Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 0:44:10



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Další
 Epifitní kmen 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Omlouvám se, špatně jsem pochopil vysvětlivky u vlkádání fotek u skladu obrázků...zde tedy doufám ještě jednou a lépe v plné velikosti.
foto 1,2,3
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
foto 4,5,6
Obrázek
Obrázek


pon 28. bře 2011 12:19:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Když se daří, tak se daří... :lol:
Obrázek


pon 28. bře 2011 12:23:03
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Ježiši takové ohodnocení úplně jste mě zmátl . :)
Jednou jsem byla u p.Kratochvíla ve skleníku a to bylo to nejlepší myslím i pro oko co jsem kdy vyděla.Stačí jen jedno trefný zákoutí a už vše vypadá jinak.Bojuju s myšlenkou vyndat Platycerium bifurcatum z košíku nějak ji rozdělit a dát ji na stěnu.To by se mě líbilo na netu jsem i viděla jak ji montují na taková menší jakoby okna vyplněná substrátem. No na to se musím naštvat a pak to pojede.Jinak děkuju za zajímavý popis.Rod Rhapidophora rozumím zdá se jako trošku neskladná kytička.K růstu. No dá se až pojedu do Troje vyfotit a porovnat fotky, podle toho háku na kterém je Trigonidium kam liana bude dosahovat.Snad to není bláznivost ode mne. Dischidie to je kapitola sama o sobě -když se rozrostou je to krása.Moje Dischidia imbricata -je sranda pozorovat i její růst na korkovníku, jsou to u mě věčně živé lístky.Jak se kroutí nebo přilepí podle toho na co narazí na jaký hrbol.Jeden lístek se dostal k rašeliníku a okamžitě reagoval-lístek se vyboulil pak skoro připlácnul k sobě a ten rašeliník si sežužlal -určitě tam má zásobu vody.
No ta Monstera dubia ta je tedy nádherná .Ale kde ji sehnat .


pon 28. bře 2011 19:42:11
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Epifitní kmen
http://www.aroidpictures.fr/GENRES/rhaphidophora.html
Haki, tady jsou krásný obrázky Raphidophor, jen tak pro pokoukání. A nejen Raphidophor, je tam spousta kytek.Najdi si např. Scindapsis pictus. Netušila jsem, kolik je áronovitých.


pon 28. bře 2011 20:02:01
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: Epifytní kmen
K Monstera dubia a Rhapidophora: myslím, že to tu nezaznělo, a doufám, že se v následujícím nemýlím: všechny tyto přitiskle rostoucí monstery a rafidofory jsou juvenilní formy - kytka se takhle snaží co nejrychleji dosáhnout na lépe osluněná místa, jak napsal Romča, a pak se změní na dospělou, kvetoucí a plodící, a hlavně úplně odlišnou formu - a jedině podle květenství se dá kytka určit. Z našich kytek se podobně (ne stejně) chová břečťan, což je ovšem úplně jiná čeleď. Tímto zároveň odpovídám na Romčovu otázku: mám cosi, co mi bylo předáno jako M. dubia, co se hodně podobá kytce z Liberce (já to mám z Malešic), ale co si netroufnu jako M. dubia jednoznačně označit. Není problém kousek věnovat nebo vyměnit za podobné aronovité, ale moc jí na rozdávání nemám, v mých podmínkách (terárka s tropickými žábami) neroste zrovna nejbystřeji (což mi připomíná, že dlužím voskovku Zdeně a Věře, ale to patří jinam :mrgreen: ).
K růstu bych ještě poznamenal, že tahle monstera (pro zjednodušení jí tak budu říkat i nadále) dělá přitisklé listy a krátká internodia jen v kontaktu se substrátem, pokud se konec výhonu octne "ve vzduchu", začne dělat miniaturní, cca třímilimetrové listy a dlouhá, několikacentimetrová internodia; jakmile se zase "dotkne" pevného podkladu, rázem se vrátí k placaté listnaté formě - je to vidět i na fotkách od Romči z BZ Liberec. I toto je adaptace na co nejrychlejší růst za sluncem.
Tu rafidoforu z Tróje i jiné tyhle liány bych se nebál pěstovat i v omezeném prostoru, myslím, že za prvé mimo skleník tak rychle neporostou a za druhé je vždycky přece možné konec ufiknout a znova zasadit. V každém případě bych znovu chtěl obrátit pozornost k sice ne aronovité, ale nádherné kytce s podobným růstem jménem Marcgravia - roste bez těch prodlužovaných internodií a taky krásně kopíruje "terén".
T.


pon 28. bře 2011 20:59:00
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Tak supr názvy máme nápady taky teď to ještě někde sehnat ;)


pon 28. bře 2011 21:58:56
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: Epifitní kmen
No tak tu markgravii mám, sice jen pár měsíců, ale řekl bych, že koncem léta budu mít na rozdávání - v terárkách roste rychleji než ta monstera :D .
T.


pon 28. bře 2011 23:38:52
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Díky tommy za tvoje postřehy a odpověď . Musím přiznat, že si velmi vnímavý pěstitel, protože já tyto fotografie v archivu shlédl pochopitelně několikrát, a přesto jsem si nikdy nevšiml toho konce úponku mířícího do volného prostoru a s tím i měnící se velikosti lístků. Zřejmě kdybych nějakou podobně rostoucí áronovitou rostlinu někdy pěstoval, by mi to doufám neušlo. :mrgreen:
Prozatím jsem měl to potěšení pěstovat pouze klasickou formu Monstera deliciosa, ale ta touto strategií tak nápadně nevyniká, ikdyž pokud ji poskytnete oporu a prostor , ukáže jaký dokáže být šplhavec . :lol:
Kdysi jsem viděl dokument, kde na několika snímcích byla krásně znázorněna dospělá rostlina Monstery, která ve spodních patrech stromu vytvářela jen celistvé listy ( ale ty byly na řapících vždy orientovány do prostoru směrem od koruny stromu k prosvítajícím paprskům světla) společně s mnohými úchytnými kořeny a až když rostlina dosáhla ve výšce asi dvaceti metrů více rozvolněná osvětlená místa, tak počala postupně utvářet ty klasicky známé vykrojované, děrované a mnohem plošnější listy a teprve až zde vytvořila i jakousi palici květenství.
tommy, jestli mohu poprosit, zkus na mne myslet s nějakým tím oddělkem, ať té Monstery či té Marcgravie.....pokud něco bude k dispozici pochopitelně, děkuju. Podrobnosti domluvíme prostřednictvím SZ , je možnost i výměny .


úte 29. bře 2011 21:29:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Romča píše:
...zkus na mne myslet s nějakým tím oddělkem, ať té Monstery či té Marcgravie...
Jo, není problém.
T.


čtv 31. bře 2011 9:59:38
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Epifitní kmen
Včera jsem se podívala do Fata Morgany jak je to s rodem Rhapidophora na té dělící stěně už Trigodinium nebylo (asi bylo v prostoru zavěšeno na stromu měla 4 květy) Zjistila jsem podle toho kovového háku že Rhapidophora moc neroste od r.08 (nedá se ale s určitostí říci třeba je to nový výhon) - povážlivě jim žloutne. Foto1Nahoře je krásně vidět jak už se nemá po čem pnout. Foto2
No jak člověk hledá dál a dál našla jsem i označení rostliny(trošku mě to pobavilo prostě je tam ) Foto3
Rhapidophora je i na zídce asi víc ve stínu . Taky nahoře mimo zídku - neví kam se má vrtnout Foto4. Ale našla ten kůl od plůtku a tam je nádherná .Foto 5 Možná jsem taky ojevila něco jako tu Monsteru dibianu-nebyla tak pěkná růstem ale označení jsem nenašla. Hodně cedulek je jen tak volně , mohly se ztratit.Foto 6 Jinak pěkně tam bylo.


Přílohy:
Poznámka: Foto1
R2.jpg
R2.jpg [ 176.01 KiB | Zobrazeno 4711 krát ]
Poznámka: Foto2
R4.jpg
R4.jpg [ 114.19 KiB | Zobrazeno 4711 krát ]
Poznámka: Foto3
na stěně.jpg
na stěně.jpg [ 148.05 KiB | Zobrazeno 4709 krát ]
Poznámka: Foto4
R1.jpg
R1.jpg [ 138.66 KiB | Zobrazeno 4708 krát ]


Naposledy upravil HAKI dne čtv 31. bře 2011 14:43:03, celkově upraveno 1

čtv 31. bře 2011 14:35:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 201 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: