Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pon 24. čer 2024 15:21:21



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 387 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 39  Další
 Navazování na kůru 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Pravda Lepanthes telipogoniflo​ra je mrně.Mám je všechny na xaximu (chtěla jsem to tak pospolu)možná se rozroste rozdělí -čert ví. Ale koukni na xaxim vpravo je tam teda 5druhů vzrostlejších Lepanthesu a jsou už dost nahusto .Blbý je že kořeny jdou do xaximu oddělovat to moc nepůjde -asi je nechám osudu.Posílám poslední hroznou večerní fotku.Zatím to funguje.A co fotečka tvoje nějaká bude?Nemusí to být hned. ;)


Přílohy:
Poznámka: Lepanthes +Restrepie
Lepanthes.jpg
Lepanthes.jpg [ 192.78 KiB | Zobrazeno 3483 krát ]
pát 21. lis 2014 22:04:14
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Hanko to je super.


pát 21. lis 2014 22:09:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Zahradník: já píšu o optimu, ne o tom že by nefungovaly jiné způsoby! To že něco funguje, neznamená že to je optimum. Já nepěstuji kytky optimálně, ale zjistil jsem překvapivé informace.
Kořání v květníku není nikdy tak bohaté, trvanlivé a funkční jako na kůře, spíš tak nějak využívá té řekněme stabilní vlhkosti. V květníku může kytka růst rychleji, což neznamená lépe! Věřte že jsou katleje, které byste 1 cm rašeliníku mohl postupně umořit.
Haki: Mechy jsou hezké pro oko, podobně jako na povrchu bonsajových substrátů. Lidi maj tu zeleň rádi a ani neví vlastně proč. Je třeba pochopit, že orchideje neklíčí v bůjně rostoucím mechu! Mech je doprovodným faktorem. Semenáčky by udusil.


sob 22. lis 2014 2:24:11
Profil ICQ

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Karlosi vidím, že jste přesvědčen o absolutní pravdivosti svých názorů. Přít se nebudu, jak už jsem uvedl, nemám ty zkušenosti co vy. Budu dál vycházet z toho, že epifyty jsou rostliny z vlhkých tropů a subtropů i když rostou na exponovaných místech holých kmenů a větví. Zatím se mi to osvědčilo a rostliny, včetně kořenů, narůstají velice pěkně a zdravě. Už se těším, alespoň u některých co už jsou dospělé, na květy.


sob 22. lis 2014 10:29:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Zahradník: Co je to absolutně? Vím že každej to dělá nějak a trochu jinak a rostliny rostou. Někomu líp, někomu hůř. Už to že jdou pěstovat v bytech či sklenících hodně ukazuje na jejich plastičnost. Mě jde o to vysvětlit, že bloková metoda není nějak problematická, ale naopak. Že se dají orchideje takto pěstovat i v mnohem sušších podmínkách, třeba na okně. V nedávné minulosti převládaly názory, které lze dnes docela dobře vyvrátit. Názory o vlhkomilnosti pralesních orchidejí, nutnosti stavby vitrín a skleníků. To jsou nesmysly. Skleník je samozřejmě ideální, ale hlavně z hlediska prostoru a světla.
Tvroba buchet mechů a substrátů v nich zabalených je další omyl, který se jaksi v určité formě drží i dnes.
To o čem jsem pevně přesvědčen je potřeba rychlého osychání kořenů, ve vztahu k jejich trvanlivosti a funkčnosti! Toto beru opravdu jako nevyvratitelné a paltí to pro většinu běžných epifytních druhů.
Samozřejmě netvrdím, že se nedá pěstovat v květináči. Kořeny se tam ale chovají trochu jinak a jsou poněkud ohroženější a méně trvanlivé. Známý např. viděl v přírodě masdevallie, které byly podle jeho slov přes den na troud, i když rostly na zmechovatělé větvi. To o lecčem svědčí.
Ve sklenících chybí důležitý pohyb vzduchu a tak jsou kořeny navázaných kytek rovněž ohroženy přebytečnou vlhkostí a mohou snadno uhnívat. Nemusí ani uhnít, prostě se omezí jejich savá funkce.
V současnosti hodnotím jako nejlepší materiál k navazování kořeny kapradin. Bohužel jsou špatně dostupné. Ve sklenících se takový materiál, i holá kůra snadno zamechuje, klidně i během roku a snadno to dojde do stádia, kdy je toho mechu prostě moc a je na škodu. Pak je potřeba jej odejmout.
Z vlhkých tropů sice jsou, ale taky tam docela slušně fouká. 50 - 70% vlhosti je pro většinu druhů vhodné rozmezí. Ty lepanthesy nejspíš budou chtít ty vyšší hodnoty.


sob 22. lis 2014 12:23:28
Profil ICQ

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: Navazování na kůru
S tím se dá souhlasit. Já jen polemizuju s tím, že stačí orchidej jednou za čas na pár minut namočit a jí to prospívá, dobře se jí daří, roste a kvete a je to pro ni optimum. Tak to prezentujete a to se mi právě nezdá. Jistě i orchideje jsou plastické organismy co se podmínek týče jako ostatně všechny organismy neboť to zajišťuje jejich přežití a další setrvání. Některé víc, některé míň. Ale já nechci na okraji existence živořící rostliny. Já chci pěkně a zdravě vypadající,rostoucí a kvetoucí jedince. Nechci se kochat tím co vydrží, ale tím, jak vypadají. Navíc já porád nevím o jakých balech mluvíte. Načechraná, tenka vrstva rašeliníku v podmínkách bytu vysychá taky rychle ale v první fázi ujímání se mi jeví jako dobrá k tomu, že zmírňuje výkyvy vlhkosti a umožní tak vznik dobrého prostředí pro růst kořenů.


sob 22. lis 2014 13:41:31
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Karlos píše:
Lidi maj tu zeleň rádi a ani neví vlastně proč.

Zelená uklidńuje tak asi proto :D
Ještě k tomu mechu .Protože vůbec netuším kolik xaxim pojme vody volila jsem přidání mechu.Samozřejmě se nebráním(i mě to baví)kdybych někdy dělila Lepanthes -odzkoušet nějakýho dobrovolníka navázat jinam. Možná moje zz to umožní i bez mechu.Nemám přímé spojení na žádného pěstitele který má Lepanthes ve skleníku.Vycházím jen z potřeby vyšší vlhkosti a růstu v mechu i v přírodě.Zatím to šlape dobře -nenutí mě to měnit,snad jen zvědavost by mě vedla k něčemu jinému. Ten xaxim je taky pokaždý jinej poslední jsem si koupila tento -posílám foto ten mech/travní mech/ tam prostě sedí.Umím si to představit i z kapradinami menšího růstu .


Přílohy:
xaxim.jpg
xaxim.jpg [ 196.91 KiB | Zobrazeno 3415 krát ]
sob 22. lis 2014 14:41:24
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Zahradník. Máčení je blbost. To jsem nikdy nedoporučoval, spíš naopak od toho odrazuji. Epifytické orchideje stačí zalít mlžením, nebo přestřikováním hadicí a to jednou denně, na kořeny i list. Není nutností zalévat denně, stačí obden, v létě je samo denní zálivka lepší. Dobře napěstovaná kytka vydrží i několik dnů na suchu, přičemž to pak po zálivce dožene. V zimě se nemusí vůbec zalévat denně, spíše jen několikrát za týden. V literatuře se často píše o nutnosti zalévat v létě až několikrát denně. Toto platí pouze ve špatně větraných a stíněných sklenících. Samozřejmě čerstvě navázaným je třeba věnovat zvýšenou pozornost.
Věřte ži i při tvrdé kultuře porostou a pokvetou a budou mít nalité pevné pahlízy a kvanta kořenů. Jsou k tomuhle způsobu pěstování tak nějak uzpůsobeny. To co se tu snažím vysvětlit je schopnost rostlin, regulovat množství kořenů v závislosti na vlhkosti a potřebu rychlého osychání. Příliš silné vrstvy sphagna růst kořenů blokují a snižují životnost. Kořeny mohou žít i 5 leta více co jsem viděl. To v květináči těžko dosáhnete.
Jedna věc je, růst nových špiček, druhá věc je trvanlivost, kterou mechy spíš snižují. To jsou věci, které se neukážou hned, ale až po x letech. Pak přichází na řadu hniloby bází pahlíz a podobně.
Několik ukázek z netu, jak se to nemá dělat:
http://gardenbroad.blogspot.cz/2013/03/ ... pdate.html
http://3.bp.blogspot.com/-vpCVeURTVYw/T ... umnias.JPG
http://i274.photobucket.com/albums/jj27 ... G_6037.jpg
http://blog.backbulb.com/2012/10/dendro ... hatum.html
https://colleenrochette.files.wordpress ... =500&h=666


sob 22. lis 2014 15:45:31
Profil ICQ

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Haki: ten xaxim mi připadá celkem zbytečnej. To půjde i bez něj.


sob 22. lis 2014 16:00:40
Profil ICQ

Registrován: ned 18. bře 2012 17:49:02
Příspěvky: 2960
Příspěvek Re: Navazování na kůru
již před časem jsem o tomto problému mluvila s Radkem..řekl mi,že je řada rostlin,které mech nechtějí....sama jsem se o tom přesvědčila...na klacky jsem navázala mech..vlastně předpěstovala,má to výhodu,že to může člověk pořádně prolejt,namočit a mech se brzy chytí..ale,po čase jsem měla pocit,že to některé vyloženě nesnáší...mech jsem strhala a je pravda,že pod ním byly kořeny v dost bídném stavu..zrovna mi napadlo Macroclinium manabinum...je to mrňous a skončilo bez mechu..krásně přirůstají kořínky.....moje zkušenosti..tím nechci říci,že mám všechny bez mechu..někde přidám mezi kořeny trochu rašeliníku a čekám jak půjdou,nebo nepůjdou...


sob 22. lis 2014 16:33:35
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 387 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 39  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: