Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 3:37:49



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje 
Autor Zpráva

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
Dobrý den,
omlouvám se, pokud zakládám nové téma, ale projel jsem celé fórum a tohle téma se zde samostatně nevyskytuje a rovněž neřeší, tak si myslím, že se bude zároveň hodit pro případné diskuze i pro ostatní, kdo by chtěl položit dotaz na téma - květináče (kontejnery...) na orchideje.

Můj dotaz směřuje tedy konkrétně ani ne tak k půdě (substrátu, kůře - zkrátka pěstebnímu médiu), ale samotným květináčům pro orchideje.
Řekl jsem si totiž, že bych rád sehnal lepší květináče. Z mé strany znamená „lepší“ takové, které mají otvory. Důležité to je pro mě z hlediska dobrého prosychání kůry, která v zimě i přes méně častou zálivku občas prosychá pomaleji, a to i přes relativně teplé prostředí (průměrně 22-23 °C). I když zalévám orchideje přes zimní období jednou za 14 dní, dle toho, jak moc v zimě svítí slunce za oknem, také jak moc je venku zima (tedy i teplota u oken), dosti ovlivňuje prosychání substrátu.
Jak je víceméně známo, orchideje ani v půdě být obecně nepotřebují, proto by nebylo na škodu, kdyby kůra v květináčích vysychala díky otvorům více než kdyby tam otvory nebyly, protože jednak tak zajistíme opravdu důkladné proschnutí mezi zálivkou a rovněž se vyhneme případné hnilobě kořenů, plísním a v podstatě tímto přiblížíme přirozené prostředí a podmínky, ve kterém se orchideje vyskytují. Na kůře stromů, kde rostou, mají větinu kořenů stejně pouze na povrchu nebo jim visí dokonce dolů a vláha se k nim dostane opravdu pouze rosou, vlhkostí, deštěm, nestojí v květináči s kůrou jako u nás v bytech.

Abych zbytečně nekecal kolem, neboť určitě tady nejsem mezi „amatéry“ pěstitely, spíše jsem se to snažil vysvětlit a přiblížit i těm, kteří tady zabloudí jako nováčci.
No zkrátka konečně k dotazu - lze vůbec někde v česku sehnat květináč pro orchideje, který má otvory (jako viz fotografie)? Nejlépe otvory v podobě spíše těch čárek/linek podél květináče, než-li otvory v podobě kulatých otvorů. Jelikož ale bude asi v česku problém vůbec nějaké s otvory sehnat, budu rád i za květináče s otvory kulatými.
Proto se ptám, zda a kde se dají v česku v kamenné prodejně, případně na eshopu sehnat tyto květináče/obaly s dírami?
Samozřejmě vlastním květináče průhledné alespoň s otvory zespodu květináče, preferuji pokud možno co nejvíce dírek zespodu právě kvůli odkapání vody a lepšímu prosychání kůry. Ovšem mnohdy (např. tedy v zimě) to někdy nestačí a určitě bych rád orchidejím dodal mnohem více vzduchu ke kořenům, pakliže by byly otvory i po stranách květináčů, rovněž se tímto provzdušněním zajistí i prosychání.
Měl bych představu otvorů nejlépe v podobě těch čárek (fotografie se žlutým puntíkem), pakliže by se ale sehnat nedaly (což asi ne), určitě bych byl vděčný klidně i za nějaké v podobě dírek kulatých (fotky se zeleným puntíkem). Fotografie s červeným puntíkem je moje - květináče, které mám a používám nyní já s otvory pouze zespodu (preferuji nikoliv ploché dno, ale dno s vyvýšeným středem a dírkami kulatými i těmi linkovými → je díky tomu vzdušnější)

Díky moc. Přeji fajn dny ;)

p.s. fotografie jsou ze stránek zahraničních
Příloha:
Otvory linkové-čárkové.jpg
Otvory linkové-čárkové.jpg [ 73.52 KiB | Zobrazeno 4462 krát ]

Příloha:
Otvory linkové.jpg
Otvory linkové.jpg [ 25.27 KiB | Zobrazeno 4462 krát ]

Příloha:
Otvory kulaté.jpg
Otvory kulaté.jpg [ 21.86 KiB | Zobrazeno 4462 krát ]

Příloha:
Kulaté.jpg
Kulaté.jpg [ 21.49 KiB | Zobrazeno 4462 krát ]

Příloha:
Moje květináče.jpg
Moje květináče.jpg [ 107.34 KiB | Zobrazeno 4462 krát ]


čtv 04. úno 2021 1:52:18
Profil

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
Nejsem žádný odborník, ale prosychání je podle mě závislé spíše na odpovídající velikosti květináče v poměru ke kořenovému systému a také vhodně zvoleným pěstebním médiem. Pokud chcete květináče s dírami, kterých pár používám, kupte si květináče pro vodní rostliny. Plní svůj účel více než dobře. https://www.zahradnijezirka.net/plastov ... LgQAvD_BwE


čtv 04. úno 2021 3:10:37
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
martinmartin píše:
Nejsem žádný odborník, ale prosychání je podle mě závislé spíše na odpovídající velikosti květináče v poměru ke kořenovému systému a také vhodně zvoleným pěstebním médiem. Pokud chcete květináče s dírami, kterých pár používám, kupte si květináče pro vodní rostliny. Plní svůj účel více než dobře. https://www.zahradnijezirka.net/plastov ... LgQAvD_BwE


Říkáte to samozřejmě dobře, prosychání záleží na mnoha aspektech, a mezi ně patří Vámi zmiňované - velikost květináče k velikosti rostliny, resp. kořenového systému; dále ke kvalitě kůry (média).
Tady si asi stojím za správně zvolené obojí, jak velikost, tak médium, které si dokonce ještě sám prosévám, aby bylo co nejhrubější a neobsahovalo malé kousky a nedej bože rašelinu (já ji nemusím).

Vidíte, košík (na vodní rostliny), taky není špatný nápad jako náhrada. Preferuji ale raději v průhledné barvě (z průhledného plastu), takže kdybyste někdo našel nebo věděl, budu rád. Navíc košík už není úplně vhodný z důvodu toho, že by menší kousky kůry už opravdu hodně propadávaly a celkově stabilita jednotlivých kousků kůry by si myslím nebyla už vhodná. Chce to spíše ten klasický květináč s dírami, košík je spíše více děr, nežli plastu :D

Díky :)


čtv 04. úno 2021 4:18:58
Profil

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
Propadávat vám tím nebude vůbec nic. Otvory jsou tak malé velikosti, že jedině rašelina by propadla. Průhledné preferujete z čistě vizuálního hlediska? Schválně si jeden kupte někde v obíčku nebo hornbachu a uvidíte jestli to bude praktické.

Já rašelinu používám do směsi pro některé druhy velice rád. Někomu třeba nevyhovuje, ale já jsem s přídavkem okolo 10-15% velice spokojen. Čistě kůrové substráty jsem zavrhl. Nefungovalo mně to.

Ve výsledku není špatné ustřihnout barel od destilky, udělat do toho pár děr a používat to, popřípadě dobrá je také láhev HDPE/LDPE třeba od litrového peroxidu. Vrtačkou se do toho dělají díry dobře a kolik chcete je jen na vás. https://www.manutan.cz/cs/mcz/plastove- ... svEALw_wcB


čtv 04. úno 2021 13:13:19
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
Pokud potřebuji květináč s otvory ve stěnách, nadělám si je pájkou s hrotem. Stačí i rozpálený hřebík, nejlépe 100.


čtv 04. úno 2021 16:39:55
Profil

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
Zdenka píše:
Pokud potřebuji květináč s otvory ve stěnách, nadělám si je pájkou s hrotem. Stačí i rozpálený hřebík, nejlépe 100.


Ano, i to mě napadlo, každopádně pokud je možnost si koupit květináče s pravidelně vyřezanými otvory, dal bych přednost těmto. Ne, že bych byl líný, to vůbec ne. Naopak jsem kutil a rád si vše upravím nebo vytvořím sám dle sebe. Ovšem jelikož tam sice asi moc vidět nepůjde, neboť je květináč poté vložen v obalu, i přesto bych z estetických důvodů spokojen tolik nebyl.
Ještě je možnost vyřezání ostrým nožíkem, což taky nezajišťuje, že se podaří pravidelné tvary bez poškození.

Jak je zatím tedy zřejmé, nejspíš se květináče pro česko s dírkami ani nevyrábějí, což je škoda :)
Uvidíme, třeba se ještě někdo ozve s tajným zdrojem na tyto květináče s otvory :D Pokud ne, asi si je tedy udělám pájkou, či hřebíkem, případně pak nožíkem... :)


čtv 04. úno 2021 20:37:19
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
Toľko kriku pre nič ... Riešite naprosto nepodstatné veci. Ak ste kutil, tak už dávno ste mal mať spravené otvory v plast. obaloch ;)
A vzhľadom k tomu, že plast. kvetináče máte (zrejme v keramických) obaloch, estetiku by som neriešil už vôbec ...

Ale keď teda tak trváte na nákupe spešl kvetináčov (dole na stránke): http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=42&t=2526&start=20
Cca pred 2 rokmi som ponúkol na predaj pár takýchto dierovaných kvetináčov (samovýroba), ale nik sa neozval a ešte ich mám. Ale otvory nie sú pravidelné na 1mm ;) Foto samotného kvetináča môžem vložiť odpo, ak by ste mal záujem. Píšte sz.


ned 07. úno 2021 9:21:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
Už dávno si dělám pěstební nádoby z průsvitných plastových lahví, obalů apod. Také proto, že květináče mají kónický tvar, ačkoli právě dole v místě zúžení mají zdravé rostliny nejvíc kořenů. Dole zúžené květináče se snadněji kácí a padají z polic, zejména u větších rostlin. Také při přesazení je snažší rozstřihnout tenčí plastový obal a opatrně uvolnit kořeny, než silného plastu u květináčů.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 07. úno 2021 11:17:39
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
Pokud má někdo problémy s vodou, tak to nemusí řešit jen květináčem ale i složením substrátu a uměním zalévat. Průhledné květináče časem mají uvnitř řasu, takže opět není nic moc vidět. Je i řešení sázet do květináčů z pálené hlíny bez glazury, protože stěnami substrát také vysychá a mnohé rostliny se pak naopak nastěhují na bok květináče a pak dostávají optimum díky mokrému substrátu uvnitř. Po několika letech je pak dobré namočit tyto květináče do octové vody, která květináče opět vyčistí ne sice zcela dokonale ale vyčistí.


čtv 11. úno 2021 0:25:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 14. srp 2020 0:53:14
Příspěvky: 62
Příspěvek Re: Květináče (boxy, kontejnery, obaly...) na orchideje
cheron píše:
Ale keď teda tak trváte na nákupe spešl kvetináčov (dole na stránke): http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=42&t=2526&start=20


Čím jste, prosím, udělal tak pěkné zahlazené dírky? Nějakou pájkou či něčím podobným? :)


čtv 22. dub 2021 11:43:51
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron