Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:01:10



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 Demineralizovaná voda 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
Působení tam určitě bude, ale já jsem toho názoru, že nemůžeme srovnávat živý obrany schopný organismus s trubkou. Mám skvělý příklad - déšť je skvělý odmašťovač, vezmete velmi mastý předmět, nejlépe rošt od sporáku a dáte na déšť, pak ho umyjete bez problémů, takže dešťovka působí také velmi agrsivně, ovšem rostliny se dokáží bezproblémů bránit a podobné to bude i u této vody. Také ji nepoužívám, ale nezavrhoval bych. Já jsem ten druhý extrém, pro vodu si jezdím do lesního potoka, nemám ji změřenou a spoustu lidí tvrdí, že to s ní nepůjde, ale jde to. Myslím, že pokud někdo nemůže zrovna sehnat dešťovku, či demivodu a chce pěstovat orchideje, musí prostě zkusit něco jiného, pokud se mu to podaří, jako třeba mě je to fajn. Pokud se to ovšem nepodaří, musí si prostě najít jinou alternativu a pokud mu to půjde s demivodou super. Podle mě nevhodná nebude, ale někdo může mít i opačnou zkušenost.

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


pát 06. led 2012 14:04:09
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
Dešťová voda je měkká a spostu věcí se v měklké vodě rozpouští snáze než v tvrdé což znamená, že rošt jde lehčeji očistit ale dešťovka jej nepoškodí kdežto demi voda kovy narušuje a ne zrovna oxidací tedy rzí ale materiál doslova mizí. Tolik k jejímu působení. Neposuzuji působení na rostlinu, protože to není jednoduché a projeví se to za dlouhou dobu tak jako mnoho věcí na lidský organizmus, kterému jakýkoliv projev poruchy také chvíli trvá, než tělo vyčrpe obranné mechanismy. Tím nechci říci, že je škodlivá ale nemohu říci také, že je zdravá. U všeho záleží na mnoha okolnostech.


pát 06. led 2012 15:08:28
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
Míra píše:
Dešťová voda je měkká a spostu věcí se v měklké vodě rozpouští snáze než v tvrdé což znamená, že rošt jde lehčeji očistit ale dešťovka jej nepoškodí kdežto demi voda kovy narušuje a ne zrovna oxidací tedy rzí ale materiál doslova mizí. Tolik k jejímu působení. Neposuzuji působení na rostlinu, protože to není jednoduché a projeví se to za dlouhou dobu tak jako mnoho věcí na lidský organizmus, kterému jakýkoliv projev poruchy také chvíli trvá, než tělo vyčrpe obranné mechanismy. Tím nechci říci, že je škodlivá ale nemohu říci také, že je zdravá. U všeho záleží na mnoha okolnostech.

Všechno se prostě musí vyzkoušet, vy máte výhodu dešťovky, tu já mám jen málokdy k dispozici, takže jsem hledal náhradní řešení, skončil jsem u potoční vody. Pokud bych ale měl k dispozici demivodu, asi bych ji zkusil a podle rostlin pana Kláta to nebude nic špatného. Myslím, že větší problém je nedostatek světla v tomto období :)

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


pát 06. led 2012 15:36:44
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
orchidejky píše:
Míra píše:
Dešťová voda je měkká a spostu věcí se v měklké vodě rozpouští snáze než v tvrdé což znamená, že rošt jde lehčeji očistit ale dešťovka jej nepoškodí kdežto demi voda kovy narušuje a ne zrovna oxidací tedy rzí ale materiál doslova mizí. Tolik k jejímu působení. Neposuzuji působení na rostlinu, protože to není jednoduché a projeví se to za dlouhou dobu tak jako mnoho věcí na lidský organizmus, kterému jakýkoliv projev poruchy také chvíli trvá, než tělo vyčrpe obranné mechanismy. Tím nechci říci, že je škodlivá ale nemohu říci také, že je zdravá. U všeho záleží na mnoha okolnostech.

Všechno se prostě musí vyzkoušet, vy máte výhodu dešťovky, tu já mám jen málokdy k dispozici, takže jsem hledal náhradní řešení, skončil jsem u potoční vody. Pokud bych ale měl k dispozici demivodu, asi bych ji zkusil a podle rostlin pana Kláta to nebude nic špatného. Myslím, že větší problém je nedostatek světla v tomto období :)

Myslím , že to je spíš o tom zkusit to dělat po svém. Nevidím nejmenší důvod opičit se po někom. Nikdo nemá stejnou vodu ani podmínky. Asi je marné vám říkat jděte svou cestou a nekopírujte protože každá poloha, voda i světlo je jedinečné a nenahraditelné. To je právě to, co mnohým dělá problémy s pěstováním a to je opičení podmínek, o kterých jste slyšeli, nebo to sem někdo napsal. Máte stejné světlo? Stejná okna?
Přesně stejnou orientaci?Teplotu? Větrání? Pohyb vzduchu? Proboha, lidi, snažte se přizpůsobit rostliny vaším pomínkám a ne tomu co jste slyšeli!! O tom je úspěch pěstování!! Neustálé ,střídání a rádoby zkoušení je na kočku. Prosím Vás jděte svou osvědčenou cestou, ať si každý plácá co chce. Ano jsou tady rady perfektní male nejsou stoprocentní na veškeré podmínky a o tom je krása pěstování!!! Pokud Vám někdo povede ruku, už to není Vaše práce a ten nádherný pocit, že to člověk dokázal už nepatří Vám!!! Takže co? Není lepší o něco přijít, ale říci si dokázal jsem to?


pát 06. led 2012 21:04:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
Míra píše:
orchidejky píše:
Míra píše:
Dešťová voda je měkká a spostu věcí se v měklké vodě rozpouští snáze než v tvrdé což znamená, že rošt jde lehčeji očistit ale dešťovka jej nepoškodí kdežto demi voda kovy narušuje a ne zrovna oxidací tedy rzí ale materiál doslova mizí. Tolik k jejímu působení. Neposuzuji působení na rostlinu, protože to není jednoduché a projeví se to za dlouhou dobu tak jako mnoho věcí na lidský organizmus, kterému jakýkoliv projev poruchy také chvíli trvá, než tělo vyčrpe obranné mechanismy. Tím nechci říci, že je škodlivá ale nemohu říci také, že je zdravá. U všeho záleží na mnoha okolnostech.

Všechno se prostě musí vyzkoušet, vy máte výhodu dešťovky, tu já mám jen málokdy k dispozici, takže jsem hledal náhradní řešení, skončil jsem u potoční vody. Pokud bych ale měl k dispozici demivodu, asi bych ji zkusil a podle rostlin pana Kláta to nebude nic špatného. Myslím, že větší problém je nedostatek světla v tomto období :)

Myslím , že to je spíš o tom zkusit to dělat po svém. Nevidím nejmenší důvod opičit se po někom. Nikdo nemá stejnou vodu ani podmínky. Asi je marné vám říkat jděte svou cestou a nekopírujte protože každá poloha, voda i světlo je jedinečné a nenahraditelné. To je právě to, co mnohým dělá problémy s pěstováním a to je opičení podmínek, o kterých jste slyšeli, nebo to sem někdo napsal. Máte stejné světlo? Stejná okna?
Přesně stejnou orientaci?Teplotu? Větrání? Pohyb vzduchu? Proboha, lidi, snažte se přizpůsobit rostliny vaším pomínkám a ne tomu co jste slyšeli!! O tom je úspěch pěstování!! Neustálé ,střídání a rádoby zkoušení je na kočku. Prosím Vás jděte svou osvědčenou cestou, ať si každý plácá co chce. Ano jsou tady rady perfektní male nejsou stoprocentní na veškeré podmínky a o tom je krása pěstování!!! Pokud Vám někdo povede ruku, už to není Vaše práce a ten nádherný pocit, že to člověk dokázal už nepatří Vám!!! Takže co? Není lepší o něco přijít, ale říci si dokázal jsem to?

po pravdě řečeno nevím, jestli je tohle Vaše reakce na můj první příspěvek nebo na Orchidejky.
Pokud na můj dotaz na demineralizovanou vodu, pak nechápu to, co jste napsal. Po nikom se neopičím, i když ve volbě vhodné vody se lidi asi kopírují dost, velký výběr možností není. Tohle co píšete opakujete v každém druhém tématu, ale na to já jsem se neptala. Chtěla jsem znát rizika demi vody v té podobě jak ji můžu mít z teplárny.
Pokud jde o Vaši kritiku střídání, pokusů a já nevím čeho ještě, zrovna já jsem z těch, co neexperimentují. Musím hledat novou alternativu vody na zalévání, jelikož bydlím v paneláku na sídlišti a dešťovku jsem chytala z okapu základní školy, kterou mám naproti. Bohužel na podzim škola prošla rekonstrukcí a zateplením, a okapové svody zrekonstruovali také a to tak, že už vodu chytat nemůžu. To je jediná změna v mém pěstování po několika letech.

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


pát 06. led 2012 21:15:19
Profil

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1006
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
wiolan, k demi vodě: akvaristé ji běžně používají k vytírání velmi choulostivých druhů ryb, jako je třeba červená neonka (Cheirodon axelrodii). Pro tento účel je ovšem příliš čistá, je nutné zvednout vodivost aspoň na 50 mikroS/cm ( :mrgreen: ). Bakteriálního znečištění bych se vůbec nebál, můj názor je, že je bezvýznamné a to upozornění technika ve Vašem prvním příspěvku bylo dle mého názoru motivováno tím, aby Vás odradil od jejího případného požívání.
T.


pát 06. led 2012 21:22:34
Profil

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
tommy píše:
wiolan, k demi vodě: akvaristé ji běžně používají k vytírání velmi choulostivých druhů ryb, jako je třeba červená neonka (Cheirodon axelrodii). Pro tento účel je ovšem příliš čistá, je nutné zvednout vodivost aspoň na 50 mikroS/cm ( :mrgreen: ). Bakteriálního znečištění bych se vůbec nebál, můj názor je, že je bezvýznamné a to upozornění technika ve Vašem prvním příspěvku bylo dle mého názoru motivováno tím, aby Vás odradil od jejího případného požívání.
T.

tommy děkuju ;)
No já jsem panu technikovi napsala, že to chci na zalévání botanických druhů orchidejí, které na vodu z kohoutku nereagují dobře. Tak mě napadlo, jestli jsem pana technika nevyděsila a nemá strach, že bych ho hnala k zodpovědnosti, kdyby mi něco odešlo :lol:
Fakt je ten, že jsem ráda, že jsem sem ten problém napsala. Musím říct, že příspěvky jak Vaše, tak Míly nebo Paphia jsou pro mě přínosem. Diskuse mi osvětlí problém i z pohledu, jak jsem na to nikdy nekoukala, viz stejně dobře možné riziko znečistění dešťové vody. To jsou věci, které mě vlastně vůbec nenapadly.
Jak se říká, víc hlav, víc ví :)
Každopádně se mě pan technik nezbaví, hned jak seženu nádoby s širokým hrdlem,jsem tam jak na koni.
Dokonce i cenu máme víc než příznivou, psala mi Zdena, že Opatovice prodávají demivodu za 2,20 Kč/l.

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


pát 06. led 2012 21:30:24
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
Při použití demivody s přídavkem hnojiva na 50-200μS (podle toho jak rostliny rostou a podle druhu) je třeba pamatovat také na vápník a hořčík, které v některých hnojivech nejsou. Buď přídavkem do substrátu, nebo do vody občas dáme jemně mletý dolomitický vápenec. Jak už jsem psal, rostliny po přesazení a oddělky s torzem kořenů nehnojíme vůbec.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 06. led 2012 22:31:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
No nechci do toho šťourat(jen sbírám informace) ale z demineralizace a destilace bude rozdílná voda. Víte co by to chtělo -uplně neznámého chemika orchideáře (nechodícího na toto forum) který má zkušenosti z kvalitou vody a následným růstem orchidejí. Pak by se vědělo jak že to vlasně je..........? A je každá voda podle rozboru stejná -myslím kvalitní.A utíkám do skleníku ;)


sob 07. led 2012 11:39:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Demineralizovaná voda
Vícestupňovou demineralizací vyrobená voda je čistčí nežli voda z reverzní osmózy nebo destilovaná, vodivost (pokud bychom ji měřili bez přístupu vzduchu) je pod jeden mikrosiemens, často jen 0,1μS. V destilované vodě je CO2 a něco organických látek, které přecházejí do páry. Pro kulturu orchidejí toto nemá význam. Připomínám jen nutnost ověřit si kvalitu destilované vody, některé firmy podvádějí. Ve vodě z reverzní osmózy - má vodivost do 15μS je více CO2 a stopy chloridů a sodíku. Sodného kationtu je tam asi 3x více nežli chloridů. Některé firmy nabízejí ještě mix (silně kyselý katex + silně basický anex) za RO. Tím se získá voda stejná jako demineralizovaná. Pro orchideje toto nemá význam, protože anexem zachycený SiO2 pro ně není škodlivý a anexem zachycený CO2 lze považovat za hnojivo.
Optimální je za osmózu dát pouze katex pro zachycení sodíku a filtr s dolomitickým vápencem, který vodivost zvýší na 30-40μS. Vodivost nastavíme buď výškou náplně dolomitického štěrku, nebo obtokem (smícháním vody za katexem a filtrem s dolomitem)
Experimentovat se zálivkovou vodou jak zde bylo doporučeno je nesmysl, v kultuře orchidejí se špatná zálivková voda projeví za půl roku nebo rok, kdy již může dojít k nevratným škodám na kořenech. Je snadné si u vody změřit vodivost. Kdo vyhazuje tisíce za kytky, skleníky apod, jistě má pětistovku nazbyt za konduktometr. Podotýkám, že orchideje ve skleníku jsou méně citlivé na zálivku nevhodnou vodou nežli ty v bytě.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 07. led 2012 13:37:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: