kořenů a u jiných se vyvíjejí nerušeně dále. Tady v Praze nastala vedra a vlhkost vzduchu se pohybuje i pod 30% r. v. To některé druhy špatně snáší, ale jiným to nevadí. Např. Mexické Laelie, Dendrobium senile, harveyanum, lamiayae, Oncidium jonesianum ap. jsou v pohodě. Ale Dendrobium bellatulum, christianum - zaschlé kořeny.
Nakonec jsem rozhodl, že bude nejlepší, když některé druhy vrátím do ZZ zejména z těchto důvodů:
1/ Např. u Stanhopejí které jsem loni neletnil to vůbec nevadilo. Letos mám např. na tigrině co mi ještě nekvetla 5 květních stvolů. Navíc vyšší nzdušná vlhkost je pro ně prospěšná. Cataseta vůbec neletním a jsou Ok.
2/ V ZZ toho zbylo málo a tak se v ní těžko udržela vyšší vlhkost vzduchu. Nyní po návratu některých druhů udržím uvnitř i při tomto počasí až do večera r.v. okolo 60%, po ranním rosení dokonce 100%, což se těmto druhům líbí. Venku to naopak prořídlo, takže je to přehlednější a i se lépe zalévají.
3/ S. tigrina co mi ještě nekvetla by venku mohla přijít snadno k úrazu. Všiml jsem si, že po košících šplhají sýkorky a něco oklovávají. Ptáci jsou u nás dost zvídavý a zajímá je vše nové :) . Také náhlá intenzivní bouře doprovázená vichřicí by mohla způsobit zkázu u rostlin, které jsem ještě neviděl kvést. I na Laelia speciosa to vypadá, že bych mohl květ uvidět a nechci riskovat, že mi jediné poupě uklovne nějaký drzý pták.
Myslím, že takovéto diferenciované letnění bude ku prospěchu všech pěstovaných druhů. Cyrtopodia ale zůstanou na plném slunci venku v kaktusových podmínkách.


pon 29. kvě 2017 20:05:58
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
Příloha:
P1230414a.jpg
P1230414a.jpg [ 94.81 KiB | Zobrazeno 5698 krát ]
No, i na těch Cyrtopodiích je vidět, že už mají sluníčka plné zuby. Na výhonech je barva stále žlutější. Letos ale nekvetly a tak je budu trápit bez stínění. Ať vidí, že i v Evropě je v létě slunce hodně :P


sob 03. čer 2017 13:14:34
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
Znovu přehodnocuji svůj postoj k venčení orchidejí.
Za celý měsíc se mi venku nepodařilo u druhů na kůrách dostat je do růstu. Sprchuji je 2x denně, z toho jednou pozdě večer. Voda na kůře se ale na volném prostranství vypaří tak rychle, že se kořeny orchidejí nemohou dostat do růstu. V ZZ ale kořeny rostou krásně a i rostliny přirůstají. Jediné, kde mi letnění zatím připadá přínosné je u Cyrtopodií, které rostou i když listy bojují s plným sluncem. Jelikož ale letos nekvetla tak musím nějakou změnu udělat. Dále pak laelia speciosa rostou fantasticky a i ostatní mexické laelie se nemají zle. Také rostliny v květináčích, či košících, které si udrží vlhko prospívají dobře. Takže musím provést částečnou reorganizaci.


úte 13. čer 2017 16:15:09
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
Zaruba: pravda je že venku kořeny moc nerostou, ale zdá se mi, že kytky s tím nemaj nějak extra problém, tedy nevypadá to že by sesychaly. Ono jde i o tu náhlou změnu. Myslím že horší je to s teplotami. Tady v Praze OK, ale na mnoha lokalitách v ČR klesaj v červnu i červenci teploty pod deset stupňů a to není dobré. Ne že by to ty kytky nedaly, ale může je to nepřirozeně přepnout ve vývoji.


čtv 22. čer 2017 6:03:05
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
Karlos píše:
Zaruba: pravda je že venku kořeny moc nerostou, ale zdá se mi, že kytky s tím nemaj nějak extra problém, tedy nevypadá to že by sesychaly. Ono jde i o tu náhlou změnu. Myslím že horší je to s teplotami. Tady v Praze OK, ale na mnoha lokalitách v ČR klesaj v červnu i červenci teploty pod deset stupňů a to není dobré. Ne že by to ty kytky nedaly, ale může je to nepřirozeně přepnout ve vývoji.

Ona je hlavně špatná kombinace nízké teploty a mokrého substrátu. Proto jsem venku zbudoval přístřešek. Letošek je ale naprosto extrémní. Od ledových mužů stále horko a plný sluneční svit. Vlhkost vzduchu pod 40%. Zkoumám stále reakce jednotlivých druhů. E. citrina a Dendrobium senile mám stále venku a jsou Ok. Pro L. speciosy je to to pravé ořechové. Kořeny omotávají kůru jako zběsilé. Dendrobium bellatulum jsem ale uklidil, suchý vzduch jim nesvědčil. Je to fakt individuální podle druhů.
Dost mě překvapilo, že se mi začal na exponovaných místech listů připalovat Cycas revoluta ale Cyrtopodia ještě na větším vypalováku jsou ok. Letošní jaro ale kytky zaznamenaly minimální růst. Teď v létě neporostou, takže vegetaci budou mít dost krátkou. V ZZ to ale roste rychleji než venku. Použiji tedy tyto dvě odlišná klimata i pro ovlivnění délky vegetační doby :)


čtv 22. čer 2017 6:49:10
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
Příloha:
P1250021.JPG
P1250021.JPG [ 124.43 KiB | Zobrazeno 5502 krát ]
U některých druhů orchidejí mi při jarním venčení zaschly špičky kořenů vlivem extrémně nízké vlhkosti, vysoké teploty a množství slunečního svitu. Některé jsem přenesl zpět do ZZ. Ale např. Laelia speciosa z kaktusových lokalit je zcela ok- viz. foto. Kořeny stále přirůstají rychlým tempem což je patrné z délky zelených špiček. Jedním z důležitých faktorů růstu je i vzdušná vlhkost. Pro některé druhy by při letnění bylo vhodné namontovat mlžné trysky a spínat v určitých časových intervalech. Jiné by ale v těchto podmínkách přišly o kořeny.


sob 15. črc 2017 7:29:09
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
Tak nevím , nevím, jestli už nemám uklidit kačeny...mám je tedy suché ..už někdo stěhujete domů ?


pon 04. zář 2017 10:22:23
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Venčení orchidejí
No, já nevenčím. Ale řekl bych ty co rostou uklidit a ty co mají vyzrálé pahlízy ještě nechat.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 04. zář 2017 13:30:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: