Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 21:26:41



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 pH čili reakce substrátu 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Riziko špatného pH je při kultuře jen v samotné kůře. Přídavek anorganických substrátů (dřevěné uhlí, různé zeolity např. Kanuma, dolomit, vápenec, pemza, granodiorit...) zabraňuje kritickému výkyvu pH. Třeba pemza (hrubá) je dobrá i u katlejí. Paphiopedila v samotné kůře je potřeba po 2 letech přesadit, v zeolitu (Colomi) údajně vydrží až 5 let.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 18. led 2024 15:01:54
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 405
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Zaléval jsem vylahvované semenáčky v borové kůře s nastaveným pH neředěným Murashige- Skoogem (4g/l) v PE pytlíku asi 3 měsíce. Roztokem jsem proléval. Rostly skvěle, substrát nikdy nevyschnul. Pak mě jednou miska vyschla, zůstala trochu vlhká a půlka semenáčků byla pryč. Takže ty 4 g/l je horní mez koncentrace hnojiva při opakovaném intenzivním knojení. Pokud jde o Paphia, sel jsem je málo. P. barbatum vyklíčilo na 6x ředěném Murashige-Skoogoni a vylavival jsem je do směsi prach z borové kůry- perlit a nastavil pH. Bez dalších úprav rostly ve skleníku a největší mají asi 15 cm velikost a doufám, že letos pokvetou. Snížená koncentrace solí pro vyklíčení Paphií je zřejmě zásadní, na MS neklíčí, P. victoriae- reginae vyklíčila na ředěném MS také.


úte 30. led 2024 14:48:54
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 405
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Jo, samozřejmě po vylahvování bylo MS bez cukru a vitaminů. jinak by to zplesnivělo. Skladuju soli MS v 10l kanistru a přídavky dodávám před nastavením pH a sterilizací.


úte 30. led 2024 14:59:01
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
4g/l to snad nehnojí ani profi pěstitelé phalů. To by musel být roztok nejméně tak 4000 µS. To už jsou hodnoty jako v jezírkách slanisek.


čtv 01. úno 2024 14:46:39
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: pH čili reakce substrátu
Na obrázku semenáče C&spol. rok po vylahvení a 3 týdny po vylahvení, Rostliny asi netuší, že neměřím pH, a proto se jim daří.
Část substrátu je kůra apod. svařená s KOH + K3PO4. Výluh používám jako hnojivo. Ani u něho jsem v tomto století neměřil pH, pouze po vychladnutí jsem tam přidal pro jistotu CO2 (sodovku z demivody) a uchoval v chladnu. Měření vodivosti pokládám za jednoduché a rozhodující. Preparovaný substrát usuším na topení nebo v létě na slunci. Suchý smíchám s nepreparovaným (drcené slupky ořechu, bukvic , Reptibark...) a před použitím zaleju horkým roztokem močoviny 1g/l- pH jsem ani zde v tomto století neměřil. Připomínám, že používám vodu s určitou karbonátovou tvrdostí (50uS).


Přílohy:
2023.jpg
2023.jpg [ 198.36 KiB | Zobrazeno 637 krát ]
2024.jpg
2024.jpg [ 197.05 KiB | Zobrazeno 637 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
pon 12. úno 2024 12:39:37
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: