Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 11:54:09



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Kořeny kapradin 
Autor Zpráva

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Kořeny kapradin
Mám trochu podivný, zpátečnický dotaz. To že jsou použitelné, ba dokonce vhodné do substrátu pro Paph. nebo epifyty na kůře kořeny osladiče Polypodium vulgare nelze pochybovat, i když dá se bez něj normálně obejít. Zajímalo by mě ale, jak je to s kořeny paparatky samice Athyrium filix-femina. Slyšeli jste někdy o tom že by se používaly? Kořený má rostlina hodně, a hrubých skoro jako osmunda, problem ale zřejmě bude v trvanlivosti....? Kdysi jsem do nich sadil phalaenospis a do tří dnů zplesnivěl jejich povrch. Může to být ale kontaminací z půdy, po příslušné chemické likvidaci zárodků hub by se dalo problémům předejít ne? Asi řeším kraviny, ale narozdíl od osladiče týhle kapradiny je všude dost a "člověk cítí, že tolik neškodí" :-) No kůry je taky všude dost, takže asi fakt řešim prkotiny.


úte 15. zář 2009 15:06:58
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Kořeny kapradin
Zplesnivění je normální, netřeba s tím bojovat. V kořenech kapradin se ale strašně množí smutnice.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 26. lis 2009 15:35:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Kořeny kapradin
Je to zajímavé téma které mi připomenulo , že jsem se chtěl tady zmínit o zajímavém substrátu pro navazování kytek. Je to ostřice. Roste to jako
obtěžující rostlina na krajích rybníků a nádrží. Tam kde roste palach. Několik let to používá Ing. Starý a poslední dobou s velkým úspěchem p. Willinger.
Dají se z ní (ostřice) řezat ruční pilou různě silné pláty , krychle jak je potřeba. Jsou to svazky kořenů naprosto jednolitě propletené. Bohužel nemám teď žádné foto. Je to asi tak jemné jak kořeny osladiče. Ve vodě to roste tak, že to vytváří sloupovité kopce velké asi jako 10l kbelík. Stačí jen trochu vyprat ve vodě od bahna proschnout a nařezat na potřebné
velikosti. Nehnije , drží dobře vodu. Carex elata (Ostřice vyvýšená)
, . Pěkný článek o tom byl na stránkách OK Brno ale ty jsou upraveny a článek bohužel není. Zkouším to rok a myslím , že to nemá chybu. Kus této ostřice jsem dostal darem a nějaké naleziště už mám vyhlídnuté. Chce to vyrazit do přírody. Je to vhodný substrát na NAVAZOVÁNÍ. Do květináčů se to moc nehodí. A tady je něco z internetu už je vidět kde kdo o tom ví.
Citace:
Kořeny kapradin
Doporučovány bývají pro orchideje a jiné epifyty. Jsou výborným, ale dosti drahým materiálem (především dovážená osmunda). Lze je výtečné nahradit kořenovými baly ostřice vyvýšené (což je rybníkářský odpad), nařezanými na pláty.


čtv 26. lis 2009 18:55:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Kořeny kapradin
Virensi já Vám přivezu ukázat co jsem našla já, ostřice to myslím není,ale mohlo by to být dobré.....
Příloha:
DSC02837.jpg
DSC02837.jpg [ 100.82 KiB | Zobrazeno 11216 krát ]




Nevím co to je, tak se ptám.....


čtv 26. lis 2009 20:00:35
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Kořeny kapradin
měli by jste fotky navázaných orchidejí na kořeněch ostřice? Jak jí zpracujete po vytažení z vody? používáte jí jako podložku a nebo jí přidáváte na kůru?

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pát 07. čer 2013 7:07:25
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Kořeny kapradin
kaacka3 píše:
měli by jste fotky navázaných orchidejí na kořeněch ostřice? Jak jí zpracujete po vytažení z vody? používáte jí jako podložku a nebo jí přidáváte na kůru?

Používám ji jako podložku i jako substrát. Něco vám nafotím.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pát 07. čer 2013 11:09:31
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Kořeny kapradin
jéé moc děkuju :P

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pát 07. čer 2013 14:27:20
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Kořeny kapradin
Celý blok ostřice řežu na plátky dva a více cm podle potřeby. Vnitřek bývá velmi tvrdý, jemnější obvodové části ostříhám nůžkama a ty používám jako substrát. Skrz celý blok protáhnu háček na zavěšení, který dole ohnu do tvaru písmene U (jen při horním zavěšení se háček vytrhává). Ostřici používám na rostliny vyžadující větší vlhkost substrátu.
První fotku berte jako hádanku. Pro znalce to nebude jistě problém 8-)


Přílohy:
....jpg
....jpg [ 129.17 KiB | Zobrazeno 10086 krát ]
Bulbophyllum miniatum.jpg
Bulbophyllum miniatum.jpg [ 138.53 KiB | Zobrazeno 10086 krát ]
Dendrobium laevifolium.jpg
Dendrobium laevifolium.jpg [ 140.56 KiB | Zobrazeno 10086 krát ]
Sophronitis coccinea.jpg
Sophronitis coccinea.jpg [ 127.22 KiB | Zobrazeno 10086 krát ]

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT
pát 07. čer 2013 16:29:18
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Kořeny kapradin
kaacka3 píše:
měli by jste fotky navázaných orchidejí na kořeněch ostřice? Jak jí zpracujete po vytažení z vody? používáte jí jako podložku a nebo jí přidáváte na kůru?

Já jsem byla na ostřici hodně zvědavá a nakonec jsem zjistila že nic pro mne to není. Mám Sophronitis brevipedunculata navázaný na kousku ostřice.Problém je ten ,že nepoznám kdy je ostřice suchá a kdy ještě mokrá.Ostřice pojme hodně vody.A to jsem myslela ,že sondy v prstech na vlhko mám dobře vycvičený. Ráno je lehce vlhká jinak nevím nic. ;) Sophronitis začal pěkně kořenit tak jsem ho i z ostřicí navázala na místo kde je nejvíc světla.No a uvidím z ostřice se mě to vymotávat nechtělo.


Přílohy:
ostřice-Sophronitis brevipedunculata.jpg
ostřice-Sophronitis brevipedunculata.jpg [ 196.08 KiB | Zobrazeno 10086 krát ]
pát 07. čer 2013 16:32:52
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Kořeny kapradin
HAKI píše:
kaacka3 píše:
měli by jste fotky navázaných orchidejí na kořeněch ostřice? Jak jí zpracujete po vytažení z vody? používáte jí jako podložku a nebo jí přidáváte na kůru?

Já jsem byla na ostřici hodně zvědavá a nakonec jsem zjistila že nic pro mne to není. Mám Sophronitis brevipedunculata navázaný na kousku ostřice.Problém je ten ,že nepoznám kdy je ostřice suchá a kdy ještě mokrá.Ostřice pojme hodně vody.A to jsem myslela ,že sondy v prstech na vlhko mám dobře vycvičený. Ráno je lehce vlhká jinak nevím nic. ;) Sophronitis začal pěkně kořenit tak jsem ho i z ostřicí navázala na místo kde je nejvíc světla.No a uvidím z ostřice se mě to vymotávat nechtělo.

Ale prokořenělý byl dobře 8-)

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pát 07. čer 2013 16:46:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron