Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 13:21:23



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 zalevani 
Autor Zpráva

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: zalevani
Z tvrdé vody udělat měkkou...
1) destilace
2) reverzní osmóza
3) iontoměniče
Určitě existují i jiné způsoby, ale tyhle jsou nejběžnější. Já osobně bych šel do chytání dešťovky a krizová období překonat (kupovanou) destilkou - záleží na počtu kytek, které je nutno zásobit. Pak se tu diskutovalo o odvlhčovačích, pokud ho používáte, dá se kondenzát využít k zalévání. Velmi zajímavou metodou, zvláště při malém množství rostlin, je "vymražování". Psal o tom Honc v jednom z prvních čísel časopisu "Svět exotický rostlin", nikdy jsem to nezkusil, tak nevím, jak to funguje.
T.


Naposledy upravil tommy dne úte 26. kvě 2009 20:36:08, celkově upraveno 1



pon 25. kvě 2009 1:28:29
Profil

Registrován: úte 12. kvě 2009 10:54:27
Příspěvky: 29
Příspěvek Re: zalevani
Fiiiha. Ešte som naozaj o tom nepočula. Spoliehala som sa na to, že prevarením vodu zmäkčím. Ale asi pojdem naozaj do tej dažďovej vody a destilovanej v obdobiach sucha. Bála som sa používať dažďovú vodu, pretože sa v nej rozmnožujú všeliaké baktérie a nechcela som si ich zaniesť do kvetov. Mam len 15 orchidei, z toho 5 rôznych druhov. Ďakujem za upozornenie. Neexistujú nejaké hnojivá na zmäkčenie vody?


pon 25. kvě 2009 9:18:36
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. led 2009 1:28:54
Příspěvky: 309
Bydliště: Ústí nad Labem
Příspěvek Re: zalevani
Vymražování ?? To jako, že se oseká led z mrazáku ?
Ještě jsou pak metody hlubokého zmrazení za použití tekutého dusíku, ale tam si nejsem jistá jak to funguje na orchideje. Nějaká bližší informace by nebyla? :)


pon 25. kvě 2009 23:12:29
Profil

Registrován: úte 24. úno 2009 18:25:35
Příspěvky: 214
Bydliště: Opava
Příspěvek Re: zalevani
Děvčata používejte normálně dešťovou vodu,děláme to tak všichni,že ji nachytáme do sudu a pak zaléváme,myslím se není čeho bát.


úte 26. kvě 2009 16:22:41
Profil

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: zalevani
Ahoj Dany obvzvlášt dnes budem chytat jak o závod,pro ty naše potvory. :lol: Taky zalívám jen deštovkou už hodně dlouho a taky je vše ok.


úte 26. kvě 2009 16:25:54
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. led 2009 1:28:54
Příspěvky: 309
Bydliště: Ústí nad Labem
Příspěvek Re: zalevani
já taky zalévám dešťovkou a v zimě rozpouštím sníh (pokud si neudělám na podzim zásobu dešťovky), ale zajímalo mě to "vymražování", neumím si pod tím pojmem představit nic nic nic, jen samé blbiny :D


úte 26. kvě 2009 19:43:04
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: zalevani
Pokusím se popsat to "vymražování", snad to bude přesné - nechce se mi hledat originální zdroj...
Autor naplnil plastovou nádobu s širokým hrdlem obyčejnou vodovodní vodou a strčil ji do mrazáku. Nechal mrznout tak dlouho, dokud se na stěnách, dně i na hladině neutvořila vrstva ledu, která dosud uvnitř uzavírala jakousi "bublinu" ještě tekuté vody. Podle autora se do této zbytkové vody stáhly všechny soli, led se vytvořil z čisté vody zbavené právě těch solí. V této fázi se to vytáhne z mrazáku a pod vodovodem se tenkým pramínkem vody protaví otvor do té "bubliny", voda s koncentrovanými solemi v ní obsažená se vylije a zbylý led po roztátí poskytne vodu kvalitou srovnatelnou s dešťovou - údajně, nezkoušel jsem to. Ještě tam byla poznámka, že pokud se na dně vytvořil bílý, neprůhledný led, má se tavením také odstranit, kvalitní měkkou vodu poskytne jen průhledný led (?). Takže pro mne metoda pracná, neefektivní a drahá.
Jinak Dany má samozřejmě pravdu, dešťovka je nejjednodušší řešení. Jen bych poznamenal, že je dobré nechat na začátku deště nejdřív trochu opláchnout střechu a začít chytat až po "umytí", zvlášť jestli předtím dlouho nepršelo, ale to už tu bylo zmiňováno. Vzhledem k tomu, že spotřebuju kolem dvou set litrů kvalitní vody týdně, je pro mne dešťovka problematická - nechci mít na zahradě jen sudy na chytání vody...
Kaciatko, myslím, že žádná hnojiva na změkčení vody neexistují a asi ani nemohou, což vyplývá z prosté logiky věci: velmi zjednodušeně se dá říci, že v okamžiku, kdy do vody cokoli přidáte, její tvrdost zvyšujete. Dříve se doporučovalo přidávat do vody tuším kyselinu šťavelovou a vysrážený šťavelan se měl nechat usadit. Jenže tímto způsobem je možné zbavit se jen některých složek tvrdosti, nemluvě o tom, že kyselina šťavelová není zrovna bezpečná chemikálie, aspoň pokud mne paměť neklame. Za co ale dám ruku do ohně je fakt, že za běžných okolností roste na květinách a v substrátu podstatně více bakterií než ve správně nachytané a uskladněné dešťové vodě....
T.


úte 26. kvě 2009 20:35:33
Profil

Registrován: úte 12. kvě 2009 10:54:27
Příspěvky: 29
Příspěvek Re: zalevani
Určite pôjdem do tej dažďovej vody. Ďakujem. Vôbec by ma nenapadlo, že prevarením (ako je to spomínané v mnoho knihách o pestovaní orchideí) sa tvrdosť nezníži. A v prípade núdze použijem aj destilovanú vodu zmiešanú s prevarenou. Ešte raz ďakujem.Katka


stř 27. kvě 2009 8:57:08
Profil

Registrován: čtv 21. kvě 2009 20:58:56
Příspěvky: 41
Příspěvek Re: zalevani
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak to se zaléváním dělají ti, co nemají možnost chytat dešťovku? Já například bydlím v činžáku v centru Prahy a dešťovou vodu nemám kde nachytat. Akorát když prší a jsem zrovna doma, tak vystrčím vandám kořeny z okna 8-)
m.


stř 27. kvě 2009 9:51:00
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. led 2009 1:28:54
Příspěvky: 309
Bydliště: Ústí nad Labem
Příspěvek Re: zalevani
v době, kdy jsem neměla ještě zahradu, jsem používala vodu z reverzní osmozy, kterou má kamarád (to mě přišlo za kynystr, na lahev vína a dvě čokolády :) ), pak jsem si zjistila jakou tvrdost má voda v okolí a kolegyně z práce, která ji ve svém bydlišti vlastnila, mi jí vozila v pet lahvích ( za bonbonieru), taky jsem vodu převařovala - když nebyla jiná možnost. Některé orchideje odešly, jiné zůstaly, ale nemyslím si, že to bylo vodou, ta byla už jen takový poslední hřebíček do rakve. Jako všechno ostatní i péči o orchideje se musí člověk naučit a když pro to má i cit tak je skoro vyhráno. ;)
Držím palce v hledání té nejlepší vody.


čtv 28. kvě 2009 23:30:59
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: