Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 18:41:59



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Rostliny z Drážďan 
Autor Zpráva

Registrován: stř 12. led 2011 20:24:11
Příspěvky: 31
Příspěvek Rostliny z Drážďan
Ahoj, prosím Vás o radu. Do Drážďan jsem si objednala tyto rostliny od ECUAGENERA a NT Orchids a zajímalo by mě, co po přivezení domů udělat, aby se rostliny správně aklimatizovali po tak náročné cestě co museli absolvovat :shock: . Rostliny po přesazení (předpokládám, že nebudou v květináčkách) rovnou zalíváte a nebo chvílí čekáte? Myslíte, že pro všechny tyto druhy je vhodný od Flory ten substrát co mají v obi za 99 Kč? Děkuji za odpovědi, rady a nápady:-)

Bollea ecuadorana
Brassavola nodosa
Dracula simia
Dryadella cristata
Elleanthus aureus
Encyclia oncidioides
Masdevallia amplexa
Masdevallia wageneriana var. pteroglossa
Masdevallia zahlbrueckneri
Phragmipedium pearcei
Pleurothallis nuda
Rodriguezia lanceolata
Trigonidium egertonianum
Astcm. miniatum (Pen. M´sia)
Paphiopedilum niveum
Rhy retusa
Bulb.gracillimum
Den. lindleyi
Den. secundum 'Pink'
Den. sulcatum
Den. unicum


úte 15. bře 2011 21:01:55
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Rostliny z Drážďan
Hmmm, asi to nebude znít mile, ale tohle není dvakrát záčátečnický výběr, když se ještě ptáte, do čeho rostliny zasadit.
Jestli mohu poradit, tak na Masdevallie, Pleurothallisy a hlavně na tu Dryadellu substrát od Flory nedoporučuju. Tyto rostliny je nejlepší vyvázat na zamechovanou podložku a nebo zasadit do kůry s příměsí rašeliníku. Nic moc prašného, jako právě tenhle substrát je.
S Paphiopedilem Vám doporučím si přečíst vlákno o Brachypetalech, úžasně napsaným Radzakem. Určitě se zmiňuje o substrátu a jeho důležitosti při úspěšném pěstováním těchto poměrně těžkých Paphiopedil a nakonec mě překvapil ten Elleanthus. Určitě se moc těším, jak Vám rostliny porostou, ale jak se říká, odvážým štěstí přeje. No a Bollea, to už je taky něco. Rozhodně nic na parapet. :mrgreen:
Každpoádně rostliny z těchto obchodů jsou pro převoz mírně přisušené, aby nezahnívaly.
První věc, která se dělá je, že se ošetřují kupříkladu roztokem hypermanganu. Po oschnutí je doporučuju hned zasadit, ale určitě do lepšího substrátu a lehce substrát roste (udržujte mírně vlhký). Rostliny se začnou vzpamatovávat a později začnou i růst. Nejčastější chybou bývá ulití.
Držím Vám palce, protože se jedná o moc moc pěkný kytky.....

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


úte 15. bře 2011 21:25:27
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 12. led 2011 20:24:11
Příspěvky: 31
Příspěvek Re: Rostliny z Drážďan
díky za odpověď:-) jj já vím no, četla jsem o nich v knihách co mám, ale tam se bohužel o substrátech moc nepíše. Ty masdel. také vyvázat? Všude na fotkách jsem je viděla normálně v květináčích, ale dám na Vaše rady. Rostliny běžně dostupné v ČR mi jdou pěkně, tak jsem chtěla zkusit něco míň běžného, co tady jen tak nekoupím a hlavně né za tak dobrou cenu :D Mě zajímají zejména praktické informace - ty si myslím, že jsou nejlepší.


úte 15. bře 2011 21:38:31
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Rostliny z Drážďan
E... píše:
Ahoj, prosím Vás o radu. Do Drážďan jsem si objednala tyto rostliny....

Jen jsem tak polkla. Teda to je výběr! Olaw už něco napsal, já nejsem takový odborník, ale v každém případě mne zajímá, jak půjdou. Tak doufám, že nás budete nadále informovat :o


úte 15. bře 2011 21:51:50
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Rostliny z Drážďan
Tak prakticky. Já měl nejčastější problémy s přeléváním a tak jsem celý tribus Pleurothallidinae vyvázal na černý bez. Musím říct, že takto se jim daří nejlíp a už nepřicházím o nové výhony. Bohužel je to bič i na manželku, která musí denně rosit a odpoledne, když přijdu z práce, dělám druhé kolo. To ale neplatí pro ty ostatní. Některý rostliny jdou zase líp v květináči. Máte tam i nějaké terrestrity a ty musíte mít v substrátu. Ten od Flory mi přijde moc prašný. Snad jedině že by jste ho použila pro ten Elleanthus.....

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


úte 15. bře 2011 21:54:45
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 12. led 2011 20:24:11
Příspěvky: 31
Příspěvek Re: Rostliny z Drážďan
četla jsem vlákno kde je ten od flory hodně doporučovaný. Co by jste tedy Vy použil za substrát na tyto druhy? Doma vyráběný či kupovaný?


úte 15. bře 2011 22:07:53
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Rostliny z Drážďan
můžu se zeptat, kde budou rostliny umístěné ? parapet, vitrína, skleník ? to také hodně záleží, jaký zvolit substrát. osobně, pokud na to máte podmínky, bych Enc.oncidioides vyvázala na zamechovanou podložku,
Brassavolu nodosu také vyvázat na podložku ale bez mechu mi jde lépe, Rodriguezia lanceolata , to je teplá kytka, která chce dost vysoké vlhko, ale hlavně neustálé proudění vzduchu a kořeny musí rychle osychat, jinak zahnívají. Takže také vyvázat s přiměřeným množstvím mechu (podložit mechem kořeny a navrch už mech nedávat). Dendrobia zasadit do hrubé kůry nebo vyvázat. určitě unicum mi jde lépe vyvázané než v květníku. Květináče volit hodně malé, tak, aby se tam kořeny vešly akorát s trochou kůry. unicum je opadavé, přes zimu se téměř nezalévá, ale potřebuje hodně světla a sníženou teplotu, aby nasadilo na květ. Sulcatum přes zimu stejně, ale nepotřebuje tak nízké teploty, jako unicum.

také jsem zvědavá na zprávy, jak vám to s nima jde.

Ještě k přesazení. Osvědčilo se mi co nejdříve rostliny vybalit, kořeny jsou zabalené ve sphagnu. Pokud je to celé suché, tak namočit, odstranit všechno sphagnum, někdy je to docela piplačka, ale všechno musí z kořenů pryč. můžete si pomáhat namáčením ve vlažné vodě a třeba párátkem. Potom kořeny propláchnu v hodně slabém hypermanganu (světle růžová voda), lehce zabalím do papírové utěrky a nechám rozložené, aby měly přístup vzduchu a ovětraly. sázím nebo vyvazuji druhý den. Nic se jim mezitím nestane. Vše, co je nahnilé odstranit !


úte 15. bře 2011 23:04:44
Profil ICQ

Registrován: stř 12. led 2011 20:24:11
Příspěvky: 31
Příspěvek Re: Rostliny z Drážďan
Moc děkuji za info:-) Já bydlím v domě, takže mám možnost všech tří variant - akorát v tom skleníku je v zimě zima a je orientovaný na jižní svah kam celý den praží slunce (bydlím v Polabí). Jinak vitrínu mám také, ale bez těch technických vymožeností. Letníte některé z těchto druhů? Rostliny umístím dle Vašich rad tam kde jim bude nejlépe. Info Vám budu podávat, snad se jim povede. Budu se snažit jim zajistit ty nejlepší podmínky.


úte 15. bře 2011 23:59:50
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Rostliny z Drážďan
Ještě, že máte takové možnosti. Ten seznam znamená téměř celý rozsah kultivačních podmínek. Vhodnou volbou pěstebního média (navázat, košík, květináč)lze rostlinu trochu přizpůsobit, ne ale vždy zcela.
Pokud Olaw Masdevalie a příbuzné ůspěšně navazuje, bezva. Je to vždy efektnější(pohledově) , ale je třeba na to mít vhodné podmínky. Mně to zcela nevyhovuje, lépe mi jdou v menších košících.
Čili jeden pohled je, co kterému druhu vyhovuje nejlépe ( navázat, květináč), druhý, podstatný , jestli na to máte podmínky.


stř 16. bře 2011 18:16:21
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 24. říj 2009 19:13:12
Příspěvky: 848
Bydliště: Chrustenice okr. Beroun
Příspěvek Re: Rostliny z Drážďan
Bollea určitě do květináče a velice vysokou vzdušnou vlhkost.


stř 16. bře 2011 21:49:28
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: