Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 15:10:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Vlastní expediment 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
janav píše:
mně ten mech vyhovuje asi proto, že jsem velký zalívač a on brzo vyschne...
a Odont. bictoniense, které pořád šplhá z květináče, si do něho natahuje kořeny jako divé

Ono to chce si svou chybu uvědomit a trochu se krotit :) Já se také považuji za mírného přelévače :)
Já mám ten mech rád zejména proto, že je téměř nenasákavý, ale v jeho struktuře se po namočení drží pouhou přilnavostí spousta vody. Tu mají kořeny čas zpracovat protože se nemá kam vsáknout, rostlina se napije a pak vše rychle proschne. Piniovka má bohužel vlastnosti jiné. Po rychlém namočení je v ní také "volná" voda, ale ta se poměrně rychle do ní vsákne a rostlina se dostatečně v krátkosti nenapije. Piniovka sice není přemokřená a udržuje mírnou vlhkost což je ok, ale rostlina se pořádně nenapije protože volná voda rychle chybí. Míra to má vychytané tím mechem, kam když narostou kořeny tak pijí právě z toho rašeliníku, kde je vody hodně a na obvodě rychle vyschne. Stejně ale ty části kořenů které procházejí kůrou tak se v tom hrubém substrátu nenapijí. Rostlina si to ale obstará z mechu. U mne po namočení pije všechno a tím to kytka rychle vypije a hodně se napije- což je asi plus. Nesmí se ale namáčet často aby vnitřní kořeny neuhnily. Sám ale nedokáži zodpovědět, jestli je to lepší jak to mám já a nebo Míra. Důležité je to, že nám ty rostliny rostou a kvetou- alespoň jakž,takž.
Vlastnosti a zejména plusy tohoto mechu jsem ale již zmiňoval na počátku tohoto vlákna. Až čas ukáže, jestli tento materiál je pro některé druhy orchidejí výhodnější než něco jiného.


pon 23. říj 2017 6:54:10
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Ještě jsem provedl ze zajímavosti jedno měření ohledně mechu na Coelogyne dayana. Květináč má objem necelých 15l mechového substrátu i s kořeny rostliny. Po asi 20ti minutovém namočení, vypuštění a odkapání zůstane v mechu 3,5l vody. Dá se tedy říci, že v jednom litru mechu se udrží 2,3dcl vody. Z toho tak těch 0,3dcl je voda do mechu vsáklá a 2dcl je voda, kterou má rostlina k dispozici a která drží nějak ve struktuře. To už je ale pouze můj odhad. Proto se ty kytky po namáčení napíjejí k prasknutí. Po spotřebování volné vody pak je ale vše velmi vzdušné a rychle to proschne. Tato vlastnost je vlastně to, co mne na tomto mechu zaujalo, protože střídání mokra a sucha je asi princip pěstování většiny druhů orchidejí.


pon 23. říj 2017 15:27:29
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Příloha:
P1330482.JPG
P1330482.JPG [ 153.16 KiB | Zobrazeno 3666 krát ]
Příloha:
P1330489.JPG
P1330489.JPG [ 68.37 KiB | Zobrazeno 3666 krát ]
Příloha:
P1330490.JPG
P1330490.JPG [ 76.37 KiB | Zobrazeno 3666 krát ]
Tak poté co jsem zjistil jak krásně roste v mechovém košíčku Encyclia mariae tak jsem se nakonec rozhodl že oddělím část E. citriny a "zasadím" ji také do mechu do košíčku. Nejprve jsem ale naplnil mechem ten košík pouze do poloviny, aby objem odpovídal velikosti rostliny. Tak jak kytka poroste tak budu mech přidávat. Snad jednou kytka obroste celý košík a bude se jí v něm líbit také.


čtv 23. kvě 2019 20:37:29
Profil

Registrován: ned 07. lis 2010 22:11:48
Příspěvky: 558
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Záruba už jste mě přesvědčil ohledně mechu jako substrátu.Ještě prosím něco málo o hnojení.
Díky


čtv 23. kvě 2019 21:38:45
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Příloha:
P1330493.JPG
P1330493.JPG [ 75.53 KiB | Zobrazeno 3649 krát ]
Příloha:
P1330492.JPG
P1330492.JPG [ 125.08 KiB | Zobrazeno 3649 krát ]
Vaclav píše:
Záruba už jste mě přesvědčil ohledně mechu jako substrátu.Ještě prosím něco málo o hnojení.
Díky

Já spíše jenom zveřejňuji co s kytkami dělám, snažím se to dokumentovat fotografiemi a na ostatních je aby to posoudili a vybrali si z toho po svém :) .
Již jsem někde napsal že ten mech za nějakou spásu nepovažuji. Je potřeba skloubit všechno dohromady. Nesmí se moc napěchovat aby byl vzdušný. Musí to být hrubý mech, mám ho z lesa a nikoli ten jemný ze zahrady. Na fotce vypadají dosti podobně. U velikých objemů v koších je dobré udělat kůrové jádro aby to uvnitř lépe vysýchalo. Tak to dělá třeba P. Mandlík u Stanhopejí ap. Musí být správný objem nádoby vzhledem ke kořenovému systému rostliny, dobře volená zálivka atd.
Co se týče hnojení tak mi přijde že méně je někdy více. Jelikož pěstuji i vzrůstné rostliny jako kroton, fíkus, vánoční hvězdu, monsteru aj. a vidím co dokáží vytvořit zelené hmoty i téměř bez hnojení tak se domnívám že všeobecně přehnojujeme. Kroton za rok váhově přiroste jako citrina za 10 roků. Navíc tu dešťovku ze střechy považuji za roztok všeho možného již se živinami. Je v ní prach a špína, také trus ptáků, hmyzu ap. Něco se usadí ale zbytek vytvoří koloidní roztok všeho možného. Jinak tvrdá ale není. Pro mne důkaz jsou denně rosené listy Stanhopejí, které bez otírání vypadají viz. obr.
Abych ale odpověděl: Nyní jsem přešel na Orchidejová hnojiva kde je malý obsah dusíku. Třeba Substral 4-4,5-8. Hnojím tak jedenkráte za 14dní poloviční koncentrací a to pouze ve vegetaci. Z časových důvodů hnojím vše stejnou koncentrací. Snažím se také alespoň jedenkráte za vegetaci vystavit kytky delšímu dešti aby se živiny vyplavily jak doporučovali již staří zahradníci.
Toť vše, přeji mnoho úspěchů.


pát 24. kvě 2019 7:55:30
Profil

Registrován: ned 07. lis 2010 22:11:48
Příspěvky: 558
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Díky za vyčerpávající odpověď


pát 24. kvě 2019 10:37:11
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Vlastní expediment
Syn mě dovezl mech, ale místo rašeliníku to bylo cosi s keříčkovitými listy, hodně vzdušné a málo nasáklivé. Dal jsem do toho semenáčky P. violacea, křížence phalů a Ren. monachica a rostou velmi dobře. Hnojím ale při každé zálivce 100-200 mikrosiemens. Takže vlastně hydroponie.


úte 15. čer 2021 23:47:43
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 77 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron