Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 11:16:15



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 pH čili reakce substrátu 
Autor Zpráva

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Obyčejně mě něco dojde dodatečně. Ze začátku jsem používal nepufrované medium, samozřejmě bylo děsně pracné se trefit do správného pH po klávování. A další doležitá věc je, že se medium vyčerpalo podstatně dřív a bylo nutné přesazovat nebo vylahvovat.


sob 16. črc 2016 23:12:46
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
mácha, myslel jsem si, že to je spotřebovanýma živinama , ale ten rok a půl je asi nejdelší doba po kterou obvykle rostliny vylahvuji. Pokud to neroste nebo je to v mediu dlouho přepíchám znovu. (Paph. sanderianum)


sob 16. črc 2016 23:16:08
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Paphio: Narazil jsem na jedinou zmínku o odumírání listů od štičky. V knize od Soukupa se tvrdí, že je to příznak nedostatku fosforu. Nemám žádné zkušenosti, objevilo se mi to u Den. uniflorum a neznámé Coelogyne. V obou případech jsem v darovaných kytkách nevyměnil substrát.


ned 17. črc 2016 13:29:51
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Virens: Můžu potvrdit aktuálními daty pokles pH u sterílního výsevu. Renantheru vietnamicu jsem pikýroval do MS s citranem draselným místo dusičnanu, pH upraveno na 5,5. Rostlo to rychle, ve velikosti 0,5 - 1 cm se růst zastavil. Počkal jsem asi dva měsíce a dnes jsem přesadil podruhé. V lahvi bylo pH 3,9. Je jasné, že se medium okyseluje kvůli spotřebě draslíku a amonia. Nejspíš by to chtělo trochu se věnovat složení media, prakticky všechna komerční media jsou napůl ředěné MS a velkoproducenti si svoje zkušenosti nechávají pro sebe. Dobře rostoucí kytky jistě dělají se substrátem totéž, jenže výsledky ještě závisí na typu hnojiva a činnosti mikrobů.


úte 11. říj 2016 15:40:10
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
mácha, jo je stále co vylepšovat ale poslední dobou jsem si všiml, že dávám příliž mnoho rostlin do flašky. Medium je nastaveno přesně ale stále dost rostlin v něm proliferuje vlivem vitaminů , možná PP nik. acid a zahustí se to a pak jde pH rychle dolů. Nechce se mě pikýrovat často a tak raději omezím počet rostlin a přidám media do flašky. Teď jsem to vyzkoušel na L. jongheana a jsem spokojenej. Jak se jednou rozjede proliferace těžko ji lze zastavit . Možná na Knudson C by se to zastavilo. Už jsem daroval všechny chemikálie a jsem odkázán na kupovaná media.


úte 11. říj 2016 20:32:11
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Zkusil jsem přesadit do směsky Knop-Ms 20 :1, zatím vím jenom. že to roste. Knop je bez amonia, alkalizuje se, MS jsem přidal aby tam přece jen trochu amonia bylo. Aspoň u Phalů rostliny využívají amonium o hodně víc.Takže za pár měsíců snad nějaká informace bude.


stř 12. říj 2016 9:11:02
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Virens: Souhlasím, moc vitaminů dělá odnožování. Použil jsem B komplex forte tak, aby koncentrace odpovídaly thiaminu v MS a protokormy odnožovaly jako divé. Dokonce se objevily hroudy kalusu. No a z pokusu s Knopovým roztoken plyne, že to v něm jde špatně, semenáčky brzo zastaví růst a pak začnou chcípat. Zřejmě došla ta troška amonia. Už dřív jsem zkoušel samotný Knop a půl roku se semenáčky ani nehnuly. Takže závěr je jednoduchý, protokormy a malé semenáčky neumějí čerpat dusičnany, potřebují soli amonia.


pon 20. úno 2017 14:28:11
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
mácha: hm tak to je špatné. Věřím , že děláte precizní pokusy. To MS je taky hodně koncentrované a některé rostliny které zvládnou tak koncentrované medium nemají problém s růstem až na tu proliferaci. Když jsem si dělal vlastní MS podle Sigmy
"Phytamax" TM tak jsem dával jen polovinu Gamborg´s vitamin solution G 1019 (roztok už namíchaných vitamínů přesně odpovídajících recetuře Phytamax) a vyloučil jsem tu hnusnou proliferaci. Už jsem rozdal všechny chemikálie a nemám jak připravit media a taky se mě u nechce. Ještě uvažuji, že bych mohl udělat trochu media v arboretu. Jinak mě nezbývá než dál používat Orchimax a smířit se proliferací a přepíchat víckrát rostliny. Mám tady teď šíleně proliferující Onc. cebolleta a Brought. sanguinea a nejsem schopen to zvrátit na mediu Orchimax. Ta vlastní příprava má prostě něco do sebe :roll: Ještě můj nový laminární box. Když nepočítám práci tak 12 000kč. Což je velice slušná cena. No uvědomuji si, že by to mělo být v jiné kolonce ale tak nějak se to tady v tom vlákně rozjelo a přehodit to do (množení semeny in vitro) neumím. ;)


Přílohy:
IMG_0446   Laminární box.jpg
IMG_0446 Laminární box.jpg [ 129.28 KiB | Zobrazeno 4639 krát ]
pon 20. úno 2017 19:46:11
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
virens: Koukám, že Vám tam vnikla i trocha instalatérského materiálu. Držák na sprchu a trubka PPr zavařená víčkem. Je vidět, že jsme národ tvořivý a komunismus nás naučil improvizovat :lol: :lol: Instalatéra v sobě nezapřu :P Omlouvám se za krátký vstup.


pon 20. úno 2017 20:08:40
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
zaruba: :D a to mám ještě jednu a to odpadní 40mm s víčkem. :D prostě hodí se cokoliv jen musím mít oči a hledat! Jinak kahan už tam není. Měl malou teplotu a při zapalování mě občas chytli rukavice. :mrgreen: Teď používám plynový (kahan) s piezo zapalováním.


pon 20. úno 2017 20:31:01
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: