Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 1:22:14



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 pH čili reakce substrátu 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
virens píše:
zaruba: :D a to mám ještě jednu a to odpadní 40mm s víčkem. :D prostě hodí se cokoliv jen musím mít oči a hledat! Jinak kahan už tam není. Měl malou teplotu a při zapalování mě občas chytli rukavice. :mrgreen: Teď používám plynový (kahan) s piezo zapalováním.

Prostě lidová tvořivost- to se mi líbí :P


úte 21. úno 2017 6:17:17
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Dva Phaly z Drážďan od fy Lohoff od března nezačly přirůstat, tak jsem je přesadil. Kořeny byly v pořádku, ale pH substrátu bylo 6.7. Zřejmě některým firmám ještě nedošel rozdíl mezi borovou kůrou a piniovkou.


pon 22. kvě 2017 15:01:41
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
No, pěstuji buď v mechu (viz. mé příspěvky), nebo v piniovce, nebo v kombinaci obojího. Roste dobře víceméně všechno i několik roků nepřesazené. Už se to tu řešilo s virensem, že v té změně PH u piniovky je nějaká záhada. Nakonec to vyznělo, že pokud se pěstují druhy suchomilné, kdy se nechává substrát mezi zálivkami vyschnout tak je to asi OK. Pokud je ale ta piniovka stále vlhká tak je problém. V čisté piniovce mám třeba Psychopsis již druhým rokem a roste super. Pěstuji ale výhradně druhy kdy mezi zálivkami substrát prosychá a PH ani neměřím. To je asi vše co mohu o piniovce říci.

Ještě bych chtěl podotknout, že pokud rostliny krásně rostou a kvetou tak není potřeba se ničím zabývat. Někdy mi přijde, že i teoretické znalosti mohou toho "hloupého sedláka co má největší brambory :) " vykolejit z dobré cesty.
Kdysi se řešila u mne zálivková voda. Tehdy jsem zkoumal konduktometrem její vodivost a také kyselost lakmusem. Doporučovalo se přidání dolomit. vápence, protože jsem měl o fous kyselejší než je optimum. Když tak o tom přemýšlím v souvislosti s piniovkou tak mi přijde, že kyselejší dešťovka vlastně brzdí znehodnocení piniovky. Ta pěstitelská témata jsou mnohdy tak složitá a každá jednotlivost provázána mnoha dalšími podmínkami, že spíše zkouším v čem rostliny rostou a čím zalévat a přitom pozoruji jejich reakce a zdravotní stav. Myslím, že je to jednodušší cesta než se snažit napravit každý parametr kultury nějakým způsobem k optimu. Alespoň takhle mi to připadá.


úte 23. kvě 2017 6:43:42
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Zaruba: Ne nadarmo se používá pojem overengineering. S prosycháním máte pravdu. Velikost květináče je další faktor, který je mnohdy opomíjený.


pát 26. kvě 2017 3:57:55
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Karlos píše:
Zaruba: Ne nadarmo se používá pojem overengineering. S prosycháním máte pravdu. Velikost květináče je další faktor, který je mnohdy opomíjený.

Ano vím. Pak ale nestačí něco plošně odsoudit- třeba substrát. Je potřeba napsat za jakých podmínek. Jinak jsou ty informace často matoucí :cry:


pát 26. kvě 2017 6:43:09
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Záhada u kůry je jednoduchá, borová je hodně kyselá a při hnojení se zvolna alkalizuje kvůli šťavelanu vápenatému. Štavelovku žere houba, vápník zbývá.V tenké vrstvě je vápník pryč za 3/4 roku a kůra se začne okyselovat. U dešťovky může dojít i k nedostatku vápníku. Piniovka má šťavelanu víc a alkalizuje se i přes 6.5 i bez hnojení, takže ji nepoužívám.


stř 16. čer 2021 0:05:38
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
mácha píše:
Záhada u kůry je jednoduchá, borová je hodně kyselá a při hnojení se zvolna alkalizuje kvůli šťavelanu vápenatému. Štavelovku žere houba, vápník zbývá.V tenké vrstvě je vápník pryč za 3/4 roku a kůra se začne okyselovat. U dešťovky může dojít i k nedostatku vápníku. Piniovka má šťavelanu víc a alkalizuje se i přes 6.5 i bez hnojení, takže ji nepoužívám.

Asi proto je piniovka vhodnější pro Paphiopedila.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 22. čer 2021 8:27:10
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Jo, pafia chtějí trochu vyšší pH. Na borovou kůru to chce přidat trochu drti z pemzy nebo míň vápencové hrubé a propláchnuté drti.


čtv 01. črc 2021 23:27:37
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 23. dub 2020 22:26:09
Příspěvky: 52
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Tohle je velice zajímavé téma. Nechci nic zpochybňovat, ale jeden postřeh si dovolím. Pán který pěstuje několik tisíc rostlin používá jen pininovku. Hrubá frakce z marketu po 70 litrech. Květináče všechny cca 3 litrové ve spodu s rezervoárem. Substrát dole tedy v podstatě nikdy zcela neproschne. Když jsem se ptal na vodu, tak již přes 20 let používá jen z řádu. A protože mi doma teče ze stejného zdroje, mám jí změřenou: PH: 7,5 a vodivost cca 250 micro. Rostliny mu rostou zdá se dobře.


pát 02. črc 2021 14:56:35
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Podle toho, které.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 02. črc 2021 15:14:43
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: