Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 17:55:13



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 zalevani 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek zalevani
zdravim vas,...
dnes me tak napadlo, jak asi zalevate sve orchideje? ja mam taky na to svuj spusob-proleju je vodou ale zajima me jestli to nedelam blbe, asi je to pro ne moc vody najednou. jak to delate vy? prolejete cely kvetinac nebo tam jen cvrknete trocha vody, nebo namacite kvetinac do vody?? moc dekuji za nazory. hezky den.

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


sob 16. kvě 2009 14:49:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 22. dub 2009 13:49:37
Příspěvky: 198
Bydliště: Frýdek-Místek
Příspěvek Re: zalevani
Mám asi tak 50 orchidejí, od toho se odvíjí i způsoby zalévání. Mám ze střechy dešťovku a do té namáčím v kýblu jednotlivé květináče (před chvílí jsem zrovna skončila)...ono by se to prý nemělo, mohou se tak přenášet choroby, ale já ve svém "malém chovu" jsem to doteď ohlídala. Rostliny nerosím, kvůli zahnívání, jen pokud je v létě horko, tak je ráno opatrně přestříknu. No a další způsob zalévání je občasné prolívání pod vodovodním kohoutkem. U nás teče měkká voda z přehrady na pitnou vodu, takže to není podzemní tvrdá voda, a zasolení měřím max. do 125uS, no a ještě občas phalenopsisy nastěhuju do sprchového koutu a tam je pořádně osprchuju od prachu. Takhle to určitě sběratelé s velkou sbírkou nedělají :)


sob 16. kvě 2009 18:18:40
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek Re: zalevani
diky.. takze jenom namocite do kyble a hned vyndate? ja je prolejvam asi docela dost a pak nektere nestihnou oschnout.
Nadik píše:
Mám asi tak 50 orchidejí, od toho se odvíjí i způsoby zalévání. Mám ze střechy dešťovku a do té namáčím v kýblu jednotlivé květináče (před chvílí jsem zrovna skončila)...ono by se to prý nemělo, mohou se tak přenášet choroby, ale já ve svém "malém chovu" jsem to doteď ohlídala. Rostliny nerosím, kvůli zahnívání, jen pokud je v létě horko, tak je ráno opatrně přestříknu. No a další způsob zalévání je občasné prolívání pod vodovodním kohoutkem. U nás teče měkká voda z přehrady na pitnou vodu, takže to není podzemní tvrdá voda, a zasolení měřím max. do 125uS, no a ještě občas phalenopsisy nastěhuju do sprchového koutu a tam je pořádně osprchuju od prachu. Takhle to určitě sběratelé s velkou sbírkou nedělají :)

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


sob 16. kvě 2009 18:24:13
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 22. dub 2009 13:49:37
Příspěvky: 198
Bydliště: Frýdek-Místek
Příspěvek Re: zalevani
záleží jak mám čas, chvíli počkám, pokud utíkají vzduchové bublinky a nasaje substrát, nechám nad kýblem trocha vykapat a je to. Někdo nechává třeba půl hodinky postát ve vodě, ale to bych už těch 50 zalívala dlouho. Vyschnout by tak po týdnu ale měly všechny, pokud substrát za tuto dobu nepřeschne, zvažovala bych přesazení do vzdušnějšího. Ale proud vody a pak pauza je daleko lepší, než časté malé zalévání, to pro orchidky není.


sob 16. kvě 2009 18:28:52
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: zalevani
Nemám sice doma moc orchidejí, ale stejně jsem přemýšlel, jak to urychlit a zároveň zajistit dobré zalití. Nakonec jsem si sehnal drátěný koš ze starého mrazáku a o něco větší plastovou bednu. Srovnám květináče do koše, do bednu naliji dešťovku tak, aby výška vody odpovídala výšce květináčů, a potopím ten koš. Za půl hodiny vytáhnu, podložím koš dvěmi laťkami, nechám hodinu vykapat a rozrovnám zase na okna. Vzhledem k počtu orchidejí to zvládnu nadvakrát. Zbylou vodou pak zaliji obyčejné kytky.
T.


sob 16. kvě 2009 22:06:45
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 14. kvě 2009 23:16:33
Příspěvky: 1378
Bydliště: okres Turnov
Příspěvek Re: zalevani
to je zajimave.. dekuji
tommy píše:
Nemám sice doma moc orchidejí, ale stejně jsem přemýšlel, jak to urychlit a zároveň zajistit dobré zalití. Nakonec jsem si sehnal drátěný koš ze starého mrazáku a o něco větší plastovou bednu. Srovnám květináče do koše, do bednu naliji dešťovku tak, aby výška vody odpovídala výšce květináčů, a potopím ten koš. Za půl hodiny vytáhnu, podložím koš dvěmi laťkami, nechám hodinu vykapat a rozrovnám zase na okna. Vzhledem k počtu orchidejí to zvládnu nadvakrát. Zbylou vodou pak zaliji obyčejné kytky.
T.

_________________
Pekny den.
http://luludi.rajce.idnes.cz/


sob 16. kvě 2009 22:08:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 12. kvě 2009 10:54:27
Příspěvky: 29
Příspěvek Re: zalevani
Ahoj....ja síce tiež nemám veľa orchideí doma, ale zálievka sa líši s rúznymi druhmi orchideí. Ale ja ich tiež zalievam ponorením do veľkého lavóra, kde mám prevarenú vodu, keďže u nás je veľmi tvrdá voda. vždy má však izbovú teplotu, vždy je lepšia mierne teplejšia ako studená. Ponorím ich na pol hodinku, nechám kvetináč dobre odkvápať, aby mi voda nestála v miske. Toto opakujem zhruba raz za tyždeň, alebo vtedy ak je substrát preschnutý. V zime je zálievka obmedzená.
Časom tú zalievku vychytáte a sám zistíte čo vašim kráskam najviac vyhovuje.
Katka


stř 20. kvě 2009 12:31:04
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: zalevani
kaciatko píše:
...kde mám prevarenú vodu, keďže u nás je veľmi tvrdá voda... Katka

Obávám se, že převařením se tvrdosti nezbavíte.
T.


stř 20. kvě 2009 21:08:40
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: zalevani
miro píše:
diky.. takze jenom namocite do kyble a hned vyndate? ja je prolejvam asi docela dost a pak nektere nestihnou oschnout.
Nadik píše:
Mám asi tak 50 orchidejí, od toho se odvíjí i způsoby zalévání. Mám ze střechy dešťovku a do té namáčím v kýblu jednotlivé květináče (před chvílí jsem zrovna skončila)...ono by se to prý nemělo, mohou se tak přenášet choroby, ale já ve svém "malém chovu" jsem to doteď ohlídala. Rostliny nerosím, kvůli zahnívání, jen pokud je v létě horko, tak je ráno opatrně přestříknu. No a další způsob zalévání je občasné prolívání pod vodovodním kohoutkem. U nás teče měkká voda z přehrady na pitnou vodu, takže to není podzemní tvrdá voda, a zasolení měřím max. do 125uS, no a ještě občas phalenopsisy nastěhuju do sprchového koutu a tam je pořádně osprchuju od prachu. Takhle to určitě sběratelé s velkou sbírkou nedělají :)

Miro, záleží nejen na tom, jak často zaléváte, ale také, zda rostliny nejsou v moc velkém květináči. Pak skutečně nestačí substrát vyschnout a kořeny zahnívají, navíc rostliny skoro nerostou, protože se snaží nejdříve vytvořit kořenový systém. orchideje většinou mají rády malý prostor, takže květináče spíše menší ! já také namáčím, a protože mám něco přes sto rostlin, tak moc neřeším, jak dlouho se která rostlina máčí. občas se stane, že na ně zapomenu a koupou se třeba několik hodin. Ale substrát vždy vyschne přibližně stejně.


čtv 21. kvě 2009 19:41:56
Profil ICQ

Registrován: úte 12. kvě 2009 10:54:27
Příspěvky: 29
Příspěvek Re: zalevani
Dobrý deň, trošku ste ma nastrašili tým, že prevarením sa tvrdosti vody nezbavím. Keď tak nad tým rozmýšlam, je to možné, lebo som spalila jednej orchidei korienky. Čím sa teda zbavím tvrdosti? Pomôže mi napr, hnojivo Engo?Prípadne čo by ste odporučili, keďže sa nedá vždy chytať dažďová voda?


sob 23. kvě 2009 13:01:02
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: