Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 28. zář 2024 22:56:48



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 393 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 40  Další
 Hnojenie 
Autor Zpráva

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: Hnojenie
Paphio píše:
Mila.J píše:
Paphio, no právě . Ani anorganické soli, jak uvádíte, nevykazují stejnou vodivost při stejné množství. Což uplatnitelnost měření relativizuje. Natož ještě různé látky organické.


Co se týče organiky, několikrát jsem tady varoval před přehnojením dusíkem (mnozí mi nevěří a raději bojují s fleky). Jinak považuji měření konduktometrem za spolehlivé, nedělejte z toho vědu.

O složení a vhodnosti hnojiv si přečtete na článku o pH (niz výše). Pro ty, co jsou líní to přečíst, cituji odstavec: Je třeba se snažit o stejnoměrné zásobení rostliny po celý rok při nízké zátěži solemi. Ideální způsob je hnojení při každé zálivce nízkou koncentrací plného hnojiva chudého na balast. Balastem chudá hnojiva se vyznačují tím, že obsahují málo zbytků soli, které rostlina nepřijímá ve větším množství. Tyto se trvale hromadí v substrátu a zvyšují koncentraci solí (např. chlorid, síran). Tato hnojiva se rozpoznají podle toho, že udávaný obsah živin dusíku, draslíku a fosforu je přes 10% (např. 18 - 10 - 18).

Paphio , souhlásím s vašim tvrzením. Já si myslím, ze stejne jako v přírodě, je mozné přidávat živiny témeř při kazde zalivce, ale na rozdíl od návodu, ve stopových koncentracích. Já osobně letos nasadil tekuté hnojivo kamasol grun s pomerem 10:4:7 a dávku ji to čerpadlem přímo do zalivky. Jak se to osvědčí uvidím a dam vědet.


sob 09. bře 2013 0:55:26
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Hnojenie
kajmii píše:
Nevím, zda se to už neprobíralo, ale nenašla jsem. Jak je to s hnojením na list? Do zálivky by se hnojiva moc dávat nemělo, aby se nezasolil substrát (hlavně u Paphiopedil apod.),ale co na listy? To by mohlo být bezpečnější než do substrátu, nebo ne?

Myslím ,že hnojení na list je pro rostliny méně přístupné. Kořeny když jsou- je to přístupnější ;)


sob 09. bře 2013 14:37:17
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Hnojenie
HAKI píše:
kajmii píše:
Nevím, zda se to už neprobíralo, ale nenašla jsem. Jak je to s hnojením na list? Do zálivky by se hnojiva moc dávat nemělo, aby se nezasolil substrát (hlavně u Paphiopedil apod.),ale co na listy? To by mohlo být bezpečnější než do substrátu, nebo ne?

Myslím ,že hnojení na list je pro rostliny méně přístupné. Kořeny když jsou- je to přístupnější ;)

Myslíš, že z listů hůř vstřebávají živiny? Říkala jsem si když nehnojím vůbec, třeba by mohlo hnojivo na list trochu kytičkám pomoct a riziko přehnojení je podle mě tím pádem menší. Otázka je, jestli to vůbec funguje :?:


sob 09. bře 2013 15:03:56
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2877
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Hnojenie
Rosením a hnojením na list se zvyšuje riziko houbových a bakteriálních sqrnitostí. Kdysi jsem hnojil na list a zkropenatěla mi rzí zářivková tělesa. U kytek jsem citelně zlepšený růst nepozoroval.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 09. bře 2013 16:09:54
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Hnojenie
Jojo,primární je výživa per os,i když per rectum to také jde... :mrgreen:
Doufám,že jsem nikoho nepohoršil,nemám to v úmyslu... ;)

_________________
www.orchids.webnode.cz


sob 09. bře 2013 16:15:55
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Hnojenie
kajmii píše:
Říkala jsem si když nehnojím vůbec, třeba by mohlo hnojivo na list trochu kytičkám pomoct a riziko přehnojení je podle mě tím pádem menší.

To asi ano .Možná kdo má sklon k přehnojování je to pro něj cesta.Mě se to zdá takový krkolomný.Taky jsem zkoušela neviděla jsem žádný velký efekt.
Byla o tom řeč asi u Rasti .Opisuju to z knihy „Výživa rostlin substráty voda v okrasném zahradnictví-Soukup+ Matouš.“Rostliny dovedou přijímat listy plyny jako oxid uhličitý ,kyslík,oxid siřičitý možná asi i jiný….i vodu a v ní rozpuštěné látky.Źivné látky vnikají prý kutikulou z ovlhčeného listu.Při zvlhčení se vosková blána (kutikula) rozpíná zvětšuje se vzdálenost mezi voskovými plátky,které se taškovitě překrývají a rozpuštěné látky mohou vnikat dovnitř.Při vysychání se smršťuje a stává se nepropustnou.Čím je list mokřejší tím intenzivnější je pronikání rozpuštěných látek.Postříkaný list oschne za 15-45min.(záleží na teplotě, vlhkosti ,venku větru)-pronikne jen 20-30% živin.Zbytek je nevyužit jako usazenina - pomůže znovu přestříknout vodou .Je proto myšleno ,že listová výživa nenahradí výživu kořeny.Může se když chybí kořeny –to asi taky u orchidejí není třeba .A snad když je v substrátu poután Fe,Mn,Zn.


sob 09. bře 2013 16:28:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Hnojenie
Děkuju za odpovědi ;)


sob 09. bře 2013 16:31:43
Profil ICQ

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Hnojenie
V žádném případě hnojení na list nevadí, pokud jsou koncentrace nízké. Dělám to tak léta a nikdy to žádné rostlině neuškodilo. Navázané rostliny ani jinak zalévat nejde. Otázka je do jaké míry je to pro ně přínosné :?

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


sob 09. bře 2013 16:41:56
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Hnojenie
radzak píše:
V žádném případě hnojení na list nevadí, pokud jsou koncentrace nízké. Dělám to tak léta a nikdy to žádné rostlině neuškodilo. Navázané rostliny ani jinak zalévat nejde. Otázka je do jaké míry je to pro ně přínosné :?

Děkuju, zkusím to. To můžu obyčejným hnojivem, nebo je potřeba nějaký to speciální na list?


sob 09. bře 2013 16:48:43
Profil ICQ

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Hnojenie
kajmii píše:
radzak píše:
V žádném případě hnojení na list nevadí, pokud jsou koncentrace nízké. Dělám to tak léta a nikdy to žádné rostlině neuškodilo. Navázané rostliny ani jinak zalévat nejde. Otázka je do jaké míry je to pro ně přínosné :?

Děkuju, zkusím to. To můžu obyčejným hnojivem, nebo je potřeba nějaký to speciální na list?

Já to stříkám Wuchsalem.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


sob 09. bře 2013 16:51:08
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 393 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 40  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: