Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 0:38:09



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 přesazování 
Autor Zpráva

Registrován: stř 04. led 2012 16:23:46
Příspěvky: 35
Příspěvek Re: přesazování
Dobrý den, jak dlouho po zakoupení orchideje mám květinu přesadit? Mně přijde, že jich má spousta kořenů, plný květináč uvnitř, ale vyloženě ven nelezou. A doma je mám dejme tomu tak 3-4 měsíce. Některé déle, některé kratší dobu. Asi budu muset přesadit Miltonopsis, ta má hrozně přeplněný květináč, ale bojím se toho, má jemné kořínky.


pát 09. bře 2012 16:50:49
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: přesazování
To je spíš otázka přístupu, každého pěstitele nebo kvality substrátu než nejaké obecné rady. Za ideální považuji přesadit vždy ihned po nákupu a to spolu s ošetřením proti škůdcům. Jednak člověk zjistí přesný stav rostliny, jednak omezí možnosti šíření nezvaných hostů a jednak při přesazení použije svého čerstvého a osvědčeného substrátu.
Hekzý den
Pavel


úte 13. bře 2012 9:27:45
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: přesazování
Já zase čekám, až se rostlina aklimatizuje. Změna prostředí je pro ni dost velký šok, tak proč ji ještě stresovat přesazováním? To dělám jen když mám pochybnosti o stavu kořenů nebo substrátu.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 13. bře 2012 11:58:08
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: přesazování
Ono záleží, odkud rostlina pochází. Pokud je z nějakého hobbymarketu, tak vzhledem k zalévacím schopnostem personálu a nacucaném minerální vatě podobném sajrajtu, je lepší přesadit hned. Pokud je to rostlina od známého pěstitele, tak také přesazuji až po aklimatizaci.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


úte 13. bře 2012 21:00:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 04. led 2012 16:23:46
Příspěvky: 35
Příspěvek Re: přesazování
Tak už jsem dvě orchideje přesadila, dokonce jsem udělala "ošklivou věc" a to, že jsem přesadila kvetoucí orchidej, ale vypadá to, že to přežila dobře, květy drží a vyhání další. Ale jak jsem teď pozorovala u více orchidejí, je jim úplně jedno, jestli jsou nebo nejsou přesazené a kvetou jak divé, i když jim kořeny přesahují přes květináč a div se nevykotí. Tak se na to tedka asi vyprdnu a nebudu to řešit. Kytišky mi rostou hezky, ty, co vypadaly nic moc, už vyhání kořeny, další stonky s květy atd. Dělají mi radost.


úte 20. bře 2012 18:05:42
Profil

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: přesazování
Prosím poraďte...
Dnes jsem vysypala svůj nedávno koupený phal schilleriana, že ho přesadím. K mému překvapení byly v substrátu kromě kůry a rašeliníku i kousky mořských mušlí. Hádám že jako zdroj vápníku?
Je to nutné? A stačily by případně jako náhrada kousky vaječných skořápek?
Vhodné mušle doma zrovna nemám :)

A ještě jeden dotaz - čím děláte ty větrací díry do plastových květináčů, které občas vidím na fotkách?
Zkoušela jsem to špikovací jehlou, ale květináč často praská, vrtačka je asi moc těžký kalibr. :D

_________________
Martina


čtv 31. pro 2015 14:29:43
Profil

Registrován: pát 30. kvě 2014 15:40:42
Příspěvky: 47
Bydliště: Šenov u Ostravy
Příspěvek Re: přesazování
Pájkou, pokud není tak nahřátým hřebíkem :)


čtv 31. pro 2015 16:06:11
Profil

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: přesazování
Díky smrkovjane, pájku nemám, ale k těm dírám co vídám na fotkách by to musel být maxihřebík, možná zkusím nažhavit tu špikovací jehlu? :D

A prosím prosím, poraďte někdo co s tím phalem. Je tu přece forum plné zkušených orchidejářů, nikdo neporadí?

_________________
Martina


čtv 31. pro 2015 17:22:02
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: přesazování
Moony: nevím přesně která firma tam cpe ty skořápky, ale nutné to vyloženě není. Borová kůra má údajně nízké pH, tak se upravuje vápencem, případně se dává zlom ústřicových mušlí, jako u rodu paphiopedilum. K sázení není vhodná vyloženě čistá, čerstvá kůra z borovice, lepší je ji nechat lehce zkompostovat, nebo máčet ve vodě asi 14 sní a přidat i trochu mletého dolomitického vápence, nebo křídy, čímž se prý upraví pH a odstraní třísloviny. Tyhle skořápky dávaj ale prakticky ke všemu, hlavně firma od které vozí p. Kcerovský. Ředitel bz Teplice ve své knížce uvádí, že rod Phalaenopsis má vyšší nároky na vápník a je vhodné občasné přihnojení hnojivem s obsahem vápníku. Prý nějací australští pěstitelé je sadí do čistých mušlí a roste jim to dobře, takže trochy skořápek, či kousků vápence se asi není třeba obávat. Když přidáte nějaké vaječné skořápky, jsem si jistý že tím nic nepokazíte, na druhou stranu P. schilleriana roste i bez nich:-) Pokud je tam přeci jen budete dávat, prosypal bych nejspíš povrchovou vrstvu substrátu, což by mělo k mírné kalcifikaci stačit.
pH by mělo být v rozmezí 5,5 - 6,5.


čtv 31. pro 2015 17:39:53
Profil ICQ

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: přesazování
Karlosi, mockráte děkuju!! :D :D

_________________
Martina


čtv 31. pro 2015 18:18:09
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: