Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 17:31:47



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 147 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
 Zálivka 
Autor Zpráva

Registrován: pon 31. srp 2009 21:33:16
Příspěvky: 81
Příspěvek Re: Zálivka
Mám trocha začiatočnícku otázku, ospravedlňujem sa, ak sa to tu už riešilo.
Kedy zalievať rastliny pokiaľ je von príliš teplo? Narážam na toto oteplenie. Väčšinou sa odporúča rastliny zalievať ráno. Avšak v mojom prípade rastliny zasadené v malých kvetináčoch (mladé rastliny Laelia pumila, Cattleya forbesii, Laelia kautskyi a Vanda coerulea) veľmi rýchlo oschnú. Nebolo by lepšie zaliať ich večer? (Budú mať viac času prijať vodu?) Pri dospelých rastlinách to asi problém nie je, predsa sú vo väčšom - majú viac substrátu, ktorý zadrží viac vody. Tu to ale vyschne úplne celé, nie len povrch. Ďakujem za odpovede.
Dávid


ned 16. čer 2013 22:36:32
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Zálivka
David8017 píše:
Mám trocha začiatočnícku otázku, ospravedlňujem sa, ak sa to tu už riešilo.
Kedy zalievať rastliny pokiaľ je von príliš teplo? Narážam na toto oteplenie. Väčšinou sa odporúča rastliny zalievať ráno. Avšak v mojom prípade rastliny zasadené v malých kvetináčoch (mladé rastliny Laelia pumila, Cattleya forbesii, Laelia kautskyi a Vanda coerulea) veľmi rýchlo oschnú. Nebolo by lepšie zaliať ich večer? (Budú mať viac času prijať vodu?) Pri dospelých rastlinách to asi problém nie je, predsa sú vo väčšom - majú viac substrátu, ktorý zadrží viac vody. Tu to ale vyschne úplne celé, nie len povrch. Ďakujem za odpovede.
Dávid

Tohle není vůbec začátečnická otázka, ale pro orchideje zcela zásadní 8-) . V přírodě všeobecně platí, že za vysokých teplot během dne dochází k vysychání rostlin a k jejich opětovnému zásobení vodou dojde až orosením při poklesu teplot v nočních či ranních hodinách. Samozřejmě pokud během dne nezaprší :mrgreen: . Orchideje jsou na tento způsob přijímání vody adaptovány a jejich zalévání za vysokých teplot je pro ně nevhodné, pokud ne zcela zničující. Já v těchto vedrech zalévám až navečer po západu slunce. Rostliny jsou celou noc ve vlhku a mají dostatek času doplnit ztráty vody odpařené během dne. Navíc u mnoha sukulentních druhů orchidejí funguje tzv. CAM systém. To zjednodušeně znamená, že rostlina otevírá během noci průduchy, aby mohla přijímat CO2 a přes den je uzavírá, aby co nejvíce ztrátu vody omezila.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 16. čer 2013 23:15:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 19. kvě 2013 22:11:50
Příspěvky: 54
Bydliště: Rakovnicko
Příspěvek Re: Zálivka
Strelka píše:
Dobrý den,

ráda bych se poradila, jak správně zalévat Miltoniopsis. Dostala jsem ji od manžela jako Miltonii, ale dle informací na netu a vzhledem k tomu, jak orchidejka vypadá, se asi jedná o Miltoniopsis. Vím, že má mít stále vlhký substrát, ale nesmí být přemokřená, miluje pravidelnou zálivku. Jak ji mám tedy správně zalévat, jak mám poznat, že substrát uvnitř není suchý? Zatím jí zkouším rozprašovačem stříkat vršek a doufám, že to stéká i dovnitř. Každý druhý den to postříkávám. Jen se bojím, aby to stačilo nebo naopak aby to nebylo moc. Děkuji za radu.


Tak mi ten Miltoniopsis odesel :cry: :cry:. Jak jsem potom zjistila uprostred klasickeho substratu sedela orchidejka v nejaké houbě, o které jsem nevěděla. Ostatní substrát byl již dávno suchý, což mě mátlo, takže jsem rostlinku ulila - uhnily kořeny. :cry: :cry: Srdce mi krvácí.


pon 24. čer 2013 9:30:50
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Zálivka
Tohle se stává naprosto pravidelně, proto je dobré každou kytku zakoupenou v marketu vyklopit z květináče a podívat se. Dělám to se všemi, které kupuji z jiného zdroje než od pěstitele. Je mi líto, že nevydržela. Je to ale zkušenost na příště, byť bolestná.


pon 24. čer 2013 19:39:12
Profil

Registrován: ned 19. kvě 2013 22:11:50
Příspěvky: 54
Bydliště: Rakovnicko
Příspěvek Re: Zálivka
A přesadíte rostlinku, i když kvete? Já jsem nad přesazením uvažovala, ale ona tak krásně kvetla a bála jsem se, aby květy neshodila. No, ale ono asi lepší přijít o květy než celou rostlinku, co?. :(


úte 25. čer 2013 8:01:13
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Zálivka
Strelka píše:
...No, ale ono asi lepší přijít o květy než celou rostlinku, co?. :(

Přesně tak. Když už člověk kupuje orchideje kvůli tomu, aby je pěstoval dlouhodobě, pak obvykle nezbývá nic jiného, než po nákupu okamžitě přesadit, bez ohledu na stav rostliny.
Hezký den
Pavel


úte 25. čer 2013 9:35:09
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Zálivka
A uříznout květy.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 25. čer 2013 10:07:18
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Zálivka
Nevím kam to zařadit , tak třeba sem ;) . Zajímalo by mně ,zda je vhodná dešťovka na uskladnění , když je v ní napadaný pyl. Je mi jasné, že se pyl v přírodě také vyskytuje, jde mi o to, aby se voda , kterou mám do zásoby ve sklepě v nádobách s tím pylem nekazila, prostě nevím, tak se ptám.... :?


pát 01. kvě 2015 15:43:48
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Zálivka
Myslím, že to vhodné není a i když je ve sklepě chladno, nějaká mikrobní činnost by ten pyl rozložila. Záleží na tom, kolik ho tam je a jak brzo se bude voda používat. Zásoby na zimu bych dělala na podzim a ještě s tím, že bych první vodu nechala odtéct, tu co opláchne prach ze střechy a chytala až další. Tedy já to tak dělám.


pát 01. kvě 2015 18:05:59
Profil

Registrován: pon 28. bře 2011 19:21:35
Příspěvky: 2258
Bydliště: PODĚBRADSKO
Příspěvek Re: Zálivka
Lipo já mám také ještě zásoby ze zimy, akorát , že pršelo a mám plný sud, ale bojím se také s tím pylem vodu skladovat. Děkuji za názor :-)


pát 01. kvě 2015 19:07:29
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 147 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron