Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 12:07:09



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 141 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další
 Komerčně prodávaná hnojiva 
Autor Zpráva

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Komerčně prodávaná hnojiva
Pokoušela jsem se srovnat různé druhy hnojiv pro orchideje (v zálivce, ne listová výživa) prodávaných v různých zahradnictvích, obchoďácích apod....
Uvádím zastoupení NPK, mohu klidně dopsat i další prvky

Agro NPK 6-5-6
Substral 4-4,5-8
Terra San 4-4-7
Obi 4-4-7
Neudorff 3-0,8-5
Florasend 4-6-6

Zarazilo mně, že se zastoupení NPK poměrně liší, překvapilo mě třeba oproti ostatním hodně nízké zastoupení fosforu u neudorffu...

Protože nejsem odborník na hnojení, často hledám informace na internetu nebo v knížkách.
Dovolím si citovat z jedné knížky:
"... Zjednodušeně řečeno: dusík podporuje růst listů, fosfor podporuje růst kořenů a draslík tvorbu květů. zastoupení makroprvků a mikroprvků v hnojivu volíme podle vegetačního období. V období růstu používáme hnojiva s vyšším obsahem dusíku, k vyzrávání pletiv a násadě květů použijeme hnojivo s větším zastoupením draslíku a fosforu..."
Zdroj: Choroby a škůdci orchidejí, autorky Šafránková Ivana, Matoušková Jarmila, Buchtová Anna

Z citovaného by vyplývalo, že by se jedno hnojivo vlastně nemělo používat celou sezonu, ale bylo by lepší nakoupit hnojivo od různých výrobců, a to střídat :?: :)

Jak se to tedy běžně dělá?
Mám si těch hnojiv opravdu nakoupit víc, nebo doporučíte nějaké nejvhodnější, nebo mám zavřít oči a jedno si prostě vybrat? ;)

_________________
Martina


ned 31. led 2016 21:32:14
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Komerčně prodávaná hnojiva
Jedno řešení je zakoupit hnojivo vyvážené s víceméně stejným zastoupením všech tří základních prvků. A druhá možnost je zjara hnojit s vyšším obsahem dusíku a na konci léta začít používat ta s vyšším obsahem draslíku a fosforu. V zimě přestávka.


ned 31. led 2016 21:48:05
Profil

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Komerčně prodávaná hnojiva
Děkuju za odpověď Zdenko.
A je potřeba si u orchidejí "pohlídat" ještě jiné prvky? Třeba citrusy mají vyšší potřebu železa, mají takovou "specialitu" i orchideje?

_________________
Martina


ned 31. led 2016 21:54:42
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Komerčně prodávaná hnojiva
Při růstu dávám do dešťovky Wuxal se železem a na podzim Kristalon, květ.


pon 01. úno 2016 6:54:46
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Komerčně prodávaná hnojiva
Obvykle ta hnojiva obsahují i nějaké mikroprvky. Jinak prostě podle vzhledu rostlin


pon 01. úno 2016 9:08:18
Profil

Registrován: ned 08. zář 2013 7:09:31
Příspěvky: 101
Příspěvek Re: Komerčně prodávaná hnojiva
U každého prvku v hnojivu záleží nejen na množství, ale i na tom, v jaké formě je obsažen. Pokud je u Neudorffu fosfor obsažen v chelátové vazbě nebo ve formě polyfosfátu, je jeho účinnost mnohonásobně vyšší než třeba u Florasendu, i když je ho tam procentuálně míň.
Nelze také zobecnit, že na jaře je potřeba dávat víc N, v létě víc P atd., protože některé druhy orchidejí kvetou v létě, některé v zimě, jiné na jaře a stejně je to s růstem. To platí u běžných rostlin na zahradě, ale orchideje mají jiný rytmus.


pon 01. úno 2016 9:30:59
Profil

Registrován: ned 08. zář 2013 7:09:31
Příspěvky: 101
Příspěvek Re: Komerčně prodávaná hnojiva
Abych byl konkrétní, tak v poslední době používám Kristalon Gold nebo Muškát a musím říct, že účinek na kvetení je u tohoto hnojiva hodně znát.


pon 01. úno 2016 10:57:26
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Komerčně prodávaná hnojiva
Citace:
Protože nejsem odborník na hnojení, často hledám informace na internetu nebo v knížkách.
Dovolím si citovat z jedné knížky:
"... Zjednodušeně řečeno: dusík podporuje růst listů, fosfor podporuje růst kořenů a draslík tvorbu květů. zastoupení makroprvků a mikroprvků v hnojivu volíme podle vegetačního období. V období růstu používáme hnojiva s vyšším obsahem dusíku, k vyzrávání pletiv a násadě květů použijeme hnojivo s větším zastoupením draslíku a fosforu..."
Zdroj: Choroby a škůdci orchidejí, autorky Šafránková Ivana, Matoušková Jarmila, Buchtová Anna

Z citovaného by vyplývalo, že by se jedno hnojivo vlastně nemělo používat celou sezonu, ale bylo by lepší nakoupit hnojivo od různých výrobců, a to střídat :?: :)

Jak se to tedy běžně dělá?
Mám si těch hnojiv opravdu nakoupit víc, nebo doporučíte nějaké nejvhodnější, nebo mám zavřít oči a jedno si prostě vybrat? ;)



Dobrý den máte to nějak popletené. Dusík je na růst, fosfor na květ a draslík na vyzrávání pletiv nikoliv na květ. To, jak se domníváte, že by stačilo na celý rok není pravdou. Na jaře potřebujete hnojivo s vyšším obsahem dusíku pro zdárný růst ale cca od července už musíte měnit za hnojivo s nižším obsahem dusíku a vyšším obsahem draslíku a fosforu. Pokud by zůstalo vyšší procento dusíku, pletiva nevyzrají a v zimním období nevydrží. Právě v různém obsahu základních prvků je ta odlišnost.


pon 01. úno 2016 11:05:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Komerčně prodávaná hnojiva
Děkuju za všechny reakce.
Vidím, že mnozí z vás hnojí Kristalonem, takže to asi taky nebudu tak prožívat :)
Míro - jak už jsem psala, já o hnojení moc nevím, uvedené info byla citace z knihy, takže to mají možná autorky popletené.

_________________
Martina


úte 02. úno 2016 17:43:31
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Komerčně prodávaná hnojiva
V nějaké Roezlianě nebo kde jsem četl o pokusech s hnojením, kde uváděli, že po pohnojení draslíkem se nově se otevírající se květy zvětšily oproti spodním, tedy draslík má zásadní vliv na velikost květů. Fosfor kytka zejména potřebuje na generativní část květu- brylky a semeník.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 02. úno 2016 18:17:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 141 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron