Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 23. čer 2024 5:39:11



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
 Naše substráty 
Autor Zpráva

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Naše substráty
Jo substráty, nekonečné téma.....
Kdysi jsem dost vymýšlel, a zabýval se tím, co je vlastně nej substrát.
To podstatné tu již bylo shrnuto, chtěl bych jen dodat, že substráty ve kterých jsou komerční kytky nemusí být tím pravým. Tyto rostliny se totiž pěstují v optimu, tedy vlhkost substrátu může být vyšší a vysychací cyklus poněkud jiný. Doma pak můžete o kořeny na parapetu přijít....
Pár D. phalaenopsis jsem už o kořeny připravil. Dle mého názoru je nejlepší cestou hrubý ale opravdu hrubý substrát. Klidně i kůra, ale ne kůra jako mulčovací, ale takové spíš ty kousky, kostky. Já si kůru v malém sekám sekyrkou na kousíčky a ten drobnej bordel dávám všecek pryč. Kůru pak spařím, případně trochu povařím.... Bukový list jsem kdysi dával, ale myslim že si ho zasloží akorát Paphiopedilla. Kusy polystyrenu ala drenáž to je určitě velké plus, stejně jako přídavek polystyrenu do kůry. Mám totiž pocit že čistá kůra neodlehčená polyšem je horší než směs. Dokonce i ten molitan neni špatný.
pokud jde o sphagnum, zjistil jsem že ho stačí fakt málo, ne víc jak 10% a ten hrubší typ S. squarrosum je o něco lepší.
Co bych chtěl ale vyzdvihnout, je hrubý prosev z vláknité rašeliny, takové ty vlákna a kousky, borky...nevím proč, ale kořenům prospívají, aspoň u mě na parapetu v mé mikrosbírečce, přídavek opět do 10% víc ne, možná mají i mírně pufrační efekt.
V hrubém substrátu o kořeny jen tak kytky nepříjdou....a nevadí ani občasné "stání ve vodě" .
Křístek & Dušek, super kniha, ale ty směsky bych od nich moc nekopíroval, ani system sázení, kdy je to tak upěchovaný, že po zasazení unese rostlina i celý květináč se substrátem, zřejmě i hliněný :-D .
O substrátech nejlíp píše Mgr. Haager,= kůra, polystyren, trochu sphagna...celá věda.

Tož tak.


ned 12. říj 2008 14:12:55
Profil ICQ

Registrován: pon 08. zář 2008 7:12:05
Příspěvky: 5
Příspěvek Re: Naše substráty
Můj substrát se od Vašeho,téměř neliší jen místo bukvic...tam mám bukové listí,a jsem sním spokojena,ale ráda ho jednu složku obohatím.
Ale mám na Vás dotaz,prý se hodí piniová kůra a dlouho jsem si lámala hlavu kde ji sehnat,hypermarkety prodavají čistou piniovou kůru jako mulčovací.Na první pohled vypadá ideálně,ale je mi trapné se ptát personálu jestli se hodí pro orchideje, s dotazy v hypermarketech mám velmi špatné zkušenosti.Nemáte Vy nějaké zkušenosti s pionovou,ale mulčovací kůrou.


čtv 16. říj 2008 15:03:10
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 20:51:50
Příspěvky: 9
Příspěvek Re: Naše substráty
Ja kupujem píniovú koru Cortex Piniendekor je to dekoračná píniová kora je celkom v pohode akurat obsahuje asi 30% bordelu ktorý musíš pretriediť.


čtv 16. říj 2008 21:55:00
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Naše substráty
Piniová kůra, asi obyčejná borovicová borka je samozřejmě dobrej materiál, i když někdo asi radši dubovou nebo topol. Hádám že kůru z Pinus pinea potřebovat nebudete tak doporučuju sehnat tu z naší domácí P. silvestris.
Mulčovací kůra je nevhodná. Netvrdim že by v ní nějaký ten terestrit nemohl přežívat, liší se výrobce od výrobce, šarže od šarže, jsou tam kousky i smrkové a jiné borky, spousta dříví a všelijaký bordel. Tvar částic je dle mého nevyhovující, prostě nebrat. Myslim že nejlepší jsou větší kusy ze starších stromů pěkně nasekané nebo nějak nadrcené....ale drobná frakce pryč! Ideální je odrbat spadlé stromy nebo posbírat kusy na místě těžby, či na pile, já si s tím ale hlavu nelámu, na to malé množstvíčko loupu kůru přímo ze stromů, nejdu do živého...za pár let to nikdo nepozná....echm.


čtv 16. říj 2008 23:46:18
Profil ICQ

Registrován: pon 08. zář 2008 7:12:05
Příspěvky: 5
Příspěvek Re: Naše substráty
Děkuji za odpovědi,nebudu experimentovat.


pát 17. říj 2008 6:54:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Naše substráty
Pavlína - klidně experimentuj, ale místo mulčovací kůry je hodně jiných materiálů. podívej se například na teraristické stránky http://www.akva-exo.cz/detail/teraristi ... reva/3357/ a ještě dobrá je sekce podestýlky. Zjistila jsem, že nejvíce věcí pro orchideje seženu právě v teraristice včetně vlhkoměru apod.


ned 19. říj 2008 20:36:32
Profil ICQ

Registrován: úte 11. srp 2009 19:54:50
Příspěvky: 156
Bydliště: Prievidza-Slovensko
Příspěvek Re: Naše substráty
to virens-granulovany kravinec používate aj na Phal? m. :oops:


stř 12. srp 2009 13:30:39
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Naše substráty
to Milka,
granulovaný kravinec nepoužívám. Je již obohacen o živiny (přídavek koncentrovaných živin NPK ) a i když mohu změřit hodnoty uS nechci
experimentovat . Za mnoho let co orchideje pěstuji se mi nejvíce osvědčil kravinec suchý nasbíraný na louce. Ten přidávám do substrátu všech orchidejí a množství dávám podle náročnosti jednotlivých rodů. Do Phal.
můžete dávat bez obav 10 % objemových . Jsou to celkem větší jedlíci.
Do Cymbidií se zdravými kořeny i 30 % . Pomíjím případy kdy jsem je viděl zasázeny ve starém hnoji připomínající již hlínu. Velikost pahlíz byla neskutečná a kvetly z jedné pahlízy 2-3 výhony.


stř 12. srp 2009 15:59:57
Profil

Registrován: úte 11. srp 2009 19:54:50
Příspěvky: 156
Bydliště: Prievidza-Slovensko
Příspěvek Re: Naše substráty
to virens -dakujem za odpoved,som velmi rada,lebo s orch.iba začínam a zbieram inf. kde sa dá,je lepšie od skúsených pestovatelov ako z knižek,mam 6 phal a 1 dendrob.milka


čtv 13. srp 2009 13:36:26
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Naše substráty
Virens: zajímavé fakt. 30% Se mi zdálo moc, přitom přesušený je už pak neškodný, a parádní zdroj živin i materiál, který zadrží vlhkost.


čtv 13. srp 2009 14:00:10
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 70 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron