Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 25. dub 2024 6:17:19



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Další
 Epifitní kmen 
Autor Zpráva

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Generativní množení -jak rostou.
HAKI píše:
Ano ta menší je Brassocattleya Pernosa druhá rostlina tam nevím název. Ale takto rostlyv pucláku jsou to menší rostliny. Na ty kůře budou taky vypadat jinak -předpokládám budou menšího růstu. Koukala jsem na fotky z Troji a tohle je asi taky akát. Mají tam tedy ještě umělé stromy na nich parožnatky - taky nádhera. Jestli to vyjde zrovna v mé Zz to netuším. 8-) Přece jenom tam mají hlídanější , lepší podmínky.
Obrázek

děkuju....ten akát je prostě dokonalej, já ho tu prostě nenajdu :roll: :cry:

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


čtv 10. bře 2011 15:05:47
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Nikdo neprotestujete tak dám jeden sen uchylného orchideáře-foto1. Velkým příkladem pro mě je botanická zahrada v Troji.Protože osázených kmenů tam je dosti. Moc rostlin zatím nemám tak používám co mohu podělit-protože teď mě to zrovna chytlo. Ale, netuším jestli mě všechno vyjde jak si představuji, trošku mě zaráží že asi asi? nikdo nemá takovou větev ve skleníku jak chci já ?(Nepočítám Míru) Bude to vůbec fungovat v Zz?Možná máte a já o tom nevím. ;) Pár informací- akát je u skla, ale nad topením v nejsvětlejším koutě. V dosahu možné zimní přisvětlení. Zatím to řeším odzkoušením a budu na větev dávat oddělky.Navazuji na travní mech. Třeba Trigonidium-foto5 to mě vcelku pěkně narůstá.(mají ho i v botanický na kůře) Nebo - Huperzia phlegmaria foto 3 (také mají ,ale lepší rostliny, mě moc rychle nepřirůstá) ale tu se mě moc nechce vytahovat z košíku.Ještě jedna Cattlej foto4 je na akátu a teď by to tam chtělo dát i něco jiného. Jestli máte nějaký nápad -budu ráda za něj, můžete psát (a to by bylo nej) i kde dělám uplně zásadní chybu. Jo a ještě nepoznáte co je toto za plazivou rostlinu myslím že tam nemají název -foto2.Děkuji děkuji. H
Foto1 -Obrázek
Foto 2 Obrázek
Foto 3 Obrázek
Foto 4 ObrázekObrázek
Foto 5 Obrázek


sob 12. bře 2011 13:00:23
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Haki, to je krása, taky přemýšlím o takovém kmeni až se dočkám ZZ (snad to bude už brzy). Budu moc ráda, když mi někdo, kdo má se ZZ poradí. Orchidky si několik roků klidně trůní na oknech, daří se jim dobře a já jim chci nyní tak změnit prostředí. Mám z toho fakt obavu, jestli to vůbec přežijí :(


sob 12. bře 2011 14:03:39
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Epifitní kmen
HAKI a co třeba doplnit nějakým oncidiem nebo Miltonií ?


sob 12. bře 2011 19:50:53
Profil ICQ

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Foto 2: takhle roste hodně lián, třeba juvenilní formy některých monster (Monstera dubia např., dá se u nás sehnat), nebo příslušníci rodu Marcgravia, koneckonců i některé vakovce (Dischidia) - tohle ovšem nepoznám, ale je to moc pěkná kytka. Vždycky jsem tyhle věci hledal do terárek k žábám, ale ve vitríně to neroste tak dobře, snad s výjimkou Marcgravia sintenisii (?, druhové určení nejisté); ta má ale lístky dlouhé maximálně 2 cm a tohle se mi zdá větší.
T.


sob 12. bře 2011 19:52:46
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Epifitní kmen
ma-ja píše:
Haki, to je krása

No ještě by to chtělo pár let :lol:


Co udělat pro začátek. Podívat se do několika skleníků pro inspiraci a taky pro odstranění strachu- to fakt funguje. A vybrat rostliny do mých podmínek. Říká se že každý skleník má své klima a člověk si to musí ošahat pak sám.Např . já nemohu mít nic teplomilného v Zz protože moje zimní noční teplota je tak k 13-14°C podle toho v jakém koutě budu teplotu měřit. Ale tu teplotu jsem tak chtěla- ten kdo má možnost více teplotních pásem -tomu závidím ;)


sob 12. bře 2011 20:37:42
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Epifitní kmen
EvaJ píše:
HAKI a co třeba doplnit nějakým oncidiem nebo Miltonií ?

No vidíš mám Miltonii morelianu ale to je taková mrška -a nemusí se moc zalévat ,to by taky šlo.


sob 12. bře 2011 20:39:09
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Epifitní kmen
tommy
Ten rod Marcgravia není špatnej .Dischidia- ano ty rostou dobře. I mezi nimi jsou rostliny pěkné-nebo jiné listem, a to mě zajímá.Snad něco má p.Ježek . Nebo se pokusím v Drážďanech jedu si na výstavu pro již objednanou Vanillu pomponu .No uvidíme třeba ještě něco koupím kromě pafíků.


sob 12. bře 2011 20:41:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. lis 2009 15:44:42
Příspěvky: 725
Příspěvek Re: Epifitní kmen
HAKI píše:
ma-ja píše:
Haki, to je krása

No ještě by to chtělo pár let :lol:


Co udělat pro začátek. Podívat se do několika skleníků pro inspiraci a taky pro odstranění strachu- to fakt funguje. A vybrat rostliny do mých podmínek. Říká se že každý skleník má své klima a člověk si to musí ošahat pak sám.Např . já nemohu mít nic teplomilného v Zz protože moje zimní noční teplota je tak k 13-14°C podle toho v jakém koutě budu teplotu měřit. Ale tu teplotu jsem tak chtěla- ten kdo má možnost více teplotních pásem -tomu závidím ;)

Děkuji za info, víš, bojím se, jestli rostliny, které jsou zvyklé léta na něco, jestli jim ta změna neublíží. Také bych tam chtěla hlavně chladnomilné rostliny, protože na ty mi chybí správné prostory. Teplomilné budu stejně muset nechat v bytě, protože, jak píšeš, dvě pásma tam neudělám. Ale i tak mám obavy ze sluníčka, větrání udržení teploty. Neznám nikoho ve své okolí, kdo orchideje pěstuje v bytě, natož v ZZ. Asi to budou pro mě velké problémy dát to dohromady jen podle své úvahy :(


sob 12. bře 2011 21:53:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Epifitní kmen
To HAKI : nejprve musím říci, že ta vaše ZZ je úplně super pěstební prostor - má jiskrný pohled v očích a tiše sním jaké by to bylo něco podobného mít k dispozici;) ;) .....a moc díky za zde zveřejněné fotografie znázorňující atmosféru koutů vaší bezva ZZ.
HAKI,jestli mohu a stále vás ještě zajímá, co se to ve Fata Morganě za liánu plazí mezi Trigonidium a Bulbophyllum macranthum (alespoň taková byla při mé návštěvě v roce 2008 tehdy kompozice- foto 4,5,6).... tak se jedná o asijský rod liánovitě rostoucích rostlin Rhapidophora, který je možná příbuzný, nebo alespoň konvergentně podobný (tzn.- vývojově vzniklá shodná nebo podobná adaptace a tím i výsledná podobnost stavby těla či orgánů na stejný způsob života u dvou navzájem nepříbuzných rodů ) k jiho(středo)americkému rodu liánovitých rostlin Monstera. Na toto téma, z mého pohledu coby naprostého systematologického botanického laika a amatéra, jsem zkoušel kdysi vést trochu troufalou a odvážnou diskusi s p.doktorem Studničkou, současným ředitelem botanické zahrady v Liberci....asi jistě všichni tušíte, jak jsem dopadl a jak mi dal "zavyučenou" :mrgreen: ....jo není radno zkoušet poučovat mistry svého řemesla....ne, vážně p.Dr. Studničky si nesmírně jinak vážím a mám od něj přečtené vše knihy, bez jakýchkoliv námitek je to odborník na slovo vzatý a světově uznávaný.
Foto č.1,2,3 patří exponátu z Liberecké botanky, rozporuplně údajné Monstera dubia , jehož oddělek jsem se kdysi touto neomalenou cestou formou diskuse o vývojových vztazích snažil získat do svého paludária. Tvrdil jsem mu totiž, že v pavilónu jihoamerických tropů jejich vystavená Monstera dubia, není tou za kterou ji mají, ale že jde o jistý druh asijského rodu Rhapidophora a načež by tato rostlina měla být správně umístěna v pavilónu starosvětského (Asie +Afrika) deštného lesa. Aby jste alespoň trochu rozumněli, rod Monstera se systematology obecně předpokládá za výlučně Americký rod čeledi Araceae, kdežto rod Rhapidophora se zdá se vyskytuje, podle všech dostupných zdrojů, pouze v pralesích jv.Asie až Austrálie a jejich vzájemné prolínání je vyloučené, nebo alespoň nedoložené- tímto společným místem výskytu obou rodů by byla zřejmě Austrálie či Afrika - kdysi zde existoval superkontinent Pangea-jak všichni víme. Toto přesvědčení jsem mu pochopitelně nevnucoval na základě jaksi "ničeho", ale minimálně týden jsem věnoval porovnávání druhů dle fotografií z důvěryhodných zdrojůs tím, který jsem tehdy u nich vyfotografoval, a který mne svou životní strategií -vše porůst, coby dostat se na co nejexponovanější místo-dokonale zaujal.
Co se týče fotografií, jak vámi pořízených ve Fatě, tak i těch mnou předložených -foto 4,5,6 , tak zde jde o další liánu rodu Rhapidophora, což potvrzuje i fakt, že jako jediná botanka v ČECHÁCH mají zřejmě v tomto jasno a maji od rodu Rhapidophora zaneseno v katalogu pěstovaných druhů botanických zahrad celkem dokonce 14 rozdílně vypadajích druhů-viz více zde-(http://www.florius.cz/)-konkrétně v tomto případě u zdi s orchidejemi jde, o zatím neurčený druh z Vietnamu-http://www.florius.cz/troja/l.dll?cll~166491.....musím přiznat, že i mne by se tento druh velmi líbil zkoušet pěstovat, ale mám smůlu, protože nedisponuji tak vysokou vitrínou...¨je pravdou že neznám rychlost přirůstání této rostliny, ale je nutno zvážit, že tyto rostliny se plazí po kmenech stromů až nad jejich spodní větve k výsluní. Takže přestože jde o pozorovatelsky velmi zajímavou adaptační strategii kopírování povrchu svými listy, která má několik důvodů- jednak tyto listy zastiňují svým povrchem citlivé a jemné příchytné kořínky, tímto důmyslným mechanismem je plně podpořena životně důležitá funkce možnosti postupu růstu vzhůru, dále a o tom se zatím vedou spory, takto ploché a těsně přiléhající listy k povrchu jsou možná řešením, jak vespod listů na jejich rubu může kondenzovat voda, která vzikne díky jejich dobré izolační schopnosti oddělit povrch pod nimi od okolního klimatu, čímž vlastně zajišťují vláhu svým kořenům (podobnou funkci zdá se mají i vaky u Dischidií-konkr. u druhů D.pectenoides a D.raflesiana.
A tak nám amatérům, nevlastnících v našich pěstitelských prostorách alespoň 5-ti metrový strom, nebo kmen (.... snad tak ještě únosné do vyšších ZZ a to pouze za předpokladu ji vysadit u paty kmene, podobně jako Monsteru, - ona se pomalu poplazí vzhůru za světlem), zdá se musí stačit díky skladnějšího vzrůstu - již zmiňované Dischidie- velmi podobnou strategii kopírování povrchu svými listy mají druhy - např. D.imbricata a D.platyphylla.

To tommy: rád bych se zeptal, ty vlastníš skutečnou Monsteru dubia?....pokud ano, rád bych se s tebou domluvil na odnoži...pokud by byla k dispozici. děkuji

Foto údajné Monstera dubia -1,2,3:
http://obrazku.cz/t665299_Monsteradubia01.jpg
http://obrazku.cz/t665300_Monsteradubia02.jpg
http://obrazku.cz/obr665301_Monsteradubia03.jpg
Foto Rhapidophora sp. Fata Morgana
http://obrazku.cz/t665302_Rhapidophoradetail.jpg
http://obrazku.cz/t665298_Bulbophyllummacranthum.jpg
http://obrazku.cz/t665388_zlevavpravoTr ... anthum.jpg


pon 28. bře 2011 12:12:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron