Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 15:19:51



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Další
 Epifitní kmen 
Autor Zpráva
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Zimní zahrada
kaacka3 píše:
tak pořád na tohle forum chodím na jukandu a tak si dovolím se připojit....já si cca 2 měsíce hraju s epifytním kmenem ve svý pidizimní zahrádce. mám ho z velký větve starýho šeříku, strašně se mi líbila struktura kůry...jesli chcete, tak tady na rajčeti jsou fotky, jak pokračuju
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/epifytni_kmen/

Tvarově je kmen naprosto dokonalej. Smím se zeptat jaké druhy orchidejí na kmenu jsou, jak dlouho a jak se jim to líbí?
Díky
Pavel


pát 21. led 2011 8:33:50
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Zimní zahrada
pavelheger píše:
Tvarově je kmen naprosto dokonalej. Smím se zeptat jaké druhy orchidejí na kmenu jsou, jak dlouho a jak se jim to líbí?
Díky
Pavel

děkuju :P
hraju si s tím ca zatím 2 měsíce.....z ochidejí jsou tam zatím jen cambrie - zatím nebyly jiný na skladě :lol: , jinak bromelie, tillandsie......teď spíš zjišťuju, jaký orchideje tam vůbec můžu dát, abych je na jaře mohla objednat. jinak těm cambriím se tam zřejmě líbí, už krásně vyhazují nové kořínky.

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pát 21. led 2011 9:52:05
Profil

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Zimní zahrada
Míra píše:
Problém je, že ani kůra ani dřevo dlouho nevydrží. Pokud se rostliny dávají na kmen, tak nějakou dobu trvá, než se na něm dobře uchytí a začnou růst. Problém je, když mezi tím shnije, nebo opadne kůra, protože hladké dřevo už není hezké a a rostliny se na něm blbě umísťijí. Nejhezčí kůry pro vývazy má silnější kmen břízy, olše, borovice, dub, černý bez. Jenže: botrovice od průměru 20cm a po uříznutí do roka opadá a během dvou let ve vlhku shnije, bříza to samé a olše taktéž, ta navíc křehne, protože pokud není štípnutá přes duši, tak zkřenčí jako bříza. Z těchto důvodů je akát to nejlepší. 1. je téměř všude, 2. větve bývají nádherně pokroucené, 3. kůra neopadá ani za 20-30 let,4. je nádherně hrubá, takže se v ní rostliny krásně drží, 5. dřevo neshnije, takže se z kmene můžeme bez problémů těšit i těch 30 let a bez strachu, že to ráno bude opadané nebo kmen celý spadlý díky uhnití. Pokud ale vyvazujeme rostliny jen na kousky pro zavěšení, potom je dobrý černý bez, silnějčí větve a kmínky viné révy, dub, akát a pláty borové kůry nebo kůry z korkového dubu.

tak já ti ne, ale já tu akáty nikde neviděla :roll: .......chtěla jsem to zkusit, a jediný co semi fakt líbilo byl šeřík. Tak snad o tu větev nepřijdu brzo, ale za pokus to stálo. Časem chci dělat ještě jeden, tak se teda pro jistotu pokusím sehnat akát, jsem akoráv zvědavá kde :lol:

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pát 21. led 2011 9:54:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Jeden odborník doporučuje topolovou.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 21. led 2011 10:04:05
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Každá může být, i topol. Záleží na jak dlouho kmen chci. Topol bohužel také dost rychle opadává z kůry. Z počátku jsem také tápal a akát mi poradil jeden lesní dělník, který vlastnosti dobře znal a je fakt, že jsem udělal dobře. Ty kmeny od roku 1980 mám dodnes a jsou stále ve vlhku. Věřím, že ještě nějaký rok vydrží. Protože teď kvůli vytápění dělám u lesů brigádně hodně dřeva, tak dostávám úseky, kam se dělníkům moc nechce. Je to dřina ale je faktem, že pro motorovku není problém žádné dřevo ale pokud jsem řezal na topení akát, tak jsem si připadal jako kdybych řezal tupou pilkou. Ostatním tvrdým dřevem jako olše, buk nebo dub projela jako nic. I to svědčí o kvalitě dřeva akátu. Navíc si ho hodně cení myslivci jako podložky pod trofeje. Je krásně nazelenalé a má hezkou kresbu, Jen je prostě hodně tvrdé. Když se podívám po přírodě, tak musím říci, že jsem vlastně za život nikdy neviděl akát s opadanou kůrou. Topolů v poslední době na větrolamech v polích ale hodně.


pát 21. led 2011 11:11:36
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 02. led 2009 17:28:57
Příspěvky: 166
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Má vlastní zkušenost: používám akát. Musí být řezaný v zimě když mrzne. A musí to být živé dřevo žádné uschlé haluze. Oba konce jak horní tak dolní opálit.


pát 21. led 2011 12:38:01
Profil

Registrován: ned 07. lis 2010 22:11:48
Příspěvky: 558
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Takže je to jasný akát nebo doubek nebo šeřík.Ještě jedna otázka.Jak ukončit větve ,uříznutý to vypadá divně,nepřirozeně.Ulomit?


pát 21. led 2011 18:15:31
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Kaacko, musím ti tvůj pokus pochválit, budu se zájmem sledovat vývoj, sama na něco takového nemám podmínky (doufám že "zatím" ;) )


pát 21. led 2011 21:14:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 17. lis 2010 21:38:38
Příspěvky: 785
Příspěvek Re: Epifitní kmen
tak musím říct, že zatím mech drží, vypadalo to s tím bledě, ale víc se nehorší....tak uvidím....
něco málo jsem přidala, takže bych řekla, že spodní část kmene je hotová :-)
ObrázekObrázek

mám tam 3 cambrie a řekla bych, že se jim líbí....vyhazují nové pahlízy :-)
ObrázekObrázek

zkusila jsem tam dát i dendrobium berry oda a zkusila i jiný druh mechu
Obrázek

jinak pořád sháním akátovou větev a prostě se nedaří, neporadili mi ani myslivci, že by tu u nás někde rostl.
TAkže jsem se zaměřila na bez černý.....ale prostě se mi žádný nelíbí :roll: nemá ten tvar co chci :roll: a času už moc taky není, jaro buší na dveře, takže to nechám tak, jak jsem zatím plánovala. Další větev bude opět šeřík, ale vyvazovat na něj nebudu, bude sloužit prozatím jako ,,věšák,, na vandy a orchišky v koších (až mi je teda někdo udělá :lol: )

_________________
http://kaacka3.rajce.idnes.cz/


pon 28. úno 2011 19:07:54
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek Re: Epifitní kmen
mas to moc pekne !!!! my mame akaty v hajku a jen tam prekazi :-))

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


pon 28. úno 2011 20:29:03
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: