Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 18. dub 2024 8:15:12



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Další
 Reverzní osmóza 
Autor Zpráva

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Ahoj,
vodu z kondenzační sušičky (Miele) jsem používal více než dva roky na rosení běžných komerčních orchidejí-k jejich zjevnému prospěchu.Ta naše má vodivost 15-20 mS.
Teď ji používám jen do zvlhčovačů,na kytky raději dešťovku-sněhovku,potřeba neustále stoupá a sušička nestíhá...;)

_________________
www.orchids.webnode.cz


pát 10. úno 2012 15:51:13
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 02. kvě 2012 7:26:43
Příspěvky: 222
Bydliště: Manchester, Lancashire
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Uz dlho rozmyslam nad RO vodou, pretoze neviem sa ku kvalitnej vode dostat inou cestou. Presiel som toto vlakno asi tri krat a nie som o vela mudrejsi, takze ak by ste vedeli niekto poradit, budem rad. RO vodu by som potreboval len na polievanie kvetov, ziadne pitie, takze si myslim, ze by mi stacila ta, co vyrobi najmenej vody. Ale vsimol som si, ze existuje systemi s 43, 4 a viacstupnovov filtraciou. aky by som potreboval? zalezi to od kvality vstupnej vody? Je montaz narocna? Neviem si velmi predstavit, kym som to nevidel na zivo, co to vsetko to obnasa.
Nasiel som napr. nieco take
http://www.osmotics.co.uk/products/Ultr ... ystem.html

bolo by to vhodne?

_________________
Na reči ma fascinuje to množstvo výrazov pre veci, ktoré neexistujú. Napríklad pravda, sloboda, spravodlivosť,...


čtv 25. dub 2013 0:13:34
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 09. čer 2011 15:51:49
Příspěvky: 263
Bydliště: Adamov
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Ahoj co jsem si načetl tak pro úpravu běžné kohoutkové vody je lepší více stupňová, aby vydržela déle membrána. Jinak to zapojení by ti měl udělat každý vodař nebo šikovný kutil...zapojí se to ta přívod vody pomocí ventilku nebo rozbočky.-..mašinku stačí zapínat jednou za týden a pokud si vemeš nějakou co je výkonější tak ta spotřeba vody taky není tak hrozná(asi tak jedna napuštěná vana).
Já osobně budu dělat v brzké době rekonstrukci koupelny a celého jádra tak si nechám napojit rovnou i RO

_________________
orchidejky už nejsou u mě jen koníček, ale už přerostly ve slona


čtv 25. dub 2013 5:35:29
Profil

Registrován: stř 02. kvě 2012 7:26:43
Příspěvky: 222
Bydliště: Manchester, Lancashire
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
vodovodnu vodu nemam veli zlu okolo 100 [μS]. pri sest stupnovej je ale jeden stupen mineralizator, sa mi zda, tak ten mi urcite netreba. Co sa tyka spotreby vody, ta matiez netrapi, momentalne, vodu mam zadara.Len neviem, ci budem mat miesto. tie co som pozrel nemali napisane, ake maju rozmeri. no a s vodarom alebo kutilom to bude trochu horsie, ziadneho nepoznam a firme by som zaplatil za montaz mozno viac ako stoji samotna RO

_________________
Na reči ma fascinuje to množstvo výrazov pre veci, ktoré neexistujú. Napríklad pravda, sloboda, spravodlivosť,...


čtv 25. dub 2013 6:29:37
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Užitečné odkazy: http://jurasu.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=31
http://www.mangala.cz/reverzni-osmoza-ro-mini-akvarium-c-31_39.html?zenid=9545144a3f4fae6c8eb2bc2f4e7c3592

http://abecedazahrady.dama.cz/Default.aspx?section=102&server=1&article=2073 - zde k tomu mám výhrady, v bytě je lépe méně hnojit, pouze dobře prokořenělé orchideje nad 100uS. U Cymbídií lze více.
Demineralizační (ionexové) filtry buďto vynecháme, nebo použijeme jen katex a za něj filtr s dolomitem v takové vrstvě, aby vodivost byla asi 30-40, max. 50uS.
Ono se nepřesně všude píše že orchideje nesnášejí tvrdou vodu. Mírný obsah přechodné tvrdosti (hydrogenuhličitany Ca, Mg) je pro kytky důležitou živinou, která je metabolizována beze zbytku. Vadí stálá tvrdost- sírany, chloridy, kteréžto soli se časem koncentrují a pálí kořeny.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 25. dub 2013 6:57:01
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 02. kvě 2012 7:26:43
Příspěvky: 222
Bydliště: Manchester, Lancashire
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
presiel som tie stranky a nieco som pochopil, niecomu este nerozumiem. tak by som to zhrnul

pre mna by asi bol idealny 4 stupnovy system, piaty stupen by mal menit chut a pach, siesty vracat neake mineraly spat do vodya siedmi ani neviem co, tieto tri stupne mi budu zbytocne na zalievacu vodu podla mna.

a s toho, co som videl 4 stupnove som pochopil, ze su dva druhy:
pri prvom je sedimentacny filter, uhlikovy a dalsi uhlikovy a potom membrana
pri druhom sedimentacny filter, uhlikovy filter, membrana a doionicny filter

teraz otazka, pisete, ze sa ma pouzit len katex, kedze si neviem predstavit aklo to cele vyzera, tak ani ako sas vynecha ten anax, alebo ako to bolo.
ten filter s dolomitom treba dokupit?

A este jedna otazka. je nutne mat namontovanu celu sustavu v urcitej vyske pri privode a odvode vody? bol by problem, ak by bola sustava na zemi dajme tomu a privod a odtok vody tak meter nad tym. rozmyslal som, ze by to nemuselo byt zapojene stale, ale by som privod zapojil na normalny kohotik, ked mi bude traba a odpadova voda by sla klasicky do odpadu. aby som to nemusel napajat na trubky

_________________
Na reči ma fascinuje to množstvo výrazov pre veci, ktoré neexistujú. Napríklad pravda, sloboda, spravodlivosť,...


čtv 25. dub 2013 8:50:05
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Před rokem a čtvrt jsem si nechal na Vánoce nadělit http://www.mangala.cz/ro-41080mp-filtra ... p-319.html. Pro čištění využívám vlastní studniční vodu o vodivosti cca 850μS. Instalaci a zapojení jsem po delším laborování ( a hlvaně počlivém prostudování všech přiložených dokumentů ;) )zvládl sám. Za třetím stupněm tj. za membránou má voda vodivost cca 35μS za čtvrtým stupňem 0μS. Po nabytých zkušenostech bych pro Tvoje potřeby zřejmě volil http://www.mangala.cz/ro-mini50-filtrac ... -p-69.html . Náplň deionizačního stupně se poměrně rychle vyčerpá (v mém případě po cca 5 měsících) a patří k těm dražším "náhradním dílům". Pokud bys čistil vstupní vodu o vodivosti 100μS, pak by všechny filtry ale měly jistě výrazně vyšší trvanlivost. Je ale otázka jestli je takovou vodu ještě nezbytně nutné čistit. Nejvíce asi bude záležet na pěstovaných druzích. Vápník a hořčík lze rovněž dodat vhozením mletého dolomitického vápence do kanystru s vodou připravenou k zálivce.
Hezký den
Pavel


čtv 25. dub 2013 9:22:57
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Ještě trochu teorie: deionizační filtr obsahuje mix katexu a anexu. Anex odstraňuje z vody stopy chloridů a CO2 a SiO2, což je zbytečné, CO2 je vlastně hnojivo a SiO2 je neškodný. S výrobcem je možno dohodnout buď obrácený poměr směsi (málo anexu, nebo lépe jen katex a filtr s dolomitem- používá HAKI). Katex lze regenerovat nebo vyměnit, cenu nevím.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 25. dub 2013 13:18:30
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
Taky dám zkušenost .
Já mám RO 4roky.Dala jsem si raději poradit od Paphia. RO mám od internetového obchodu Mangala.Ochotně mě vše vyměnili ,protože ze začátku jsem si vše špatně objednala.
Nejprve se provede propláchnutí membrány- http://www.mangala.cz/page.html?chapter=50&id=1. Dál jak teče voda-po bodech 1-filtr pro zadržení nečistot,2-uhlíková patrona,3-RO –membrána, 4-katex,poslední 5-dolomit-štěrk .Žlutá hadička-už hotová voda.
Výsledná voda je asi tak 40µS.To už teče ale přes ten dolomit,který mám jen půlku té patrony.Když byla celá patrona dělalo to skoro 100µS.Odpad vody je tak 1:4 až 5.Používáme 1x2 týdně,podle potřeby aby nevyschla membrána.Jinak používám dešťovku RO mám jen jako rezervu kdyby delší čas nepršelo-což některý rok i bylo.A pak je to pr...r
Tady jsou technické informace.http://www.mangala.cz/page.html?chapter=0&id=7
Jo pro kontrolu občas poměřím pH hodnotu vody ale před dolomitem.Když bude pH vyšší musí se katex vyměnit .Já jsem spokojená -dobrý to je. ;)


Přílohy:
Poznámka: RO
RO.jpg
RO.jpg [ 195.73 KiB | Zobrazeno 5843 krát ]
čtv 25. dub 2013 15:42:21
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 02. kvě 2012 7:26:43
Příspěvky: 222
Bydliště: Manchester, Lancashire
Příspěvek Re: Reverzní osmóza
To pavel:
Urcite je nutne v mojom pripade vycistit aj tuto vodu, pretoze sa mi tvoria na rastlinach, tesne pri substrate take kristaliky soli a to ani nehnojim, chcel by som este hnojit, len velmi jemne aby sa rastlinam dostavalo to, co potrebuju a nezasolovali sa este viac.

To haki:

Tak uz mi je to v podstate jasne, len by som este potrboval doplnit niektore info.
Bolo tu uz viackrat spominane katex a anex, pisali ste vyrobcovi, alebo ako ste to riesili, aby ste dostali len katex? pretoze som nasiel len zmesi.

druha otazka este ako ste riesili ten dolomiticky vapenec? je na to neaka napl? alebo ste ho kupili niekde inde?


dakujem vsetkym, co pomohli

_________________
Na reči ma fascinuje to množstvo výrazov pre veci, ktoré neexistujú. Napríklad pravda, sloboda, spravodlivosť,...


čtv 25. dub 2013 21:07:54
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: