Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 15:10:36



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Listová výživa 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Listová výživa
Mila.J píše:
Haki- Ohledně listové výživy jsem byl na dlouhé přednášce. Asi nemá moc cenu to tu reprodukovat. Uváděné návody jsou tak limitující, že se dá v podstatě udělat závěr , že listová výživa prakticky nejde. Což je jednoznačně nesmysl. Tak si říkám, jestli ten výzkumný ůstav měl tak málo peněz, nebo kdopak jejich práci sabotoval. :lol:

Tohle mě zajímá, má to cenu jako informace (nemá to asi cenu proveditelnosti)- takže si myslíš že listová výživa je přijatelnější-efektivnější pro rostlinu.Jak to píše Pavel63?Já jsem čerpala z knihy JiříSoukup-Jan Matouš a kolektiv.Výživa rostlin substráty voda v okrasném zahradnictví. Je to docela zajímavý- tak až budeš mít čas tak to rozveď.Děkuju.


úte 23. lis 2010 20:29:57
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Listová výživa
Chce to zvážit riziko problémů v podobě různých sqrnitostí a chorob, podobně jako při nemírném hnojení kravincem, kopřivami a stimulátory růstu. Sám už několik let na list nehnojím po tom, co mi rezly zářivky. Jde to taky, viz fota na tomto fóru.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 24. lis 2010 16:13:36
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Listová výživa
Zkráceně k závěrům mnou zmiňováného výzkumu.
Jednalo se ovocné stromy. Doporučovaná aplikace ůdajně má být navečer, po teplém slunečném dni, jenom ze spodu listu. Jinak že list nic nepřijme.
Patně tomu věřil jen přednášející.


stř 24. lis 2010 20:36:13
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: Listová výživa
Co se týká listové výživy, tak tam jsou opravdu značná omezení. Osobně nevěřím tomu, co psala Haki jinde, že po navlhčení se kutikula "roztáhne" a umožní příjem vody se živinami. To nejde, kutikula je tvořena látkami tukové a voskové povahy a voda s ní nic nedělá - její účel je právě zamezit pohybu vody, hlavně ven, ale i dovnitř. To, že se má listová výživa aplikovat na spodní stranu listu, je skutečnost: normálně vyvinutý list je schopen vodu (spíše tedy vodní páru) přijímat ve větší míře pouze přes průduchy, a ty jsou u velké většiny rostlin jen na spodní straně listu (neplatí pro trávy). Lepší výsledky poskytne listová výživa jen při aplikaci na mladé listy s nedostatečně vyvinutou kutikulou, hlavně pak na listy rostlin pěstovaných při vysoké vzdušné vlhkosti, které mají kutikulu podstatně slabší.
T.


stř 24. lis 2010 21:09:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Listová výživa
Ale právě ty mladší listy jsou u orchidejí na vodu/sqrnitost citlivé.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 24. lis 2010 21:16:57
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: Listová výživa
Paphio píše:
Ale právě ty mladší listy jsou u orchidejí na vodu/sqrnitost citlivé.
Ano, souhlas, myslel jsem to obecně, týkalo se to těch ovocných stromů.
T.


stř 24. lis 2010 21:26:19
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Listová výživa
tommy píše:
Osobně nevěřím tomu, co psala Haki jinde, že po navlhčení se kutikula "roztáhne" a umožní příjem vody se živinami.

T.

Tommy
Tak mě řekni čemu má už člověk věřit. Teď jsem z toho trochu zmatená. Tu knížku mají v HK ve vědárně pouze jeden kus. Takže kdyby se ztratila to by bylo asi blbý. A tak se mě líbila že jsem si ji dala okopírovat . Přečetla jsem ji asi 4x je to - Výživa rostlin a substráty v okrasném zahradnictví -od autorů Ing.J.Matouš CSc, Ing.J.Soukup CSc a kolektiv–Výzkumný a šlechtitelský ustav okrasného zahradnictví Průhonice. Ten kousek z knihy jsem opsala pro přesnost - šlo o to jestli je to opravdu tak . Vcelku je to jedno stejně to nebudu takto aplikovat ale zajímalo mě to jako informace. Ty průduchy na spodní straně listu –četla jsem o tom někde ve Zpravodaji bylo to ve spojení z definicí CAM.
Jedině že MilaJ byl na přednášce ve stejném zařízení.Pak by se dalo říct že není výzkum jako výzkum?


stř 24. lis 2010 21:41:46
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Listová výživa
HAKI píše:
tommy píše:
Osobně nevěřím tomu, co psala Haki jinde, že po navlhčení se kutikula "roztáhne" a umožní příjem vody se živinami.

T.

Tommy
Tak mě řekni čemu má už člověk věřit. Teď jsem z toho trochu zmatená. Tu knížku mají v HK ve vědárně pouze jeden kus. Takže kdyby se ztratila to by bylo asi blbý. A tak se mě líbila že jsem si ji dala okopírovat . Přečetla jsem ji asi 4x je to - Výživa rostlin a substráty v okrasném zahradnictví -od autorů Ing.J.Matouš CSc, Ing.J.Soukup CSc a kolektiv–Výzkumný a šlechtitelský ustav okrasného zahradnictví Průhonice. Ten kousek z knihy jsem opsala pro přesnost - šlo o to jestli je to opravdu tak . Vcelku je to jedno stejně to nebudu takto aplikovat ale zajímalo mě to jako informace. Ty průduchy na spodní straně listu –četla jsem o tom někde ve Zpravodaji bylo to ve spojení z definicí CAM.
Jedině že MilaJ byl na přednášce ve stejném zařízení.Pak by se dalo říct že není výzkum jako výzkum?

S metabolismem CAM to není tak jednoduché. V zásadě jde o to, že sukulentní rostliny (to se týká pouze některých orchidejí) za určitých podmínek otevírají průduchy za účelem příjmu CO2. Zjednodušeně lze říci, že tento proces probíhá v noci za snížené teploty a zvýšené vlhkosti a týká se rostlin se silnější pokožkou (např. Cattleya, Phalaenopsis).

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


stř 24. lis 2010 23:28:03
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 17. říj 2008 0:45:50
Příspěvky: 1012
Příspěvek Re: Listová výživa
HAKI píše:
Tak mě řekni čemu má už člověk věřit?
Haki, šel jsem si to ověřit a musím se omluvit, mělas pravdu! Cituju z učebnice Fyziologie rostlin (Procházka, Macháčková, Krekule a kol.): "Houbovitá struktura kutikuly umožňuje pomalý transport vody a v ní obsažených živin. Tato propustnost je větší při ovlhčení povrchu listu, kdy se zvyšuje hydratace a bobtnání kutikuly. Zvláště pektinové látky prostupující kutikulou vytvářejí souvislé struktury s dobrou vodivostí pro roztoky až k povrchu buněčných stěn, jimiž poté mohou volně difundovat. Naopak funkce průduchů při vstupu látek aplikovaných ve vodném roztoku na povrch listů je zatím nejasná." Je vidět, že už jsem ze školy dlouho...
Ovšem dále: "V žádném případě nelze předpokládat, že by foliární (listová, pozn. tommy) aplikace a příjem živin nahradily příjem kořeny.... Část aplikovaného roztoku se vůbec na povrch rostlin nedostane a příjem z kapiček, které na povrchu ulpěly, závisí na klimatických podmínkách během aplikace a po ní. Například brzký déšť živiny rychle smyje, zatímco slunečné počasí zkoncentruje roztok, který na listech ulpěl, a důsledkem může být i popálení listů.
Alespoň jeden příklad. Ve formě močoviny, superfosfátu a draselné soli byl roztok živin aplikován na porost ječmene (Nátr et al. 1971). V souladu s literárními údaji bylo z množství aplikovaných živin povrchem listu přijato v průměru 14% s kolísáním hodnot od 2 do 35% v závislosti na době postřiku, koncentraci roztoku apod." Konec citátu.
Takže ještě jednou omluva, byl jsem si dost jistej a neměl pravdu. Ovšem k tomu ječmeni: vzhledem k tomu, že jako tráva má průduchy na obou stranách listu, by mne zajímalo, kolik těch živin šlo přes kutikulu a kolik přes průduchy... :twisted: Ale tu Nátrovu práci už dohledávat nebudu, nicméně pokud by to někoho zajímalo: Nátr, L., J. Purš & V. Bezděk (1971): Rost. výroba 17: 519. ;)
T.


čtv 25. lis 2010 0:54:02
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Listová výživa
Tommy já děkuju moc, že jsi se kouknul. Víš co ,když už se o některé věci člověk zajímá tak ať je v nich jasno.I když je nevyužiju. Je to každopádně zajímavý. H


čtv 25. lis 2010 19:45:05
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: