Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 22:24:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 zalévání a hnojení orchidejí. 
Autor Zpráva

Registrován: sob 25. lis 2017 6:36:13
Příspěvky: 376
Bydliště: Ostrava - Hrabůvka
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
Já parapetář v těchto tropických podmínkách zalévám každé 3 dny a rosím, podle směn, buď okolo 9. ráno nebo 16. odpoledne, každý den. Rosím všechny, co mám - schomburgkie a katlejky, ty jsou u okna, vandy a faleňáci, ty jsou v druhé řadě. Stíní se žaluziemi pouze od 11.00 hodin do těch 15.hodin, větrání ventiltáry a průvan, když je někdo doma. A ještě k moji zálivkové vodě: kolega Paphio už ví, jaký já jsem zálivkový barbar - voda z kohoutku - dle vodáren s vodivostí 222mikroS. Přírůsty u schomburgkií letos rekordní.
( fotky nic moc, proti světlu se špatně fotí )


Přílohy:
kuchyň.jpg
kuchyň.jpg [ 157.82 KiB | Zobrazeno 4221 krát ]
obývák.jpg
obývák.jpg [ 197.11 KiB | Zobrazeno 4221 krát ]
čtv 23. srp 2018 14:54:30
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
Ty velké Vandy jsou čistokrevná coerulea. Slyšel jsem před časem jednoho mezinárodně uznávaného odborníka říkat v televizi, že katleje do bytu nepatří...

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 23. srp 2018 17:38:50
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
V protisvětle to chce přiblýsknout a výsledek je podstatně lepší. Režim blesku mají i levné kompakty a i hodně mobilů.
Rostliny vypadají dobře. Ta voda dobrá asi nebude, ale rostliny v květináčích jsou na tom podstatně lépe nežli ty s visícími kořeny. U těch se z kořenů odpaří několikanásobně více vody takže zasolení velamenu přichází daleko dříve nežli u rostlin v květináčích. Ty volně visící nebo na kůrách ale naštěstí nemáte.


čtv 23. srp 2018 17:47:27
Profil

Registrován: sob 25. lis 2017 6:36:13
Příspěvky: 376
Bydliště: Ostrava - Hrabůvka
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
Paphio: ty velké, volně visící vandy jsou denisoniany, coeruley mám ve skle. Denisoniany a tricolory ve skle mi nekvetly. Po přemístění 2 denisek, které jsem vytáhl z vázy a pověsil k jedné zavěšené, která kvetla stabilně každý rok a ejhel, letos změna - kvetly všechny 3. Tricolory jsem dal do piniovky a začaly mohutně narůstat, ale nekvetly letos. Catlejky mi loni kvetly všechny, letos mají všechny nasazene květní pouzdra. Uvidím, jak jim ty letošní tropy " prospěly "
Záruba: pokud byste chtěl nějaké detailní fotky, nafotím jednotlivě. Už vím, že ta voda je problém, ale to, co má kvést, kvete, co má růst, roste, akorát každým rokem přesazuji, tvoří se řasy.


Přílohy:
v.coerulea.jpg
v.coerulea.jpg [ 192.61 KiB | Zobrazeno 4199 krát ]
čtv 23. srp 2018 18:38:38
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
No, větší problém je když ta vodivost je 400 - 700uS. Záleží taky na složení vody. Tvrdost může být menší problém než sodík. U orchidejí občas funguje to co by vlastně nemělo. Když se daří, nic bych neměnil. V. tricolor kvete většinou až u velkých semenáčů i v ideálních podmínkách.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 23. srp 2018 19:19:48
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
Já myslím, že ty kytky vypadají dobře což je vidět. Máte to prostě u Vás zmáknuté tak bych asi nic neměnil- jak radí i Paphio.
Možná zkusit ty nekvetoucí více hnojit fosforem a na podzim i draslem. Také mám ten problém že něco kvete tak že to nemá sílu ani růst a něco nekvete. V tom menším počtu u Vás se to dá zvládnout.


pát 24. srp 2018 7:27:03
Profil

Registrován: sob 25. lis 2017 6:36:13
Příspěvky: 376
Bydliště: Ostrava - Hrabůvka
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
Paphio, Záruba, díky za rady, zkusím přihnojit. Trošku s tím stíněním jsem zapomněl, že žaluzky se zatahují jen v kuchyni katlejkám, faleňákům a vandám, v obýváku dostávají schomburgkie plnou palbu po celé dny. A co se týká teplot v těchto dnech, tak v bytě bylo i 33°C a v noci klesalo pouze k 27 - 28°C. No prostě, fialový hnus nejen pro kytky


pát 24. srp 2018 9:31:38
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
S tím přihnojením velmi opatrně. Právě když je solnost vody na hranici můžou se kořeny snadněji spálit. Když to neměříte používejte jen dříve použitá hnojiva a v koncentraci, kterou jste už vyzkoušel. Po přelití je zálivka silným hnojivem nejčastější začátečnická vražda kytek. Jo a Schomburgkie se rády opalují, to už musí být opravdu sauna aby se připálily.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 24. srp 2018 17:05:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
Navázal bych na toto téma. Přešel jsem dle rad místních teď v období podzimu a zimy na vodu z reverzní osmozy. Po nějakých 14 dnech pozoruji, že se zastavil růst kořenů u volně zavěšených kytek. Chtěl jsem se proto informovat na pár věcí.

1. Když používám momentálně jen vodu z RO, tak mám ji u zavěšených kytek při každém rozprašování něčím obohatit? U rostlin v květináčích, které nemají zimní růstovou pauzu jsem si udělal takový plán jednu zálivku čistá voda z RO, další zálivka RO+trocha dolomitu tak do 60uS? (může být nebo méně více? Teď když mám konduktometr, tak si to můžu vcelku přesně pohlídat) a třetí zálivka RO+hnojivo cca na hodnotu 100-150uS?. A takhle dokola vychází to zhruba co týden nebo deset dní (podle potřeby a proschnutí substrátu) Ale přemýšlím co u zavěšených kytek? Při každém rozprašovaní voda z RO obohacena béčkem popřípadě superthrive? Dále pak jednou za 14 dní dávka hnojiva do vody z RO? Je to takto vhodné?

2. Zajímala by mě koncentrace hnojiva na volně zavěšené rostliny. Může být jednou za 14 dní klidně 200-300uS nebo už hrozí popálení kořenů?

3. otázka vhodného hnojiva je také zajímavá. Mělo by mít vhodné hnojivo více dusíku nebo naopak více fosforu a draslíku v poměru k dusíku?

Děkuji za případné rady!


stř 18. lis 2020 15:13:05
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: zalévání a hnojení orchidejí.
V zimě se často růstové špičky zatáhnou a kořeny začnou růst až zase zjara. Přehnané hnojení dusíkem v zimě může způsobit růst nevyzrálých pletiv náchylnějších na onemocnění. Obecně na navázané rostliny je nutno použít mnohem nižší koncentraci hnojiva, obzvláště na suché odhalené kořeny. Spálil by se velamen. Lepší je napřed kytky namočit čistou vodou, až pak hnojivem. Pokud je to provozně možné.


čtv 19. lis 2020 15:11:32
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron