Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 04. črc 2024 21:11:17



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 387 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 39  Další
 Navazování na kůru 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Vaclav píše:
Zkoušel někdo vyvázat rostliny na kořeny ostřice?Na výstavě v Č.Budějovicích to vypadalo moc pěkně.Teď je doba výlovů a kořenů ostřice je všude dost.

Určitě -už se to tu probíralo http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=17&t=392&p=6471&hilit=ost%C5%99ice#p6471nemám přímou zkušenost ale budu zkoušet.Ale je to dobrej typ.


stř 06. dub 2011 20:58:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. pro 2011 3:56:04
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Jsem tu nový a pod vlivem příspěvků si dovolím několik zkušenností :
- na akát se navazuje celé roky a v akátové kůře se daří symbiotické plísni pro zdárný růst kořenů (dále borovicová borka, bez), révové hlavy jsou hůře sehnatelné a korek v dnešní době drahý - akátová kůra se kvůli dostupnosti cenové i obecné a užitné vhodnosti využívá ve většině botanických zahrad jako epifitní podložka do expozic i technických skleníků (Fata Morgana-Praha, Bot.zahrada Liberec, Bot.zahrada Teplice)
- dezinfekce na breberky ve spaghnu a jiných substrátech dle mé kuchařky (převzaté před cca 25 lety ze zahraničí u firmy Vacherot and Lecoufle, kterou univerzálně používám namísto chemických přípravků:
cca 10 kapek saponátu na nádobí (Jar), 1/2 kávové lžičky mleté skořice - rozdělat do hrnku vlažné vody - tento macerát vlít do nádoby se zhruba 1O l vody a květník či podložku s rostlinou ponořit na několik minut - slouží i k ošetření kůry. Není to chemie, ale hubí to od slimáků přes škvory po mravence naprosto vše a rostlinám absolutně nevadí - mimo zimní období u druhů, které jsou citlivé na přemokření či zálivku
- u Tolumnií se mi před mnoha lety (ještě jako nesehnatelná variegátní Oncidia) po mnoha experimentech a konzultacích a pohřbení jednotlivých rostlinek osvědčilo následující : bambusovou tyč (může bát i např.novodurová trubička) podélně napůl seřízlou a utěsněnou na obou koncích jsem vyplnil spaghnem a drtí dřevěného uhlí a Tolumnie jsem připevnil v hustém zápoji vždy několika "kosatečků" dohromady na tento substrát, ale tak, že pod každou rostlinku jsem dal malý kousek dřevěného uhlí, ale rostlinku jsem nevsadil kořeny do substrátu. Takto některé kořínky začnou vrůstat do substrátu a jiné tvoří kartáč nad substrátem zcela přirozeně. Tolumnie se tak vytváří v trsu své energetické pole a vlastní mikroklima, netrpí nedostatkem vzdušné vlhkosti a přitom se nemusí rosit a v letním období se nepřesuší, nové kořínky si cestu najdou dle vyhovující podstatě (do vlhkého substrátu/do vzduchu a rostlinky neschnou a kvetou několikrát ročně, jedno jestli v létě či zimě, důležité je proudění vzduchu a rosení pouze mlhovinou, ale ne postřikem v podobě kapek.


úte 20. pro 2011 5:18:08
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 24. čer 2010 17:25:38
Příspěvky: 96
Bydliště: Mariánské Lázně
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Wildy píše:
Jsem tu nový a pod vlivem příspěvků si dovolím několik zkušenností :
- na akát se navazuje celé roky a v akátové kůře se daří symbiotické plísni pro zdárný růst kořenů (dále borovicová borka, bez), révové hlavy jsou hůře sehnatelné a korek v dnešní době drahý - akátová kůra se kvůli dostupnosti cenové i obecné a užitné vhodnosti využívá ve většině botanických zahrad jako epifitní podložka do expozic i technických skleníků (Fata Morgana-Praha, Bot.zahrada Liberec, Bot.zahrada Teplice)
- dezinfekce na breberky ve spaghnu a jiných substrátech dle mé kuchařky (převzaté před cca 25 lety ze zahraničí u firmy Vacherot and Lecoufle, kterou univerzálně používám namísto chemických přípravků:
cca 10 kapek saponátu na nádobí (Jar), 1/2 kávové lžičky mleté skořice - rozdělat do hrnku vlažné vody - tento macerát vlít do nádoby se zhruba 1O l vody a květník či podložku s rostlinou ponořit na několik minut - slouží i k ošetření kůry. Není to chemie, ale hubí to od slimáků přes škvory po mravence naprosto vše a rostlinám absolutně nevadí - mimo zimní období u druhů, které jsou citlivé na přemokření či zálivku
- u Tolumnií se mi před mnoha lety (ještě jako nesehnatelná variegátní Oncidia) po mnoha experimentech a konzultacích a pohřbení jednotlivých rostlinek osvědčilo následující : bambusovou tyč (může bát i např.novodurová trubička) podélně napůl seřízlou a utěsněnou na obou koncích jsem vyplnil spaghnem a drtí dřevěného uhlí a Tolumnie jsem připevnil v hustém zápoji vždy několika "kosatečků" dohromady na tento substrát, ale tak, že pod každou rostlinku jsem dal malý kousek dřevěného uhlí, ale rostlinku jsem nevsadil kořeny do substrátu. Takto některé kořínky začnou vrůstat do substrátu a jiné tvoří kartáč nad substrátem zcela přirozeně. Tolumnie se tak vytváří v trsu své energetické pole a vlastní mikroklima, netrpí nedostatkem vzdušné vlhkosti a přitom se nemusí rosit a v letním období se nepřesuší, nové kořínky si cestu najdou dle vyhovující podstatě (do vlhkého substrátu/do vzduchu a rostlinky neschnou a kvetou několikrát ročně, jedno jestli v létě či zimě, důležité je proudění vzduchu a rosení pouze mlhovinou, ale ne postřikem v podobě kapek.


Neměl byste fotku? Zkusila bych to ;) .


úte 20. pro 2011 9:44:09
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Wildy: taky se přimlouvám za fotku, zní to moc dobře a tolumnie jsem si oblíbila. Někde jsem viděla nerozříznutou bambusovou tyč a do ní vyvrtaný otvory vycpaný kůrou s rašeliníkem. Kytky byly vsazeny do těch otvorů. Nezkoušel jste to takhle? Asi to bude těžší na odhad zálivky, ale vzhledově se mi to zdá zajímavější. Prosím, kde se ta tyč sežene, všude vídám jen ty tenké ke květinám :?:


úte 20. pro 2011 14:07:44
Profil ICQ

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1561
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Tolumnie přeci nejsou nijak zvlášť vlhkomilné, tak proč takové vychytávky?


úte 20. pro 2011 17:13:57
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Ne že nejsou vlhkomilné ale interval vysychání 1 den max 2 dny. Při nejhorším 3. Když je dostatek vlhkosti rostou na klacku úplně bez substrátu.
Jen když je sušeji třeba v bytě tak snesou trochu sphagna tak aby to za den vyschlo. A samozřejmostí je dobrá voda. (s malým d)


úte 20. pro 2011 18:27:44
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Navazování na kůru
zrovna dnes jsem si o nich četl a autor toho článku píše o vysýchaní 8 hodin,maximálně 24h
http://www.orchidarium.pl/uprawa/tolumnia.htm

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


úte 20. pro 2011 19:59:13
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Wildy píše:
cca 10 kapek saponátu na nádobí (Jar), 1/2 kávové lžičky mleté skořice - rozdělat do hrnku vlažné vody - tento macerát vlít do nádoby se zhruba 1O l vody a květník či podložku s rostlinou ponořit na několik minut - slouží i k ošetření kůry. Není to chemie, ale hubí to od slimáků přes škvory po mravence naprosto vše a rostlinám absolutně nevadí -

Tedy já to odzkouším ,tu skořici sežerou a je konec asi? A ten jar je tam pro lepší zažívání zřejmě -mám jedny potvory v substrátu tak se mě to hodí.Uvidíme-a opravdu to vážně ublíží i slimákům?


Přílohy:
smutnice -larva.jpg
smutnice -larva.jpg [ 186.01 KiB | Zobrazeno 4754 krát ]
úte 20. pro 2011 20:00:53
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Navazování na kůru
Hani, to jsou larvy smutnic.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


úte 20. pro 2011 20:07:06
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Navazování na kůru
olaw píše:
Hani, to jsou larvy smutnic.

Jo jo chvilku jsem na to nemohla přijít co to je .Nikdy jsem je neviděla .Na netu moc fotek není a nebo jinak vypadají.Jsou to dárečkové to jo.


úte 20. pro 2011 20:17:16
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 387 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 39  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron