Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 14:18:29



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 Brita konvice 
Autor Zpráva

Registrován: čtv 09. čer 2011 23:09:42
Příspěvky: 85
Bydliště: Praha 4
Příspěvek Re: Brita konvice
HAKI píše:
Řekla bych že voda takto upravená bude špatná pro zálivku orchidejí. Teď jsem si o tom něco přečetla- sníží se pH až na 4,5.A sníží se také jen dočasná tvrdost vody -to je tvorba vodního kamene. Je to přece jen vyvinuto k získání pitné vody nenahradí to určitě kvalitou vodu z reverzní osmozy. Neumím to chemicky vysvětlit -je to voda pro lidi musí tam přece prospěšné minerály zůstat .

No nevím, ale vyloženě tam píší, že voda je vhodná pro pokojové rostliny a doporučují ji. Je mi jasné, že se to kvalitou nedá srovnávat s reverzní osmózou, ale stačilo by mi snížení tvrdosti o 30%. Bydlím v bytě a nedovedu si představit kam bych v naší pidikoupelně reverzní osmózu umístila.


pon 28. lis 2011 11:50:39
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Brita konvice
HAKI píše:
Řekla bych že voda takto upravená bude špatná pro zálivku orchidejí. Teď jsem si o tom něco přečetla- sníží se pH až na 4,5.A sníží se také jen dočasná tvrdost vody -to je tvorba vodního kamene. Je to přece jen vyvinuto k získání pitné vody nenahradí to určitě kvalitou vodu z reverzní osmozy. Neumím to chemicky vysvětlit -je to voda pro lidi musí tam přece prospěšné minerály zůstat .

Ale tím pádem by vodivost měla zůstat vysoká a tím by se to ukázalo, ne? Nejsem fakt fyzik, ale když tam ty soli zůstanou, zůstane i vodivost?


pon 28. lis 2011 12:27:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Brita konvice
JITOL
Taky nejsem chemik ale šestý smysl :) mě říká že to nebude ono a i pro upravu pitné vody ta konvice má svoje plus i mínus.Na netu je toho dost k přečtení.A řeč je o zálivce orchidejí.
Jo RO není tak velká já ji mám ve své pidi koupelně. Délka všeho zařízení 45cm výška30cm. Horší je to z cenou (provozem)odpad je velký tuším 1:6 jako 1díl vody ok 6 dílu na jiné učely. Jaké?Je na každém. RO musí ale pracovat stále nebo obden –to dělám.Teď třeba v HK neprší RO jede .Jinak když prší spíš používám dešťovku –je stále zadara i když i ona může mít nevýhody to je taky jasný.


Přílohy:
Poznámka: RO u mě v koupelně
RO.jpg
RO.jpg [ 178.36 KiB | Zobrazeno 5720 krát ]
pon 28. lis 2011 12:42:39
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Brita konvice
Zdenka píše:
Nejsem fakt fyzik, ale když tam ty soli zůstanou, zůstane i vodivost?

Ano stálá tvrdost zůstává myslím že vodivost taky líp by nám to vysvětlil p.Klát nerada bych tu psala nějaké nepřesnosti . ;)


pon 28. lis 2011 12:45:30
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Brita konvice
Záleží co pěstujete. Phalaenopsis přežívá často i při zálivce vodovodní vodou. Paphiopedilum právě potřebuje tu přechodnou tvrdost a vadí mu ty ostatní sole ve vodě (stálá tvrdost, sírany, chloridy). Nižší pH žádá Dendrobium phalaenopsis, tam by to snad šlo, ale i pro to je takto upravená voda příliš zasolená.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 28. lis 2011 15:42:33
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 11. srp 2009 11:45:17
Příspěvky: 36
Bydliště: Pardubice
Příspěvek Re: Brita konvice
U nás má voda vodivost kolem 600uS, po použití konvice se sníží na 420uS (asi dva týdny stará patrona), takže bohužel žádný zázrak. Používám ji do kávovaru a na pití - je chutnější než rovnou z kohoutku. Na orchideje vozím vodu z chaty.


úte 29. lis 2011 18:57:34
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Brita konvice
Martina píše:
U nás má voda vodivost kolem 600uS, po použití konvice se sníží na 420uS (asi dva týdny stará patrona), takže bohužel žádný zázrak. Používám ji do kávovaru a na pití - je chutnější než rovnou z kohoutku. Na orchideje vozím vodu z chaty.

Z mých 830 by to bylo taky na nic. Stejný postup - dešťovka z chalupy. Díky za info.


úte 29. lis 2011 18:59:53
Profil

Registrován: čtv 09. čer 2011 23:09:42
Příspěvky: 85
Bydliště: Praha 4
Příspěvek Re: Brita konvice
Martina píše:
U nás má voda vodivost kolem 600uS, po použití konvice se sníží na 420uS (asi dva týdny stará patrona), takže bohužel žádný zázrak. Používám ji do kávovaru a na pití - je chutnější než rovnou z kohoutku. Na orchideje vozím vodu z chaty.

Moc díky za odpověď! Tak to já píšu Ježíškovi. Mě to stačí-Praha 270uS, z toho vznikne tak 180-190, lehce naředit destilkou, nebo sněhem, tak to budou ty moje hybridní Phaly, Dendrophaly a Cambrie chrochtat blahem :D :lol: ... Střevíčníky, Masdeválky, Zygo -takových mám menšinu, tak ty budu krmit jen destilkou s kapkou Orchimixu a takhle nějak snad tu zimu přečkám. Jinak vozím taky dešťovku z chaty -asi 30litrů skoro každý týden, ale na zimu sudy nebudou :cry: . Můžu se ještě zeptat, jestli máte starší konvici s Classic filtry, nebo už tu na BRITA Maxtra filtr? -Ty by měli být ještě o 20% účinnější. Je tam jak jsem četla aktivní uhlí a pryskyřice a likviduje to hlavně chlor. Tak ještě jednou děkuji za info.


úte 29. lis 2011 20:50:16
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Brita konvice
Zdravím.
Nejsem žádný chemik profesionál, ale dovolil bych si připojit pár poznámek souvisejících s kvalitou zálivkové vody.
Rozhodně nehodlám zlehčovat celý problém, naopak bych rád přispěl se svými poznatky ze své praxe.
Několik přítomných pěstitelů zde uvedlo své naměřené hodnoty vody tekoucí z vodovodního řádu v rozmezí 250-až 800 us , jak je jistě zřejmé každému z nás, takováto voda ve srovnání s kvalitou dešťové vody, která oplachuje v přírodě kořeny našich mazlíčků je nebetyčný rozdíl. Odhaduji že dešťová voda v tropických oblastech, kde není v blízkosti nějaký zpracovatelský průmysl, bude jistě dosahovat hodnot vodivosti do nějakých 20us.
Jak dobře podotýká Haki u konkrétní konvice byť s patronou obsahující aktivní uhlí, bude jistě vhodná k úpravě chuti a kvality vodovodní vody k pití pro nás lidi (za předpokladu, že tu patronu budete jednou měsíčně měnit - aktivní uhlí a jiné složky ve formě granulí z vypalovaných jílů atd. se používají také např. v akvaristice ve filtrech jako jedna ze složek pro úpravu vody, váží na sebe škodlivé a jedovaté kovy, a tak je potřeba jednou za čas je vyměnit za nové, jinak totiž po čase tyto sloučeniny není schopné již vázat a je nefunkční v tomto ohledu, naopak je po čase opět uvolňují zpět do vody), nemyslím si, že bude tedy nějak významně upravovat vodu pro rostliny, sám výrobce uvádí, že výsledná voda je prostá jen choroboplodných zárodků, jedovatých kovů, a chlóru, tudíž při tomto systému filtrace se z vody v konvici neodbourají žádné soli ani minerály. Výsledně upravená voda se v tomto ohledu nikdy nemůže rovnat kvalitě vody, která proteče přes RO či dokonce destilační kolonou.

Abych ale nemluvil jen obecně, rád přidám pár svých poznatků z nedlouhé pěstitelské praxe:
U nás v Děčíně jsem konduktometrem naměřil u studené vody vodivost v rozmezí 65-110us, u teplé vody okolo 137 us.....navíc jsem byl informován, že dva dny v týdnu se přidává do vody více chlóru, tyto dny raději vodu určenou pro okamžitou zálivku nestřádám ..... chlór by měl však z vody do nějakých 6 hodin samovolně vyprchat, takže po odstátí a ohřátí je voda již tak či tak použitelná. Mám tudíž štěstí, že tuto vodu bez jakkýchkoliv úprav mohu klidně použít i pro zálivku např. masožravek, kde v substrátu převažuje bílá vrchovištní kvalitní rašelina .... zjistil jsem že až po dvou letech při zalévání touto vodou, se začínají na povrchu substrátu objevovat slabší hrudky vyloučených solí, které jednoduše odstraním, či prostě přesadím do nového substrátu. Jen tak na okraj, tvrdí se, že pomůže opakovaný průplach čistou destilkou, a tím se ze směsi vyplaví většina solí a uvolní i nahromaděné plyny. Masožravky, konkrétně specielně rosnatky a špirlice jsou rostliny, které jsou schopné alespoň po část roku žít přímo zatopené a hlavně jsou přímo adaptovány na vodu prostou solí a minerálů, tudíž kvalita zálivkové vody uplatňované podmokem je při pěstování tohoto okruhu rostlin alfou i omegou. Přesto naše odstátá voda z řádu je jak zjišťuji s odstupem času plně dostačující pro jejich dlouhodobou kulturu.
Pro zálivku ostatních rostlin, které v zálivce naopak potřebují vyvážený poměr základních stavebních prvků, musím jimi vodu obohatit. Po přidání 0.5-1 ml hnojiva např.orchimix stoupne výsledná naměřená hodnota citlivosti až na 150-190us....tudíž takovoutu vodu ředím v poměru minimálně 1:1 s destilovanou. Destilovanou vodu o hodnotě 4us si nosím z práce, nebo kupuji. Výsledná namýchaná voda pak má citlivost kolem 50-70us a je vhodná pro vše epifytně (navázané na podložkách) pěstované rostliny, a to nejen orchideje citlivější k zasolení např. miniorchidejové druhy- Pleurothallis, Stelis, Nanodes atd. to oceňují, ale i ostatní epifytně pěstované rostliny kapradin, broméliovité, áronovité, liány z různých skupin. Je pravda, že díky tomu, že jsou tyto epifyté pěstované ve vitrínce, je zajištěn předpoklad vyšší relativní vlhkosti - RVV, a také takto hnojivem obohacenou vodu mající 50-80us nepoužívám neustále, jen jednou za týden nebo podle potřeb rostlin. Hnojivo občas vystřídám za vodu staženou z akvaria ( u té jsem naměřil 130-150us, záleží na stáří vody v akvariu), která je již pohnojena přirozeným způsobem. Při běžném oplachu těchto citlivých rostlin ve vitríně používám jen vodu odstátou a naředěnou destilkou na hodnoty menší než 50us. Pokud mohu objektivně posoudit, tak jsem na jejich listech nespatřil žádné významnější usazeniny či vápenaté krusty. Ostatně měkkou vodu prostou většiny minerálů, tedy nejlépe čistou destilku případně vodu smýchanou v rozumném poměru s ní je potřeba používat i pro zařízení jako automatické rosení, a mlhovač, jinak by se filtry u nich a membrány velmi rychle vyřadily z provozu.
Jiná je u mne situace u rostlin pěstovaných na parapetu převážně v květináčích u Phalaenopsisů, Oncidií, Dendrobium phalaenopsis - kde je přeci jen nižší RVV, a když jsou jejich kořeny suché, snažím se volit jiný postup - nejprve substrát či kořeny jen navlhčím porosením vlažnou destilovanou vodou, či jen mírně naředěnou s vodovodní odstátou. Teprve poté použiji nemýchanou vodovodní či vodu destilovanou navíc obohacenou hnojivy. Pokud bych však dlouhodobě používal vodu z kohoutku (a nyní mluvím o hodnotách některých z vás naměřených čili 200us a více) a neředil tuto destilovanou na výslednou hodnotu 100-150us, bude se vám substrát postupně více a více zasolovat, jak známo. Tudíž bude následovat častější výměna substrátu, což u některých typů orchidejí, které nesnáší častější přesazování může být problém. Ostatně i vzdušné kořeny trčící z květináče a hledající oporu, kde se přichytit, běžně např.u Phalaenopsisů - se díky suššímu vzduchu a poté zálivce vodou okolo 200us budou zřejmě rychle zasolovat a odumírat. V Asii tyto rostliny prý občas mají na tržištích uchycené na lasturách mlžů, kokosových slupkách a všem možném.....ale díky měkké dešťové vodě, se minerály v nich obsažené neustále neutralizují a vyplachují, proto si myslím, že kořeny takto pěstovaných rostlin nemají problém.

V bytových podmínkách zkouším úspěšně upěstovat i navázané orchideje na špalících Catleje, Dendrobia, Coelogyne a ostatní drobné orchideje, ale i Tillandsie. Přes období vegetace je mimo každodenní rosení podložky s kořeny 1-2 x týdně namáčím do vody o vodivosti do 100-150us, čehož opět dosáhnu namýcháním destilované vody a odstáté vodovodní, když používám komplexní hnojivo, tak vodovodní vodu vynechávám. Pro občasné rosení zamechovaných podložek a vlastně tím pádem i kořenů během zimy, používám převážně čistou destilku nebo namýchanou s hnojivem pro květ na výslednou nízkou vodivost do 60-80us. Ostatně, mech který je krásně i po dvou a více letech svěže zelený, mne utvrzuje v tom že zřejmě nechybuji.

Ohledně kvality vody určené pro zálivku orchidejí rodu Paphiopedilum se plně ztotožňuji s výroky Paphia, že tento rod je choulostivý na zálivku tvrdou vodou a je potřeba k jejich zálivce nutno používat velmi měkkou vodu, proto aby se substrát dále nezasoloval nepatřičnými solemi. Sic jsem nikdy lokace, kde rostou osobně nenavštívil, je z mnoha fotografií na netu patrné, že některá Paphiopedila rostoucí v přírodě na skalách s vápenitým nebo sádrovcovým podkladem, či zvětralých sopečných tufech, potřebují nezbytně ke svému zdárnému růstu v substrátu tyto minerální složky, přestože se lze domnívat že rostou převážně v kapsách s vrstvičkou nahromaděného organického materiálu, a tento je každoročně promýván dešti....tudíž defacto dle mého názoru i neustále neutralizován.
U masožravkářů často pěstované známé dvojtvaré mexické tučnice rodu Pinguicula (dvojtvaré proto, že mají jiný vzhled listové růžice během vegetace a jiný během odpočinku), které rostou také na podobných sádrovcových a vápenatých usazeninách, by i v jejich kultuře měl být do substrátu přidám nalámaný sádrovec, avšak kupodivu dobře rostou i bez něj, jen substrát nesmí obsahovat mnoho rašeliny, aby nebyl příliš kyselý a pH neklesalo pod 7.

V souvislosti s výše uvedenými údaji bych na závěr rád podotknul, že upřímně soucítím s těmi, kterým teče z vodovodního řádu voda o vodivosti 600-800us. Tato voda je možná jistě chutná k pití, protože je defacto již dobře obohacená o minerály (tedy záleží také na tom jaké v ní převládají)...tudíž vám odpadá nákup minerálek a nemusíte navštěvovat lázně se zdravými vývěry ... ;) , na druhou stranu jejich neustálé pití se ze zdravotních důvodů nedoporučuje ... 8-) . Pěstitel, který nemá přístup ke kvalitní dobré dešťovce či lesní studánce, rybníku s měkkou vodou, má v podstatě jen dvě možnosti jak situaci řešit, buď vodu z vodovodního řádu naředit demineralizovanou či destilovanou na výslednou hodnotu 100-150us (nutno ověřit konduktometrem) ale i méně, pokud ještě budete občas obohacovat hnojivem, nebo rovnou zakoupit RO a zkusit vymyslet, jak naložit s nevyužitou "odpadní" vodou.


stř 30. lis 2011 12:31:12
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 16. lis 2010 15:02:08
Příspěvky: 73
Příspěvek Re: Brita konvice
Pridávam moje vlastné merania vody v Bratislave. Voda z vodovodu 520 uS po preliatí v Brite 275 uS, po prevarení a preliatí v Brite 242 uS. Vodu ešte ale riedim destilkou a pridávam hnojivo podľa potreby jednotlivých druhov orchidejí . Vždy používam konduktometer. Prednosť má vždy dažďová voda, alebo roztopený sneh.


stř 30. lis 2011 13:24:33
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: