Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 25. dub 2024 14:52:41



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Další
 Reverzní osmóza 
Autor Zpráva

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Karlos píše:
Rozprašovač?


to jsem dělal dříve při menším počtu rostlin. Je to časově o mnoho náročnější než dát máčet do sudu x rostlin a za 15min je vytáhnout a dát máčet druhou várku. Navíc v létě se to muselo dělat 2x denně oproti jednomu máčení.


pon 19. říj 2020 18:11:38
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Ono je dobré to rosení opakovat po cca 5 - 30 minutách, aby se volné kořeny pořádně nasákly. Ne vždy je to samo možné. Několik vand máčet lze, ovšem kvanta kytek také ne. Pro mě např. je nemyslitelné sundávat z oken spousty kůr a každou máčet. Máčení je podle mě chybná koncepce a často bývá doporučováno u phalaenopsisů, nebo tillandsií, které to vůbec nepotřebují. Krom viróz můžete roznášet i houbové a bakteriální choroby.


pon 19. říj 2020 20:54:22
Profil ICQ

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Karlos píše:
Ono je dobré to rosení opakovat po cca 5 - 30 minutách, aby se volné kořeny pořádně nasákly. Ne vždy je to samo možné. Několik vand máčet lze, ovšem kvanta kytek také ne. Pro mě např. je nemyslitelné sundávat z oken spousty kůr a každou máčet. Máčení je podle mě chybná koncepce a často bývá doporučováno u phalaenopsisů, nebo tillandsií, které to vůbec nepotřebují. Krom viróz můžete roznášet i houbové a bakteriální choroby.


Tedy byste navrhoval nemáčet vůbec a jen vydatně rosit? Mně v létě přijde, že volně rostoucím Vandam, Ascocendam jen rosení nestačí. Mám je v sudu klidně dvě hodiny a ta hydrace by mohla být klidně větší. Při pouhém rosení listy měknou známkou dehydratace. Jak tomuhle zabránit?

Ono mně přijde celkově, že rostliny by uvítaly větší zavlažování než se všude uvádí. Kůrové substráty mám za pár dní proschlé, jediné čím trochu jde udržet vlhkost je rašeliník, ale ten zase nemá životnost a sedá si.


pon 19. říj 2020 22:37:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
martinmartin píše:
Karlos píše:
Ono je dobré to rosení opakovat po cca 5 - 30 minutách, aby se volné kořeny pořádně nasákly. Ne vždy je to samo možné. Několik vand máčet lze, ovšem kvanta kytek také ne. Pro mě např. je nemyslitelné sundávat z oken spousty kůr a každou máčet. Máčení je podle mě chybná koncepce a často bývá doporučováno u phalaenopsisů, nebo tillandsií, které to vůbec nepotřebují. Krom viróz můžete roznášet i houbové a bakteriální choroby.


Tedy byste navrhoval nemáčet vůbec a jen vydatně rosit? Mně v létě přijde, že volně rostoucím Vandam, Ascocendam jen rosení nestačí. Mám je v sudu klidně dvě hodiny a ta hydrace by mohla být klidně větší. Při pouhém rosení listy měknou známkou dehydratace. Jak tomuhle zabránit?

Ono mně přijde celkově, že rostliny by uvítaly větší zavlažování než se všude uvádí. Kůrové substráty mám za pár dní proschlé, jediné čím trochu jde udržet vlhkost je rašeliník, ale ten zase nemá životnost a sedá si.

Dehydrataci rostlin může způsobovat nevhodná zálivková voda s vysokým obsahem solí. Zvýšenou zálivkou problém úplně neodstraníme, jen podpoříme sklon k houbové a bakteriální infekci.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 20. říj 2020 12:27:32
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Paphio píše:
martinmartin píše:
Karlos píše:
Ono je dobré to rosení opakovat po cca 5 - 30 minutách, aby se volné kořeny pořádně nasákly. Ne vždy je to samo možné. Několik vand máčet lze, ovšem kvanta kytek také ne. Pro mě např. je nemyslitelné sundávat z oken spousty kůr a každou máčet. Máčení je podle mě chybná koncepce a často bývá doporučováno u phalaenopsisů, nebo tillandsií, které to vůbec nepotřebují. Krom viróz můžete roznášet i houbové a bakteriální choroby.


Tedy byste navrhoval nemáčet vůbec a jen vydatně rosit? Mně v létě přijde, že volně rostoucím Vandam, Ascocendam jen rosení nestačí. Mám je v sudu klidně dvě hodiny a ta hydrace by mohla být klidně větší. Při pouhém rosení listy měknou známkou dehydratace. Jak tomuhle zabránit?

Ono mně přijde celkově, že rostliny by uvítaly větší zavlažování než se všude uvádí. Kůrové substráty mám za pár dní proschlé, jediné čím trochu jde udržet vlhkost je rašeliník, ale ten zase nemá životnost a sedá si.

Dehydrataci rostlin může způsobovat nevhodná zálivková voda s vysokým obsahem solí. Zvýšenou zálivkou problém úplně neodstraníme, jen podpoříme sklon k houbové a bakteriální infekci.


nic lepšího než dešťovku nebo demi vodu rostlinám nabídnout nemohu. Jestli se zasolují i tím, tak je nemá cenu pěstovat. Já jen narážel na problém, že mně kůrové substráty nedrží tolik vlhkosti, kolik bych si představoval. Rašeliník zase nemá životnost. Kokosové chipsy sice vodu drží, ale zasolují rostlinu a dále pak, že rosení v létě je utopie. Rostliny pěstované volně silně porosím a vrátím se za 20 minut a po rosení ani stopy. Kořeny na dotek oschlé. V sudu mají možnost vstřebávat vodu delší dobu. Rosit bych musel 3x-5x denně a to časově fakt nejde. Jinak souhlasím s Karlosem, že by bylo daleko lepší rostliny jen rosit rozprašovačem a předejít zbytečnému riziku předávání viroz.


úte 20. říj 2020 12:58:53
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
No já když jsem kdysi zaléval studniční vodou, která měla nějakých 500 - 700 uS, tak jsem také měl neustále seschlé kytky. S dešťovkou pak samo nastaly jiné časy.


úte 20. říj 2020 13:37:20
Profil ICQ

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Karlos píše:
No já když jsem kdysi zaléval studniční vodou, která měla nějakých 500 - 700 uS, tak jsem také měl neustále seschlé kytky. S dešťovkou pak samo nastaly jiné časy.


Třeba mám nějakou špatnou dešťovku a s vodou z osmozy nastane výrazné zlepšení. Uvidím. Schválně jsem objednal konduktometr ať vím čím zalévám. Ale upřímně nepředpokládám, že by dešťovka měla mít nad 100 uS.

Neměl byste nějakou odzkoušenou přísadu do substrátu, která zadržuje vodu a má delší životnost než rašeliník? Něco co bych mohl míchat do kůrových substrátů


úte 20. říj 2020 16:55:58
Profil

Registrován: pon 21. lis 2016 20:32:14
Příspěvky: 92
Bydliště: Lupenice
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Dešťová voda může mít klidně i 500uS. Záleží z jaké krytiny stéká. Měřil jsem doma dešťovku z eternitové krytiny,ta měla 580uS. Z betonové krytiny ta měla asi 350uS a nakonec z krytiny z pálené hlíny. Na začátku bylo kolem 50uS a po hodině to kleslo na nějakých 20uS. No a tou zalévám. Na zimu si nachytám tak 2 m3 vody,mám je ve sklepě ve tmě a v chladnu a tu používám až do čerstvé. Letos na podzim jsem vyléval 2 roky starou vodu co mi zůstala v sudech. Nebyla kalná ani nijak nezapáchala a stěny sudů nebyly pokryty kluzkým slizem,jak se to stává když je voda venku.


úte 20. říj 2020 19:42:25
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1005
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
martinmartin - mám rastl. vyviazané. V lete síce vyžadujú častejšie zalievanie (aj denne), ale aj tak sú schopné 2-3 dni vydržať bez zalievania. Cez zimné obdobie je to lepšie - stačí zalievať raz za 3-4 dni. Moja skúsenosť.
Vandy síce nemám, ale ...
Píšete, že pestujete v kôrovom substráte. Máte ich teda v "klasických" plastových, malých kvetináčoch, v ktorých sa predávajú ? A korene im voľne visia ? V tom prípade možno mám pre Vás radu. Nezavrhujte rašelinník - zviažte voľne visiace korene dokopy a omotajte k nim trochu toho rašelinníku. Potom stačí zalievať rozprašovačom - rašelinník zadrží na chvíľu vodu a stihnú sa napiť.


pát 23. říj 2020 20:47:48
Profil

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
cheron píše:
martinmartin - mám rastl. vyviazané. V lete síce vyžadujú častejšie zalievanie (aj denne), ale aj tak sú schopné 2-3 dni vydržať bez zalievania. Cez zimné obdobie je to lepšie - stačí zalievať raz za 3-4 dni. Moja skúsenosť.
Vandy síce nemám, ale ...
Píšete, že pestujete v kôrovom substráte. Máte ich teda v "klasických" plastových, malých kvetináčoch, v ktorých sa predávajú ? A korene im voľne visia ? V tom prípade možno mám pre Vás radu. Nezavrhujte rašelinník - zviažte voľne visiace korene dokopy a omotajte k nim trochu toho rašelinníku. Potom stačí zalievať rozprašovačom - rašelinník zadrží na chvíľu vodu a stihnú sa napiť.


Vandy mám volně. Do květináčů je nemám jak dát, když mají i metr a půl kořenů. Zkusil jsem objednat konduktometr, který dodají za tři týdny, jelikož není skladem. Potom uvidím co kvalita dešťovky. Třeba je na nic a má 600 uS. Co já vím, nikdy jsem ji neměřil a předpokládal jsem, že dešťovka je vhodná.

Kůrové substráty u jiných druhů orchidejí mně nedrží vodu, jak bych si představoval. Jestli je kůra moc hrubá netuším, ale i na zimní poměry zalévám dost často. Nenapadá vás v čem by mohla být chyba?


pát 23. říj 2020 20:57:11
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron