Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 7:08:00



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
 Vlastní expediment 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Rozumím , za odzkoušení nic nedám. Ještě k té zálivce ,když sázíš do suchého mechu pak jenom rosíš než rostou nové kořeny. Odpoledne zajdu do našeho lesíku vždycky tam bylo mechu dost.Tak dík.


ned 20. bře 2016 10:58:11
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Docela dobrý je i bělomech. Nebývá přemokřený po zálivce jako sphagnum. Ono co to znamená vydatná zálivka v létě? Má se přeci řídit vlhkostí substrátu a ne poučkou dvakrát denně, nebo jednou týdně. Nejzdravější kořeny mají vždy epifyticky pěstované kytky, dále pak v různých mezistupních mezi květníkem a kůrou, takže košíky, baly v pletivu a td. Je to vzdušné, rychle to osychá, tudíž i kořeny rychle osychají. Tučná kultura u stanhopejí funguje jen tehdy, když se nezničí všechny kořeny, většinou ale v tom skoro permanentně vlhkém substrátu nějaké kořeny přežívají a zásobují rostlinu. Hlášku, že nějaký australský pěstitel to má v čistém koňském hnoji a rostou mu perfektně, bych moc nebral vážně. Na Zárubových kytkách jde vidět, jak krásné a funkční kořeny umí vytvořit. To už je pak spíše substrát z kořenů, s příměsí mechu:-) Jsem si ale jistý, že podobného efektu lze docílit i s kůrou. Výhodou takových kořenů je, že jsou funkční a rychle dosytí případný deficit v pahlízách, který je pak spíše záležitostí četnosti zálivky, nikoliv však trvalého stresu a strádání ve vlhkém substrátu.
I stanhopeje nesnáší trvalé vlhko. Je nesmysl je přirovnávat k cymbídiím, jak jsem kdesi četl.
Záruba: co zkusit i něco navázat? Pak už to bude jako v přírodě:-)
Posílám foto trsu S. reichenbachiana, který fotila známá v Denveru.


Přílohy:
stanhopea.jpg
stanhopea.jpg [ 93.14 KiB | Zobrazeno 4195 krát ]
stanhopea 2.jpg
stanhopea 2.jpg [ 99.7 KiB | Zobrazeno 4195 krát ]
ned 20. bře 2016 12:52:03
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
No ta kytka je krásná.Škoda ,že nekvetla když vznikla fotka.


ned 20. bře 2016 13:11:30
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Příloha:
WP_20160320_003a.jpg
WP_20160320_003a.jpg [ 112.94 KiB | Zobrazeno 4178 krát ]
Příloha:
WP_20160320_001a.jpg
WP_20160320_001a.jpg [ 156.09 KiB | Zobrazeno 4178 krát ]
Haki: Já teď jenom občas více rosím. Jakmile ale zateče voda po listech k pahlízám do mechu tak již za dva dny vidím jak se pahlízy přinapily a tak potom zase pár dní suším. Tím také vidím, že rostliny mají zdravé kořeny. Takhle to chci dělat až do násady na květ. Jak říkám, pozoruji spíše pahlízy a podle toho řídím zálivku. Po přesazení bych ale nechal rostlinu nějaký ten den zcela na sucho. Posílám ještě snímek nacupovaného mechu do kterého sázím a také jeden aktuální snímek toho jak vypadají kořeny.
Karlos: Rostlina je parádní, ale nevypadá to, že by nějak bohatě kvetla. Usuzuji podle toho, že mě na tigrinách visí stará suchá květenství ještě nyní a na snímku rostliny nic takového nevidím. Doufám, že takováhle "obluda" mi nenaroste, protože bych musel vyklidit celou ZZ :P Souhlasím s Vámi, že v kůrovém substrátu mohou narůst zrovna takové kořeny jako mě v mechu. Důležité je pouze to, aby se v koši střídalo sucho a mokro v určitých kratších časových intervalech. V čem je rostlina zasazená zas tak důležité není, když substrátu přizpůsobíme zálivku.
Navázat kytku nechci, protože bych musel častěji zalévat- ve vegetaci prakticky denně. Mám ZZ jako součást bytu a kdybych tam zaléval hadicí tak by přítelkyni asi omývali vodou- myslím, že by to nerozdýchala :lol: :lol: Možná bych ji zkřísil, kdybych ji vzal tou hadicí také, pak by ale Stanhopeje měly letecký den :lol: :lol:
Tu velikou mám ale na kusu kůry na které sedí a namáčím ji.


ned 20. bře 2016 16:05:33
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
No a až se objeví květní základy budeš už prolévat . Mech nějaký už mám -snad to zvládnu čoveče. Jestli ty nemáš vyvinutý hodně ten pozorovací talent -to já asi nemám.


Přílohy:
mech-.jpg
mech-.jpg [ 197.3 KiB | Zobrazeno 4174 krát ]
ned 20. bře 2016 16:23:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
HAKI píše:
Jestli ty nemáš vyvinutý hodně ten pozorovací talent -to já asi nemám.

Já myslím že ne. Snažím se pozorovat rostlinu. Jako co dělají kořeny, jak jsou scvrklé pahlízy, jak vypadají listy, jestli jsou lesklé nebo matné, kdy se na nich začne vytvářet voskovitý povlak ap.
Až začnou růst poupata tak nezačnu prolévat, ale postupně pomalu zálivku stupňovat, aby si to ještě rostlina nerozmyslela. Až když budou mít více jak 4cm tak začnu valit vodu a živiny naplno.
To, že teď rostlina odpočívá poznám také podle nerostoucích kořenů- špičky jsou buď bílé nebo zaschlé. Pokud by se mi nyní objevily zelené hroty tak myslím by bylo kvetení v trapu a zas čekat rok :P


ned 20. bře 2016 18:11:13
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Tak jsem jednu chudinku přesadila.Je taková rozložitější košík jsem dost snížila na 7cm. Co myslíš Miloši ?


Přílohy:
Stanhopea-.jpg
Stanhopea-.jpg [ 196.37 KiB | Zobrazeno 4104 krát ]
STANHOPEA.jpg
STANHOPEA.jpg [ 200 KiB | Zobrazeno 4104 krát ]
stř 30. bře 2016 7:42:02
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Ještě vyndávám z koše jednu Stanhopea graveolens .Taky žádná sláva. Těsně pod kořeny byl dost rozložený jemný substrát .Dám o dost menší košík.


Přílohy:
Stanhopea g.jpg
Stanhopea g.jpg [ 183.7 KiB | Zobrazeno 4090 krát ]
Stanhopea graveolens.JPG
Stanhopea graveolens.JPG [ 194.17 KiB | Zobrazeno 4090 krát ]
stř 30. bře 2016 8:32:08
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Karlos píše:
Docela dobrý je i bělomech. Nebývá přemokřený po zálivce jako sphagnum. Ono co to znamená vydatná zálivka v létě? Má se přeci řídit vlhkostí substrátu a ne poučkou dvakrát denně, nebo jednou týdně. Nejzdravější kořeny mají vždy epifyticky pěstované kytky, dále pak v různých mezistupních mezi květníkem a kůrou, takže košíky, baly v pletivu a td. Je to vzdušné, rychle to osychá, tudíž i kořeny rychle osychají. Tučná kultura u stanhopejí funguje jen tehdy, když se nezničí všechny kořeny, většinou ale v tom skoro permanentně vlhkém substrátu nějaké kořeny přežívají a zásobují rostlinu. Hlášku, že nějaký australský pěstitel to má v čistém koňském hnoji a rostou mu perfektně, bych moc nebral vážně. Na Zárubových kytkách jde vidět, jak krásné a funkční kořeny umí vytvořit. To už je pak spíše substrát z kořenů, s příměsí mechu:-) Jsem si ale jistý, že podobného efektu lze docílit i s kůrou. Výhodou takových kořenů je, že jsou funkční a rychle dosytí případný deficit v pahlízách, který je pak spíše záležitostí četnosti zálivky, nikoliv však trvalého stresu a strádání ve vlhkém substrátu.
I stanhopeje nesnáší trvalé vlhko. Je nesmysl je přirovnávat k cymbídiím, jak jsem kdesi četl.
Záruba: co zkusit i něco navázat? Pak už to bude jako v přírodě:-)
Posílám foto trsu S. reichenbachiana, který fotila známá v Denveru.


Bělomech má silně kyselou reakci, tu snáší např. Dendrobium phalaenopsis.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 30. bře 2016 12:00:33
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
No vidíš Hanko jaká jsi zdatná a zručná zahradnice. Lepší bych to nezvládl. Teď to u Tebe v košíku vypadá jako u mne :P . P. Míra se určitě chytá za hlavu co to blbneme když v kůře mu to roste i kvete přepychově. Já si také myslím, že na tom substrátu až tak nezáleží, pokud je vzdušný, dobře vysýchavý a také ho musí být přiměřené množství ke zdravým kořenům. Důležitější je řídit zálivku tak, aby mezi zálivkami substrát téměř vyschnul ve vegetaci a aby nebyl trvale suchý v období klidu. Ta délka periody ve vegetaci je závislá na mnoha faktorech. Ve vedrech při letnění to může být třeba jednodenní cyklus, ale rozhodně si myslím, že za žádných podmínek by neměl být delší než týden vlhkého stavu.
Ta jenischiana mi připadá, že má spoustu kořenů, na snímku ale nepoznám jaká část je zdravá a jaká uhnilá. Jakmile suché kořeny nemají bílou barvu tak jsou většinou nefunkční. Pokud kořen proříznu a pod vrstvou velamenu není zdravé pletivo tak je jasné že je to mrtvý kořen- ten má často hnědavou barvu.
Ta graveolens jak se mě zdá nemá téměř žádné zdravé kořeny- tam to bude chtít s vodou extra opatrně. Když kytka ztratí kořeny tak většinou nastane problém v tom, že substrát dlouho vysýchá, nebo je mokrý stále. V takovém případě nemají šanci ani nově vyrůstající kořeny, protože v trvale mokrém prostředí začnou brzy zahnívat. Většinou volím při zakořeňování takovýchto jedinců extremně malou nádobu a snažím se substrát nechávat proschnout tak, aby po třech dnech vlhka následovalo suché období.


stř 30. bře 2016 13:25:13
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: