Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 11:26:15



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další
 Vlastní expediment 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Paphio: Také si myslím, že v kůře se dá dosáhnout výborného výsledku. Dokonce si myslím, že kůra má oproti mechu výhodu v tom, že má jakési antibakteriální účinky a hnilobným procesům se v ní nedaří. Chová se díky obsahu pryskyřic podobně "zdravotně" jako dřevěné uhlí.
Mech má ale zase tyto výhody oproti kůře:
1/ Po zálivce se v jeho struktuře drží hodně vody, která se nemá kam vsáknout a mají ji k dispozici kořeny, takže se rostlina dobře napije.
2/ Po spotřebování této vody ale vše velmi rychle vyschne, protože tento druh mechu je prakticky nenasákavý.
3/ Mech tvoří strukturu v které je množství mezer a je krásně poddajný, takže květní stvoly se nemohou poškodit.
4/ V lese si ho jednoduše opatřím a nemusím mísit poměrně drahé substráty.
5/ Vše vypadá dobře i z estetického hlediska
6/ při namáčení v sudu se nic nevzdouvá ani když potopím celý koš.
7/ Jelikož není téměř nasákavý tak se z něj při letních deštích snadno vyplavují živiny a nedochází tolik k zasolování.
8/ Tím, že je v něm hodně mezer tak je tam i mnoho místa pro bující kořenový systém.
Bez rozkladu vydrží také několik roků jako kůra či rašeliník.

Možná by bylo optimální smíchat kůru např. 1:1 s mechem, aby se spojily výhody obojího :P
Mě ten mech napadl před několika lety proto, protože jsem téměř stejný mech viděl okolo Stanhopea tigrina v přírodě. Nemyslím že je vhodný úplně pro všechny druhy-i když pokus rozšiřuji dále.
Letos v zimě jsem do čistého mechu přesadil svůj obří trs Coelogyne dayana. Do velikého květináče jsem ho nacpal skoro plnou igelitku. Pak jsem si liboval jak je to celé monstrum lehké- když jsem to zvedal na hák závěsu :lol:


stř 30. bře 2016 13:51:21
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Haky, vypadá to dobře ;-)
Já mám ten mech teď taky v oblibě, myslím, že je to dobré, ale každý má to svoje osvědčené na co nedá dopustit :-) Myslím, že hodně důležitá je velikost košíku. Ve velkých mi to vždycky dlouho stagnuje a kořeny nejsou nic moc, jsou lepší menší, jen jsem zvědavej až přijde čas přesazování, to pak bude makačka :lol:

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


stř 30. bře 2016 14:53:55
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Miloši-Ještě pošlu jak jsem přesadila tu graveolens no zahradnice to se ještě uvidí . Sama jsem na to zvědavá jak to v mechu půjde .Možná blbnu ,ale o tom se musím přesvědčit a když to roste tobě v mechu možná poroste i mě. Je to zkouška každý pěstitel musí zkoušet co mu nejlépe sedne to určitě toleruje i Míra .Tak dík.
orchidejky píše:
ale každý má to svoje osvědčené na co nedá dopustit :-)

To je ono a když to nejde musí to změnit.A mě to poslední dobou u Stanhopejí moc nešlo.


Přílohy:
Stanhopea graveolens--.jpg
Stanhopea graveolens--.jpg [ 199.66 KiB | Zobrazeno 4499 krát ]
stř 30. bře 2016 21:35:01
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Jistě že to P. Míra toleruje. To byla ode mne jen taková úsměvná úvaha nad našimi pokusy. Myslím také že to Tvoje přesazování tak trochu přispělo k založení rubriky "co takhle vzít rozum do hrsti". Nechci nijak P. Mírovi pochlebovat, ale myslím, že v lecčems co se týká pěstování má pravdu. Mě i Tobě by ty Stanhopeje rostly zrovna tak dobře v košících vystlaných rašeliníkem a vysypaných kůrou jako v mechu. My jsme ale chybovali v tom, že já jsem dobře neodhadl že ta kytka potřebuje období klidu a prosychání substrátu v zimě(spoléhal jsem na novodobou literaturu kde se ale dost často píší nesmysly). Ty jsi zase volila veliké nádoby vzhledem ke kořenovému systému rostliny a výsledek byl podobný- tedy hodně vody v daném období a spíše růst nežli kvetení. Navíc když rostlina má špatné kořeny a i ustříhané listy tak že vlastně téměř neodpařuje tak nepotřebuje v tomto stavu téměř žádnou vodu.
Kdyby jsme to i v našich podmínkách pěstovali podobně jako P. Míra tak bychom měli i podobné výsledky. To už je ale o těch letitých zkušenostech. I jako instalatér mám za život tolik zkušeností, že mi těžko může konkurovat někdo kdo si jen přečte knihu nebo to dělá chvíli :P
Ten mech to byl jen takový pokus použít materiál podobný tomu v čem to roste v přírodě. Myslím, že to ale špatný nápad nebyl.
V přírodě to ale roste v menších vrstvách, tak 3-4cm, ale na dubu, takže od spodu to nevysýchá. Já jsem tudíš volil tak těch 7cm protože koše vysýchají oboustranně.
Ta graveolens bude dobrá, hlavně nechávat prosychat a neustřihávat listy :P


čtv 31. bře 2016 7:16:43
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Jasně šéfe.
Asi je čas něco napsat. Míru znám vlastně už dost let (Celý svět)nikdy mě nepodrazil možná že to někdy mezi námi lítalo ale zase rychle urovnalo. I Paphia znám osobně více let . Obou si považuji a obdivuji. Při osobním kontaktu hodně rychle přehodnotíte názor tady z fora . Máme každý nějaké svoje“ mouchy“ to je myslím lidské. A s tím k tomu přistupuji i já uznávám, se nemusím všem líbit.
K těm zkušenostem v práci. Když se nad tím zamyslím praxe je dobrá ale zrovna v kadeřnictví musí člověk koukat dopředu. A stále se učit tím vzniká takovej stav aby člověk tzv. stál pevně nohama na zemi. Když něco řeknu musí to sedět. Když budu kecat rychle se to provalí. Ale to ti nemusím vysvětlovat to oba víme. Nejlepší je si tajně myslet -"vím že nic nevím" a na to stačí odbornější školení kde si člověk kolikrát sedne na zadeček. A už ujíždím od téma pardooon. ;)


čtv 31. bře 2016 7:49:11
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Příloha:
WP_20160331_003a.jpg
WP_20160331_003a.jpg [ 114.33 KiB | Zobrazeno 4447 krát ]
Příloha:
WP_20160330_004a.jpg
WP_20160330_004a.jpg [ 92.06 KiB | Zobrazeno 4447 krát ]
HAKI píše:
Jasně šéfe.

Doufám, že je to myšleno v legraci :P Já se rozhodně necítím na nějakého šéfa či učitele- na to jsou tu jiní. Když se mě zeptáš tak odpovím co si myslím, ale riziko že se mýlím bude u mne poměrně velké :lol:
Paphia neznám, Míru trochu a připadá mi zkušený a přátelský a víc nehodnotím, protože jak píšeš každý jsme nějaký. Myslím, že oba jsou aje lidé, kteří tu při dotazech o pěstování mohou pomoci nám méně zkušeným a to je hlavní.

Kdyby si věděla jaké mám obavy, že třeba to co si myslím o kultuře těch Stanhopejí okolo tigriny se nakonec ukáže jako nesmysl
a třeba je zmorduju a ani nenasadí na květ. Nejenom že ztratím rok kvetení ale také se ukáže, že pěstování vůbec nerozumím, nepomohla mi ani pozorování v přírodě a pak asi já začnu kopírovat Míru a sobě tak ušiju z ostudy kabát :P :P :P

Když na ty své chudinky koukám, tak nevím jestli nebudu muset své dosavadní příspěvky přesunout do kategorie Jak se zbavit Stanhopejí :lol: :lol: :lol:


Naposledy upravil zaruba dne čtv 31. bře 2016 12:42:57, celkově upraveno 1



čtv 31. bře 2016 12:21:03
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Haki: to je strašná kupa substrátu a v tom malá kytka. To bude mít myslím problémy s přemokřením. Proč to nedat do menšího a počkat až to naroste? Zaruba zde píše o mechu v přírodě, ale tam je přeci jen na povrchu relativně tenká vrstva a ne taková duchna.


čtv 31. bře 2016 12:22:23
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Vlastní expediment
zaruba píše:
HAKI píše:
Jasně šéfe.

Doufám, že je to myšleno v legraci :P :


No a takhle to může taky vzniknout- jasně dělám si srandu .Já myslím ,že ti to jde a Stanhopeje zvládáš- já mít takový.

Karlos píše:
Haki: to je strašná kupa substrátu a v tom malá kytka.

Posílám foto jak to je rozměrově. Dole je jedna vrstva mechu na tom kytka a přikryto mechem. Ten mech jsem teda neroztrhala možná by to bylo lepší. Nebo ještě zmenšit košík.Zatím to opatrně rosím. Tak co říkáš? Jo a duchnu mě neber je to i vzpomínka na dětství kdy při návštěvě babičky na mě navalila tu neskutečnou duchnu -jo to byly ještě duchny … :)


Přílohy:
Poznámka: Stanhopea graveolens
Stanhopea g..jpg
Stanhopea g..jpg [ 191.88 KiB | Zobrazeno 4409 krát ]
Poznámka: Stanhopea graveolens
St.g.jpg
St.g.jpg [ 178.42 KiB | Zobrazeno 4409 krát ]
pát 01. dub 2016 6:45:33
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Vlastní expediment
To se mi líbí, vytahám od té naší stanhopeje pinzetou rašeliník a přišťouchám jiný mech. ;)


pát 01. dub 2016 7:30:03
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Haki: On ten mech časem zhnědne a ztratí tu zelenou barvu, takže to až tak estetické nebude. Ničemu to ale nevadí. Občas se ale v období kdy je dostatečná zálivka a není vedro zazelená na povrchu a začne růst, ale jen krátkodobě.
Na rosení u té graveolens pozor! Měl jsem vzorek z mex. pouze malý a bez kořenů a listů. Stále jsem pravidelně rosil a málem jsem se o rostlinu připravil. Stalo se totiž to, že po pahlízách stékala voda ke kořenům a ty byly v mechu stále vlhké i když to na povrchu vypadalo suše. Těch několik kraťoučkých zdravých kořínků které se klubaly nedokázalo zpracovat ani to malé množství vody a byly tudíž stále ve vlhku a postupně uhnily. Zjistil jsem to a zachránil rostlinu na poslední chvíli. Navíc rosení u oslabené rostliny může způsobovat zahnívání nového rašícího listu. Nevím to jistě, ale připadá mi, že ti právě odchází ten nový list co se klube, protože zahnívá od báze z toho rosení :( Není to ale na snímku dobře vidět tak si nejsem jistý jestli to není zaschlá slupka pahlízy.
Myslím, že Karlos má pravdu a ten košík by mohl být ještě menší. Ze snímku nepoznám kolik kořenů je zdravých a kolik mrtvých. Staré uhnilé bych ustříhal a podle toho co zbude bych pak zmenšil nádobu. Rostlinu bych nerosil ale celý koš bych namočil a nechal okapat nahnutím nebo pohybem nahoru a dolu, aby v něm neulpělo moc vody. Pak bych nechával celou rostlinu bez zálivky a rosení do té doby než vše zcela proschne a ještě třeba i dva či více dnů zcela na sucho. Abych zjistil, že kořeny pod pahlízami v mechu jsou zcela suché tak bych si někde v košíku udělal odnímatelný mech a vždy se podíval jestli jsou kořeny zcela suché a znovu bych to přiklopil.
Tímhle postupem by se postupně měly rozrůstat zdravé kořínky a rostlina by se měla zpamatovat.
Vidíš, že radit by mi šlo. Ty své vzorky z přírody jsem vypiplal doslova od holých pahlíz a tak jsem i svými chybami získal trochu zkušeností a mohu rozdávat rozumy :lol: :lol: :lol:


pát 01. dub 2016 14:20:43
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron