Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 19:42:19



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 156 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Další
 Stavba skleníku 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Stavba skleníku
Jen jedna ověřená zkušenost. V NDR byl jeden z největších pěstitelů Cimbidíí možná v Evropě p. Mittendorf. Cimba potřebují dost chlazení pro násadu květů. Chladil tak, že měl vyjmuté boky skleníkových hangárů, tam nataženou pytlovinu, kterou zkrápěl vodou a ventilátory přes pytlovinu nasávaly z venku vzduch, který byl nejen dobře provlhčený ale také dost ochlazený.


sob 03. črc 2021 13:20:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Stavba skleníku
Používám stavební plachtu od Obaly vysočina 5x6 m, dělají různé rozměry.


ned 04. črc 2021 12:21:51
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. dub 2020 22:26:09
Příspěvky: 52
Příspěvek Re: Stavba skleníku
Míra píše:
Jen jedna ověřená zkušenost. V NDR byl jeden z největších pěstitelů Cimbidíí možná v Evropě p. Mittendorf. Cimba potřebují dost chlazení pro násadu květů. Chladil tak, že měl vyjmuté boky skleníkových hangárů, tam nataženou pytlovinu, kterou zkrápěl vodou a ventilátory přes pytlovinu nasávaly z venku vzduch, který byl nejen dobře provlhčený ale také dost ochlazený.


Chlazení skleníku pomocí vzduchu přes vlhkou tkaninu může být opravdu dobré a tuto možnost také zvažuji. Někteří používají vysokotlaké čerpadlo a speciálních trysek vytvářejících jemnou mlhu.
Našel jsem dva systémy za v celku přijatelnou cenu. Jeden poměrně výkonný:
https://www.bezdoteku.cz/bezdoteku-mlzi ... gIC9_D_BwE
a jeden slabší, který by mi snad vzhledem k ploše cca 24 metrů čtverečních snad mohl i stačit: https://www.bezdoteku.cz/mlzici-system-vodni-mlha-home/
Vzhledem k opláštění skleníku, kdy 25 mm polykarbonát propouští jen 50% světla, bych raději ochlazoval okny a odparem mlhy než přidávat stínění.
Teď mi ale dochází, že ta stínící síť chrání také před kroupami. Takže bych jí asi raději použil, ale max 50%.
Čerpadla mě dost lákají, hlavně to výkonnější, ale trochu se obávám kvality. Bude to nějaká Čína.


stř 08. pro 2021 11:08:13
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Stavba skleníku
Tato vysokotlaková čerpadla mají jednu nevýhodu a to je ucpávání trysek. Musí být dokonalý filtr lépe dva. Nakonec jsem je zrušil. Přestože jsem měl dobře filtrovanou vodu trysky se ucpaly vápennými a jinými usazeninami i když to byla dešťovka. Nebyla dokonale chemicky čistá a měla 30-70uS. Trysky byly umístěny nahoře a čistit je byl horor. Déle jak dva roky to nevydrželo. Použitá rev. osmóza kterou jsem později nainstaloval z jiného důvodu vydržela 3 roky. Nestavte skleník moc vysoký. Taky jsem nepočítal, že budu potřebovat na údržbu štafle :roll:
Skleník v dnešní době bude velice nákladný . Topení + elektřina může vylézt hodně vysoko. Už plánuji
obalit skleník bublinkovou folií . Ideální řešení je jen dvojitý polykarbonát kde je světlo kolem 80%.
Na zimu u nízkého skleníku denně rozrolovat na noc v igelitu zašitej rotaflex síly cca 10cm. Stejně je tma a třeba -20°C. Kdysi když bylo -30 a přimrzaly listy ke konstrukci skleníku jsem byl rád když jsem na skleník rozroloval na celý týden velký starý koberec :D . To jediný pomohlo. Víc plyn. kamna už topit nemohla ale plyn stál 1kč za metr3 :shock: Dnes bych skleník stavěl úplně jinak vzhledem k dnešním podmínkám. 24m2 je mírná sebevražda . Tuto velikost mám taky ale půlku jsem dávno zrušil.


stř 08. pro 2021 13:32:20
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. dub 2020 22:26:09
Příspěvky: 52
Příspěvek Re: Stavba skleníku
virens píše:
Tato vysokotlaková čerpadla mají jednu nevýhodu a to je ucpávání trysek. Musí být dokonalý filtr lépe dva. Nakonec jsem je zrušil. Přestože jsem měl dobře filtrovanou vodu trysky se ucpaly vápennými a jinými usazeninami i když to byla dešťovka. Nebyla dokonale chemicky čistá a měla 30-70uS. Trysky byly umístěny nahoře a čistit je byl horor. Déle jak dva roky to nevydrželo. Použitá rev. osmóza kterou jsem později nainstaloval z jiného důvodu vydržela 3 roky. Nestavte skleník moc vysoký. Taky jsem nepočítal, že budu potřebovat na údržbu štafle :roll:
Skleník v dnešní době bude velice nákladný . Topení + elektřina může vylézt hodně vysoko. Už plánuji
obalit skleník bublinkovou folií . Ideální řešení je jen dvojitý polykarbonát kde je světlo kolem 80%.
Na zimu u nízkého skleníku denně rozrolovat na noc v igelitu zašitej rotaflex síly cca 10cm. Stejně je tma a třeba -20°C. Kdysi když bylo -30 a přimrzaly listy ke konstrukci skleníku jsem byl rád když jsem na skleník rozroloval na celý týden velký starý koberec :D . To jediný pomohlo. Víc plyn. kamna už topit nemohla ale plyn stál 1kč za metr3 :shock: Dnes bych skleník stavěl úplně jinak vzhledem k dnešním podmínkám. 24m2 je mírná sebevražda . Tuto velikost mám taky ale půlku jsem dávno zrušil.


Díky za reakci, tak já zkusím pro začátek tu levnější verzi čerpadla aby to tolik nebolelo a uvidím. Osmózu už léta občas využívám. Možná by šlo trysky čistit v ultrazvukové lázni. Polykarbonát už mám koupený, s tím už nic nenadělám. Skleník bude zapuštěný asi 1,7 metru pod zem. Konstrukce nad zemí bude 2 metry a je ve fázi finalizace. Skleník bude rozdělený na dvě části. Když to nebude finančně únosné, budu muset taky ubrat. Ten nápad se zašitým rotaflexem, není vůbec špatný. Díky za typ! Popravdě, já jsem začal kopat těsně před covidem, možná bych si to dnes rozmyslel. Ale asi ne, moc se na něj těším.


Přílohy:
Konstrukce skleníku.jpg
Konstrukce skleníku.jpg [ 60.54 KiB | Zobrazeno 2141 krát ]
stř 08. pro 2021 15:51:37
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. dub 2020 22:26:09
Příspěvky: 52
Příspěvek Re: Stavba skleníku
Ještě dodám, že počítám s bublinkovou folií pro nejchladnější období. Větrání v těchto časech nuceně ventilátory a světelné podmínky mohou zlepšit vysokotlaké výbojky, které zároveň vydatně přitápí. To samozřejmě taky něco stojí, ale s tím se počítá.


stř 08. pro 2021 16:19:41
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Stavba skleníku
Tak to je v pohodě. Jak je to zakopané tak není co řešit. Výška 2 metry je taky únosná. Tam se dá dosáhnout. Já po zkušenostech bych volil nerezový jekl a jednoduchý oblouk na polykarbonát spojený nahoře s možností okna . I přes trojí základový nátěr a dvě vrchní barvy, zakotvení ve zdi časem silně rezaví a nedá se to lehce opravit. Kotvy bych proto volil nerezové a vše co je do 30cm nad zdí kolem skleníku. Svár přechodovou elektrodou. Co se týče ventilátorů volil bych 24V a dva solární panely. Svítí slunce je třeba chladit když nesvítí stačí okna. Na přisvětlování asi časem nebudou peníze. Mám na skleník měřidla (el. a plyn) a tak mám náklady dobře spočítané. 3 x 4m a výška 3.5m stojí ročně nyní 14 000. Ale může to být v budoucnu klidně 25 nebo více. Těžko bych jako důchodce mohl skleník provozovat. V době před 45 lety když jsem jej stavěl nebylo nic jen sklo a obyč. železo. Boky mám tři skla a vršek dvě skla aby sníh rychleji odtál. Už tam skleník stál jen jsem ho zvětšoval obestavěním.


stř 08. pro 2021 16:23:44
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. dub 2020 22:26:09
Příspěvky: 52
Příspěvek Re: Stavba skleníku
virens píše:
Tak to je v pohodě. Jak je to zakopané tak není co řešit. Výška 2 metry je taky únosná. Tam se dá dosáhnout. Já po zkušenostech bych volil nerezový jekl a jednoduchý oblouk na polykarbonát spojený nahoře s možností okna . I přes trojí základový nátěr a dvě vrchní barvy, zakotvení ve zdi časem silně rezaví a nedá se to lehce opravit. Kotvy bych proto volil nerezové a vše co je do 30cm nad zdí kolem skleníku. Svár přechodovou elektrodou.


Konstrukce jede po dokončení do zinkovny.


stř 08. pro 2021 16:32:27
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. dub 2020 22:26:09
Příspěvky: 52
Příspěvek Re: Stavba skleníku
virens píše:
Tak to je v pohodě. Jak je to zakopané tak není co řešit. Výška 2 metry je taky únosná. Tam se dá dosáhnout. Já po zkušenostech bych volil nerezový jekl a jednoduchý oblouk na polykarbonát spojený nahoře s možností okna . I přes trojí základový nátěr a dvě vrchní barvy, zakotvení ve zdi časem silně rezaví a nedá se to lehce opravit. Kotvy bych proto volil nerezové a vše co je do 30cm nad zdí kolem skleníku. Svár přechodovou elektrodou. Co se týče ventilátorů volil bych 24V a dva solární panely. Svítí slunce je třeba chladit když nesvítí stačí okna. Na přisvětlování asi časem nebudou peníze. Mám na skleník měřidla (el. a plyn) a tak mám náklady dobře spočítané. 3 x 4m a výška 3.5m stojí ročně nyní 14 000. Ale může to být v budoucnu klidně 25 nebo více. Těžko bych jako důchodce mohl skleník provozovat. V době před 45 lety když jsem jej stavěl nebylo nic jen sklo a obyč. železo. Boky mám tři skla a vršek dvě skla aby sníh rychleji odtál. Už tam skleník stál jen jsem ho zvětšoval obestavěním.


Informace o nákladech za topení jsou k nezaplacení. Já tak nějak počítal, že by mě to mohlo stát cca 20 ročně, to snad ještě nějak zmáknu i když příjem nemám kdoví jakej. Spouštění odtahu přes solar je super nápad. Já budu mít okna přes celou plochu střechy, takže když je překryju při mrazech bublinkovou folií, využil bych místo nich nuceného odtahu ventilátorem. Ty na 24V bych raději pojistil ještě jedním s pořádným výkonem na 220V. Přetopit se dá i kamny. Budu mít kachlové na dřevo. Dřevo částečně vlastní. Další zdroj tepla elektrika, ale časem chci nahradit teplovodem z domu. Za rady zkušených jsem fakt rád. Já nejsem ještě ani na začátku.


stř 08. pro 2021 17:50:40
Profil

Registrován: úte 18. čer 2019 11:07:20
Příspěvky: 79
Bydliště: vesnička nedaleko Tábora
Příspěvek Re: Stavba skleníku
Čert - mohu vědět odkud jste. Jestli by do budoucna byla možná návštěva hotového skleníku.
Děkuji SAF


stř 08. pro 2021 23:19:07
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 156 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron