Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 13:52:39



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
 Anorganické substráty 
Autor Zpráva

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Pokračuju s Kanumou. Normálně se používá pro bonsaje, je to vodnatý hlinitikřemičitan čili patří mezi zeolity. Zeolitů je ale hafo, mají ultramikroskopické póry ale s různou velikostí, někdy se do nich vejde než voda, jindy draslík atd. Kanuma se dováží z Japonska a je až na zrnění stadartní. pH jsem naměřil 5.8 . Zasázel jsem do ní pár větších kytek a zalil 10x ředěným Knopovým roztokem (je pro hydroponii. bez amonia) a zírám. Kytky ani nepřestaly růst, kvanta semenáčků jako Renanthery, Pafia, botanické Phaly totéž. Je bez mikroflory, takže při vhodném hnojení pH nebude kolísat.


čtv 19. srp 2021 21:48:48
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Pokračování: Kanuma pufruje středně, pH se u různých dávek trochu liší, naměřil jsem 5.8 až 6.1. Po vyvaření s hnojivem a trochou zředěné kyseliy sírové (5%) jsem dostal něco kolem 5.6 a v tom vydrží i malé semenáčky choulostivých kytek beze ztrát. Třeba Renamthera vietnamensis, Phalaenopsis mariae či bbuyssoniana, i větší Paphia.


ned 24. črc 2022 19:08:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Kanumu přidávám taky, ale víc pemzu. Pemza se osvědčila i jako přídavek k epifytům. Všechny substráty třídím na 3 různých sítech. Při sázení dávám čím níž, tím hrubší kusy. Co dávám až polovinu anorganiky pro Paphia (u Brachypetal 3/4), hniloby se vyskytnou zřídka i když už nepřesazuji včechny po 2 letech. Pro Paphia, co nerostou na vápenci, dávám stejně na dno větší kusy dolomitu (ne dolomitického vápence!) U větších rostlin dáván pod ně košíček pro vodní rostliny. Někdy dojdou, protože nejsou všude ke koupi. Pak používám rašelinové pikýrovací květináčky, do kterých ještě udělám pár dírek hřebíkem (možná není nutné). Pro epifyty dává známý jako drenáž drcený keramzit. Na to nemám názor či zkušenosti, ale celý keramzit se mi neosvědčil. Seramis, užívaný Němci pro cypripedia, požívám jen do vrchní jemné směsi s Kanumou, jemnější pemzou a jedlovou kůrou (Repti Bark, k dostání v některých Zverimexech a marketech) V reptibarku rostou některé semenáče, ty, co po vylahvení ve všem chcípou.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 26. črc 2022 13:49:08
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Reptibark by měla být klasická douglaska, používaná běžně v USA.


stř 10. srp 2022 9:53:41
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Anorganické substráty
V Orchideenzauber vyšel právě článek o minerálních substrátech. Keramzit celý nebo drcený (Lecadan) se pro kulturu orchidejí nedoporučuje. Vyskytly se růstové poruchy, skvrny až nekrózy, zvláště u Stanhopejí. Problém připomíná klamavě nedostatek vápníku. Možnou příčinou je otrava fluoridy a kadmiem. Citlivé jsou rovněž Anthurium, Aglaonema.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 12. srp 2022 20:23:44
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Keramzit má neutrálne pH - teda 7, čo je nevyhovujúce pre mnohé orchideje, takže problém bude najskôr kvôli tomu ...


ned 14. srp 2022 8:47:44
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Ještě je kanumě, je dost mokrá a je lepší použíívat hrubozrnění Mácha


čtv 01. zář 2022 23:56:38
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Kanumu kupuju v 16l balení,sice dráž, Bonsai centrum Libčany po 595 kč. Mají různé zrnění a lacinou dopravu. Teď ji zkouším míchar s pinoovkou, zatím se mi zdá, že než se prosadí její vyšší pH tak to trvá dlouho, tak dva týdny ,samozřejmě v rozoku hnojiva aby se ionty mohly vyměňovat. O chování po delší době napíšu. Zatim jsem učisté kdanumy viděl návtat k vyššímu původnímu pH a nízké ztráty semenáčků.


čtv 06. črc 2023 23:47:28
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Anorganické substráty
Kanumu dávám do vrchní části substrátu a přesetou od prachu. Přes můj nezájem o pH se podivuji, proč ji doporučují pro azalky a rododendrony a píšou, že je kyselá. Pro papuče, co nechtějí vápenec, dávám hnědý granodiorit a stejně trochu dolomitu (ne dolomitického vápence).

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 07. črc 2023 11:01:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Anorganické substráty
cheron píše:
Keramzit má neutrálne pH - teda 7, čo je nevyhovujúce pre mnohé orchideje, takže problém bude najskôr kvôli tomu ...

Myslím, že třeba Brachypetala, co rostou často jen ve vápencovém štěrku by v keramzitu taky zdechla.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 09. črc 2023 15:22:04
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: